Pokorni Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A mai napon a parlament oktatási bizottsága rendkívüli ülés keretében foglalkozott a felsõoktatási törvény elõttünk lévõ módosításával. Meghallgatta a bizottság a két, integrációra, fúzióra szövetkezett intézmény vezetõit: a Janus Pannonius Tudományegyetem általános rektorhelyettesét, illetve a Pollack Mihály Mûszaki Fõiskola igazgatóját. A vezetõk arról számoltak be, hogy a parlament múlt heti plenáris ülése óta számos és örömteli esemény tanúja lehetett a két testület, a két intézmény vezetõ testülete.

(23.10)

Ezek közé tartozik az, hogy megszületett annak a megállapodásnak a tervezete, amely az integráció részleteirõl, foglalkoztatási, mûszaki, létszámgazdálkodási részleteirõl rendelkezik.

Megtudhattuk azt is, hogy a mai nap a kisebbik, a beolvadásra kész Pollack Mihály Mûszaki Fõiskola közalkalmazotti tanácsa is megvitatta ezt a tervezetet, és egy jó kiindulópontnak tekinti azt.

Mindezek alapján és egy aránylag hosszabb, kimerítõ vita után a bizottság egyhangúlag úgy foglalt állást, hogy ennek az integrációnak a parlament általi szentesítését támogatja és ilyen támogatásra kéri a plenáris ülés egészét.

Itt fejezõdik be, ha úgy tetszik, a bizottsági vita összegzése részemrõl. Ezzel kapcsolatban két dolgot tartok még fontosnak elmondani. Az egyik: az integrációt, tehát a felsõoktatási intézmények egységesülésének a gondolatát valamennyi parlamenti párt kikerülhetetlennek, sõt pozitív iránynak tartja. Ebben valamennyien egyetértettünk. Nem volt vita e tekintetben az intézményvezetõkkel sem.

Tehát ez az az elvi alap - ha úgy tetszik -, ahonnét a bizottság elkezdte körüljárni ezt a kérdést. Fontos tudni azonban azt, hogy - az ELTE és az egykor volt Ho Si Minh Tanárképzõ Fõiskola egységesülését, integrációját nem számítva, amely más körülmények között jött létre - jószerivel ez az elsõ valódi érdemi integráció a felsõoktatásban az utóbbi években. Így tehát fontos, hogy ez valóban körültekintõen folyjék, hiszen precedensértékû. Elriaszthatja a többi erre vállalkozó intézményt ettõl, vagy pedig éppen meggyõzheti nemcsak a kikerülhetetlenségérõl is, hanem a kívánatos voltáról. Hiszen a kikerülhetetlenségével az intézményvezetõk többsége tisztában van ma már. De hogy adott esetben elõnyökkel is járhat az intézmények számára a fúzió, azt talán ma még kevesen látják, kevesen érzik.

Éppen ezért precedensértékû volt a bizottság szemében az, hogy a parlament ezt a döntését, jelesül a kisebbik intézmény megszüntetésérõl szóló döntését csak azok után hozza meg vagy hozhatja meg, ha megnyugtatóan és minden pontban megnyugtatóan egyezségre jutottak az intézmények vezetõi.

Mi úgy látjuk, hogy erre jó esély van. De formailag tudnunk kell, hogy ez a döntés még nem született meg. Hiszen ezen a héten, csütörtökön fogja jóváhagyni a Janus Pannonius Tudományegyetem szenátusa ezt a megállapodást, és ezen a héten, csütörtökön dönt errõl a fõiskola tanácsa is.

Jobb lett volna, mondtuk szinte valamennyien, ha erre mód, idõ van, jobb lett volna formailag is betartani ezeket a szakaszokat, és csak a testületek egybehangzó döntése után megszüntetni a kisebbik intézményt. Mert nem zárható ki az a veszély, amelyre a parlament bizottságához írott levelében a Pollack Mihály Mûszaki Fõiskola igazgatója utalt. A múlt heti vita is ennek a levélnek, illetve a levélben megfogalmazott segítségkérésnek a kapcsán bontakozott ki.

Ha a végleges megállapodás elõtt szûnik meg a kisebbik intézmény, akkor onnét kezdve az integráció már nem két egyenrangú intézmény egységesülésének a folyamata, hanem alá-, fölérendelt intézményi hierarchiába betagozódott szint kérdése, amelyre egyetlenegy szabály az irányadó: a Janus Pannonius Tudományegyetem mûködési szabályzata, nem pedig a felsõoktatási törvényben elõírt eljárási szabályok.

Mindezt szem elõtt tartva és azt is látva, hogy gyakorlatilag az utolsó hetet kezdi el a jövõ héten a parlament, a bizottság úgy látta jónak, hogy ez egy szimbolikus kérdés, precedensértékû, ám ugyanakkor félõ, ha e héten nem dönt a parlament ebben, akkor a törvény szentesítése már meggátolná az intézményeket abban, hogy szeptembertõl egy új, fúzióra lépett szervezeti egység keretében kezdhessék el a munkát.

Ezt mindenképpen szerettük volna elkerülni, hogy csússzon akár egy egész tanévet ez a fajta új típusú munka vagy vállalkozás. Éppen ezért, éppen ennek elkerülésére javasoljuk a parlamentnek, hogy a döntést az eredeti formában, azaz a miniszter úr által elõterjesztett formában hagyja jóvá, vagyis július 1-jei határidõvel.

Köszönöm a figyelmüket.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage