Szabó Iván Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ IVÁN (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselõtársaim! Századunk nagy gazdasági és társadalmi átalakításainak két modellje alakult ki. Az egyik az úgynevezett ázsiai modell, mely látványos sikereket ért el a kistigrisek országaiban, Dél-Koreában, Szingapúrban, Tajvanon, és ezen az úton jár ma Kína is.

Ennek alapelve, hogy elõször gazdasági átalakítás, utána demokrácia. Ez a módszer azért is sikeres, mert többezer éves tradíción alapszik, az ázsiai despotizmus XX. századi deriváltjaként jelentkezik.

A másik út Európában alakult ki. A náci Németország nyugati fele, majd késõbb Spanyolország és leginkább Portugália járt ezen az úton. Hiába hadonászott pisztolyával Tejero ezredes a madridi parlamentben, Salazar után is hiába lett miniszterelnök a maoista González, az európai szellemiség és tradíció erõsebbnek bizonyult. Az évezredes fejlõdés Európában a demokratikus jogállamiságot olyan értékké emelte, hogy minden más átalakulás csak ennek keretei közt nyerhet értelmet.

Magyarország és a közép-európai volt szocialista országok zöme ezen az európai úton indult el, hogy gazdaságát és társadalmát átalakítsa, mert a magyar jogfejlõdés is Szent Istvántól az Aranybullán át a '48-as és '56-os forradalomig és szabadságharcig ide csatlakozott be.

Nem tagadható, hogy az átalakítás türelmetlenségében és a hatékonyság bûvöletében az elõzõ kormány is párszor beleszaladt az Alkotmánybíróság karjaiba, például a kárpótlási törvény és az igazságtételi törvény kapcsán, de igyekezett okulni a történtekbõl és jobb elõkészítéssel elkerülni a csapdákat. Sajnálatos, hogy a jelenlegi kormány a Bourbon-restauráció szindrómája szerint semmit sem tanult a mi hibánkból, de ha nem is semmit, ám túlságosan is keveset felejtett részben a saját maga, részben pártállami elõdei kormányzási módszereibõl. A pánikszerûen a parlamenten áthajtott úgynevezett stabilizációs csomag 21 törvényénél hiába hangsúlyoztuk, hogy alkotmánysértõ módon a legjobb cél sem közelíthetõ meg, maximum obstrukcióval vádoltak meg, ahelyett, hogy megszívlelték volna mondanivalónkat.

Az Alkotmánybíróság eddig két ízben, a televízió és az egyetem létszámleépítésénél már kimondta az alkotmányellenességet. Most a Magyar Demokrata Fórum a törvény kihirdetése napján négy kérdésben az Alkotmánybírósághoz fordult, nem a reformok és nem a stabilitás ellen, hanem a jogbiztonság alkotmányos garanciáinak védelmében tett kezdeményezõ lépést, mert mély meggyõzõdésünk, hogy a családok alkotmányban rögzített szerzett jogai, illetõleg az állampolgári jogegyenlõség, az önkormányzati szuverenitás, az ellenszolgáltatás nélküli tb-járulékkivetés és a személyiségi jogok feláldozása árán nem lehet Európához illeszthetõ gazdaságot és társadalmat építeni. Európába nem az ázsiai módszerekkel vezet az út.

Reméljük, hogy az Alkotmánybíróság döntése stílusváltásra készteti a kormányt. A köztársasági elnök úr pedig újraválasztásában megtalálja azt a szuverenitását, hogy fel tud és fel mer lépni elõzetes normakontrollért a továbbiakban - ahogy most is kértük tõle -, és ekkor szeptembertõl remélhetõleg egy jobb szellemiség fog hatékonyabban mûködni ebben a parlamentben.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage