Szilágyiné Császár Terézia Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZILÁGYINÉ CSÁSZÁR TERÉZIA (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselõtársaim! A kormány által benyújtott országgyûlési határozati javaslat a '75. évi II. törvénynek megfelelõen most szeptember 1- jei hatállyal 4 százalékkal kívánja emelni a nyugdíjak mértékét - mint államtitkár úrtól hallottuk, az elsõ negyedévi nettó átlagkereset ismert, tényszerû növekedési mértékéhez igazodóan. Persze folynak találgatások, vannak prognózisok, amelyek azt mondják, hogy a tervezettet meghaladó, 16-18 százalékos nettó átlagkereset-növekedés is bekövetkezhet; tehát ismeretlen még a legjelentõsebb tényezõ.

Nagyon örülök a Szocialista Párt szónoka által elmondottaknak, miszerint azt javasolják, térjünk majd vissza erre a tények ismeretében év vége felé, októberben, és korrigáljuk a most beterjesztett 4 százalékos mértéket. Örülünk ennek, és partnerek leszünk ebben, hisz mi, kereszténydemokraták is ezt szerettük volna kérni; és természetesen partnerek leszünk abban is, hogy a benyújtott országgyûlési határozati javaslatba ez a korrekció bekerüljön, és remélem, hogy a képviselõtársaink ezt meg fogják szavazni.

Nem értünk azonban egyet és nem fogadjuk el - most sem - a 4 százalékos emelést. Mi, kereszténydemokraták, felelõsen felmérve az ország ismert, jelenlegi súlyos gazdasági helyzetét, nem akarunk irreális követelményeket támasztani, de most 5 százalékos mértékû nyugdíjemelést tartunk reálisnak. Három ellenzéki párt nevében - a Magyar Demokrata Fórummal és a Fidesz Polgári Párttal közösen - szeretnénk ezt a javaslatot beterjeszteni. Tudjuk és tisztában vagyunk azzal, hogy ez nagyon kevés, még az 5 százalék is borzasztóan kevés; errõl elõttem képviselõtársaim már szóltak. Mi is tudjuk és tapasztaljuk, hogy a mintegy 3 millió nyugdíjas igen széles rétege valóban a létminimum körül vagy az alatt él, és naponta kell eldöntenie, hogy a gyógyszerét vagy az alapvetõ élelmiszerét vásárolja-e meg.

A 4 százalékos nyugdíjemelés forrását a tb-költségvetésben kell 4 milliárd forintban biztosítani. Én nevezhetném tragikomikusnak, de inkább egy felelõtlen kormánypolitikának nevezem, hogy a tb-nek '95-re elfogadott költségvetése még a mai napon sincs. Tehát a nyugdíjemelés - akár 4, akár 5 százalékos mértékû - forrása nem áll rendelkezésre. Milyen jó lett volna, ha az elmúlt fél évben vagy az elmúlt hónapokban bizonyos belsõ csatározások, önkormányzatokkal lefolytatott viták - nevezhetném ökölharcnak is - helyett talán inkább arra fordíttatott volna az energia, hogy a nyugdíjasok iránt érzett szolidaritás és felelõsség jegyében történt volna valami elõrelépés a rendszer megváltoztatásában!

(10.40)

Hisz abban mindannyian, mindkét oldalon ülõk egyetértettünk, hogy ez a rendszer nem jó, igazságtalan, és számtalan anomáliát görget maga elõtt még ma is.

Én nem bántani, csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy a szocialisták programjukban a következõket vallják: "A nyugdíj elsõsorban munkával szerzett és munkához kapcsolódó jövedelem. Nagyságának és vásárlóértékének igazodnia kell a munkában töltött idõhöz, azonban a legalacsonyabb összegének is szerény megélhetést kell biztosítania." Naponta hallom a nyugdíjasoktól, hogy nincs ennél nagyobb igényük, csupán szerény megélhetés biztosítását várják el a felelõs parlamenttõl és a felelõs kormánytól. És már szóltam róla, hogy maga a rendszer sem biztosítja ezeket az ígéreteket, tehát nem garancia rá.

Bár a lapokban már olvashattunk róla, hogy a kormány, vagy a Népjóléti Minisztérium elkészítette a nyugdíjreform koncepcióját. Nagy örömmel olvastuk ezeket a híreket, mert ezek az elképzelések arról szólnak, pontosan azokat tükrözik, amelyeket a Kereszténydemokrata Néppárt választási programjában mi is meghirdettünk, és amelyekrõl e Házban már az elõzõ kormányzat idõszakában mint egy elõterjesztendõ és elfogadásra ajánlott javaslatról korábban szó esett. Mi, kereszténydemokraták, nagyon szeretnénk megnyerni a kormánypárti padsorokban ülõ képviselõinket ahhoz, hogy támogassák a nyugdíjmérték közösen beterjesztett 5 százalékos emelését, és örömmel fogjuk üdvözölni, ha többet nem kell e módszerrõl - hogy ez két- vagy háromlépcsõs -, a nyugdíjemelés mértékérõl beszélgetnünk, hanem arról fogunk dönteni, hogy milyen lesz az igazságos, szolidáris nyugdíjreform.

Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage