Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Legfõbb Ügyész Úr! Engedjék meg, hogy elõször önöknek köszönjem meg hozzájárulásukat, hogy ma elmondhassam ezt az interpellációt.

A történet, amit most a Ház elõtt el kívánok mondani, az Óbuda MGTSZ-szel és a Budapest Bankkal esett meg. Az elmúlt években ez a történet más szereplõkkel sajnos nagyon sok esetben lejátszódott ebben az országban. Nagyon bízom benne, hogy amikor válaszadásra kerül a sor, akkor nem azt az immár megszokott, közhelyszerû választ fogjuk hallani, hogy jogszabályszegés nem történt, de erkölcstelen volt a dolog, hanem a magyar állam hatóságai végre föl fognak lépni és érvényt szereznek a kisemberek érdekeinek is.

1992. szeptember 24-én köt egy kölcsönszerzõdést az Óbuda MGTSZ a Budapest Bankkal - pontosan 784 millió 938 ezer 955 forintra! Ne kérdezzék képviselõtársaim, hogyan jön ki ez a "kerek" szám, magam sem tudom. 22 százalék kamat mellett történik ez a kölcsönszerzõdés. Ezt azért hangsúlyozom, mert ma délelõtt kiderült Torgyán képviselõtársam elõadásából, hogy az ÁV Rt. ennél sokkal kisebb kamatra helyezett el a Budapest Bankban nagyon jelentõs összegû betéteket. A kölcsönszerzõdés biztosítására jelzálogjogot jegyeznek be az Óbuda MGTSZ-nek Budapest III. kerületében fekvõ nagyon értékes földterületeire. Ugye, mondanom sem kell, hogy már rég hatályban van a kárpótlási törvény, és '92 januárjában hatályba lépett az 1992. évi II. törvény is, amely arról rendelkezett, hogy a szövetkezet a tulajdonában, illetõleg a használatában levõ földeket földalapokba kell hogy csoportosítsa, meg kell állapítani, hogy mely földek lesznek részarány-tulajdonosokéi, mely földekre lehet árverezni, mely földek illetik az államot és a többi.

A földalap-kijelölés a mai napig nem jogerõs, nem történt meg. Azonban a szövetkezet megbízottja, Tatár Tamás 1993. október 27-én közjegyzõ elõtt elismeri, hogy bizonyos tartozások lejártak, nem fizettek a Budapest Banknak, s hozzájárul ahhoz, hogy öt darab ingatlanra közvetlenül végrehajtást vezessen a hitelezõ. Ez meg is történik igen gyorsan, és 1994. június 29-én 15 óra és 15 óra 30 perc között, árverés tartása nélkül - amire a jogszabály egyébként lehetõséget ad -, árverés hatályával a Pest Megyei Bírósági Végrehajtó Iroda átadja ezen ingatlanokat a 2B Kft.-nek, amelynek a Budapest Bank és a BÉV Rt. a tulajdonosa.

És kérdezem én ezek után államtitkár asszonyt, legfõbb ügyész urat:

Történt-e törvénysértés? Ha igen, milyen lépéseket tesznek azért, hogy megelõzzük az eljövendõ törvénysértéseket és a törvényszegõk megbûnhõdjenek? Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage