Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm szépen. Visszaadták a hangot. Tehát az ÁSZ-jelentésbõl ismeretes, hogy ezt a jogszabályi tilalmat áthágva az ÁV Rt.- nek a Budapest Banknál volt számlája, holott kereskedelmi banknál az ÁV Rt. számlát nem vezethetett volna.

Az ÁV Rt. igazgatósága 1995. február 14-én, az írásbeliség mellõzésével elrendelte, hogy 12 milliárd forintot utaljanak át a Budapest Bank számlájára. Ez nyilvánvalóan egy súlyosan jogszabályellenes eljárás volt. Tetõzték ezt a jogszabályellenes eljárást azzal is, hogy még egy székházat is hozzátettek ajándékként, egy sokmilliárdot érõ székházat: a Deák Ferenc utcai székházat apportálták ehhez a vagyonhoz. Miután köztudott volt, hogy a Budapest Bank privatizálása napirenden van, a székház ingyenes átadása, a 12 milliárd forint tõketartalékba helyezése, majd annak elõírása, hogy a Budapest Bank bemutatóra szóló részvényeit késõbb névre szólókká kell átalakítani - ugyanakkor a részvények értéknövekedését akkor nem írták elõ - egyértelmûvé tették, hogy itt egy ingyenes vagyonátadásról van szó, ahol a közvélemény megtévesztésével és titkos kormányhatározattal történt ennek a 12 milliárd forintnak az utólagos, bizonyos fokig történõ tisztába tétele.

Ezért különösen szembeötlõ, hogy ilyen ügyletek mellett még 16 millió forintot vehetett fel Bokros Lajos akkori bankelnök, aki ráadásul a '94-es idõszakban az ÁV Rt.-vel egy olyan pénzügyi tranzakciót bonyolított le, ami során további 56 millió forint átadása került ténylegesen lebonyolításra, a jogszabályok megkerülésével.

A kérésem ezek után a tisztelt pénzügyminiszter úrhoz, hogy értékelje ezt a helyzetet, és külön nyilatkozzék arról, hogy magánbanknak tekinti-e az ÁV Rt.- t. Köszönöm szépen. Várom a válaszát. (Taps az FKGP padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage