Szent-Iványi István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Szeretném megnyugtatni önt arról, hogy a magyar-román alapszerzõdés jelenleg tárgyalt változatát az RMDSZ ismeri. Itt nincs semmi újdonság ebben a tárgyalásban. Gyakorlatilag majdnem egy év óta vettük fel a tárgyalások fonalát és folytatjuk ezeket a tárgyalásokat. Minden egyes lépésrõl több alkalommal is tájékoztattuk az RMDSZ vezetõit. Legutóbb Tabajdi Csaba politikai államtitkár út tett egy körutat Székelyföldön és Erdélyben, és találkozott valamennyi RMDSZ-vezetõvel. Tehát tényszerûen nem igaz, hogy nem ismerik a tárgyalások állását - ismerik.

Természetesen ezek a tárgyalások alakulhatnak. Alakulhatnak jól is, és én nagyon remélem, hogy jól fognak alakulni. A legutóbbi híreink az egy héttel ezelõtt tartott tárgyalási fordulóról nem erõsítik meg optimizmusunkat. Mint tegnap Horn Gyula miniszterelnök úr is elmondta, úgy tûnik, megrekedtek ezek a tárgyalások. Tehát önnek azt az aggodalmát nem tudom megalapozni, hogy erre a szerzõdésre rövid idõn belül sor kerül, és a tárgyalások rövid idõn belül sikeresen lezárulnak. Természetesen mi szeretnénk, ha így történne, mert abból indulunk ki, hogy mégiscsak a szerzõdéses kapcsolatok, a szerzõdéses viszonyok nyújtanak nagyobb segítséget, hivatkozási alapot és nemzetközi támogatást is a magyarok jogos követeléseire és törekvéseire.

Miniszterelnök úr nyilvánvalóvá tette a tegnapi sajtótájékoztatóján is, hogy számunkra a magyar-szlovák alapszerzõdés számít egy olyan modellnek és mintának, amitõl lefelé nem térhetünk el. Természetesen a magyar-román alapszerzõdés tartalmazhat több pozitív elemet, több biztosítékot, mint a magyar-szlovák - jó lenne, ha ez így lenne -, de kevesebbet semmiképpen sem.

Én úgy gondolom, ezzel a tárgyalások is és a magyar törekvések is világos útmutatást kaptak. Nagyon jó lenne, ha a román fél részérõl pozitív jelzéseket kaphatnánk. Romániából többféle és eltérõ reakciók érkeznek az elmúlt idõszakban. Valóban voltak biztató hangok is, de a belpolitika általános iránya és a belpolitikai folyamatok sajnos nem támasztják alá azt az optimizmust, amit képviselõ úr megfogalmazott egy mihamarabbi megkötést illetõen.

Ami a Székelyföld katonai fenyegetettségét illeti, én ezt szintén a román belpolitika folyamataival hozom összefüggésbe. Ez nem az elsõ ilyen elem. Korábban a nemzetbiztonsági törvényjavaslat vagy a belsõ nemzetbiztonsági alapelvek tárgyalása során merült fel, hogy a magyarsággal mint biztonságpolitikai tényezõvel, mint szeparatista, elszakadási etnikai közösséggel számolnak. Természetesen nem jó dolog, hogy ez így van. Ez része a magyar-román kapcsolatoknak, annak a súlyos bizalmatlanságnak, amely a román politikai élet számos vezetõje részérõl megnyilvánul az ott élõ magyarsággal szemben.

Azonban éppen a katonai és a honvédelmi tárcák közötti kapcsolatok az elmúlt idõszakban - szeretném rögtön leszögezni, hogy nemcsak az elmúlt egy évben, hanem az elmúlt néhány évben - kedvezõen alakultak. Nincs most éppen itt mögöttem Für Lajos miniszter úr, aki elkezdte ezeket a tárgyalásokat, aki hozzájárult az "Open Sky", azaz a "Nyitott Égbolt"-megállapodás megkötéséhez, majd pedig gyakorlati beindításához; azt követõen is rendszeressé váltak a miniszteri szintû találkozók, illetve a katonai vezetõk, vezérkari fõnökök, parancsnokok közötti találkozók. Ezek számunkra biztatóak abban a tekintetben, hogy a román hadseregben, a román hadsereg vezetõiben és a honvédelmi tárcában lényegesen kevesebb magyarellenes érzelem tapasztalható, mint a belpolitika számos résztvevõjénél, különösen pedig a román nacionalista pártok vezetõi részérõl.

Éppen most van szó egy katonai forródrót létrehozásáról. A két miniszter közösen fordult az amerikai kormányhoz technikai segítséget kérve egy ilyen forródrót megteremtésére. Tehát én úgy érzem, az igazi veszély nem a román honvédelem, a román katonaság szemlélete felõl veszélyeztet minket.

Végezetül pedig azt szeretném mondani, hogy - mint jól tudja képviselõ úr - eddig is, ha bármilyen fontos lépésre került sor, a külügyi bizottságot, illetve a parlament illetékes bizottságait és a parlament vezetõit tájékoztattuk errõl. Tehát ha a magyar-román tárgyalásokban bekövetkezik az a most nehezen látható, de nagyon remélt pozitív fordulat, amely felgyorsítja a tárgyalásokat és egy rövid, sikeres befejezés reményével kecsegtet minket, akkor én a kormány nevében ígéretet teszek önnek arra, képviselõ úr, hogy mind az érintett bizottságokat, mind pedig a frakciók vezetõit e fontos lépés elõtt tájékoztatni fogjuk, ahogyan eddig is tettük. Természetesen az RMDSZ vezetõi is tájékoztatást fognak kapni. Most azért nincs tájékoztatás, mert a fejlemények erre minket most nem jogosítanak föl.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage