Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDF): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Az egészségügy rendkívüli ügy már hónapok óta. Egy fél év óta rendkívüli ügy, ami az egészségügyben történik. Ilyen rendkívüli helyzet az is, hogy az új finanszírozási rendelet alapján elindultak a szerzõdéskötések a kórházakkal. Az elsõ visszajelzések alapján nagyon komoly problémák várhatók a következõ évben a kórházfinanszírozás körül, hiszen vidéki kórházak sora jelzi, hogy az új rendelet alapján megkötött szerzõdések eleve csõdöt jeleznek. Például a berettyóújfalui kórház számításai szerint jövõre havi 11 millió, évi 134 millió forint hiánnyal számol, de sorolhatnék jó néhány vidéki kórházat. Kérem képviselõtársaimat, nézzenek körül a saját választókörzetükben! Kérdezzék meg az intézményeket, hogyan fog kinézni a következõ évben a munkájuk!

De beszéljünk a finanszírozási rendeletrõl is, hiszen egészen új megoldásokat tartalmaz, melyek szakmai elõkészítésével kapcsolatban komoly aggályaim vannak. Mert az természetes, hogy a rendeletben található egy szakmai szorzó, amely a különbözõ osztályokon végzett különféle munkát differenciálja. De található az országosan egységesnek nevezett finanszírozásban intézménycsoportonkénti és ellátási szintenkénti kiegyenlítõ szorzó, ami viszont erõsen megkérdõjelezhetõ, még alkotmányosan is. Ezt jó néhány intézmény meg is fogja tenni. Hiszen nem lehet kórháztulajdonosonként differenciálni, hogy a társadalombiztosítás milyen összegeket fizet. Nem lehet a fõvárosi kórházat a vidéki kórháztól különválasztani pusztán annak alapján, hogy hol helyezkedik el - mert ebben a rendeletben semmi más különbségtételt nem találtam bizonyos intézménytípusok között.

Felvetõdik az a kérdés, hogy vajon mennyire elõkészített ez a finanszírozási rendelet, mennyire elõkészített a döntés, milyen modellszámítások elõzték meg ezt a rendeletet. Vagy egy másik kérdés: vajon ezen a módon próbálják elérni azt, amit már márciusban bevezettek, hogy a vidéki kórházak egy jelentõs részérõl kimutatható legyen, hogy veszteségesen gazdálkodik és ezért be kell zárni? Ez az alapvetõ kérdés. Nyilvánvaló, hogy alkotmányossági vizsgálat alá kerül ez a rendelet, hiszen bármilyen szempontból is vizsgáljuk, nem találjuk meg a magyarázatát annak, hogy miért ilyen csoportosításokat alkalmazott a minisztérium. Arról nem beszélve, hogy nemcsak megyei kórházak látnak el regionális feladatot, hanem városi kórházak is. Van olyan városi kórház, amely egy szakmában regionális feladatot lát el, a többiben nem; van olyan városi kórház, amely egy-két szakmában megyei feladatot lát el, a többiben nem. Tehát teljesen indokolhatatlan és megmagyarázhatatlan ez a fajta finanszírozási rend.

És még egy óriási gond. Átalakították a szakmai kollégiumok rendszerét. A szakmai kollégium a miniszter tanácsadó testületeként, szakmai tanácsadó testületeként kell hogy mûködjön, és most jó néhány alapvetõ szakmának nincs szakmai kollégiuma. De nincs meg a társadalombiztosításnak sem a megfelelõ szakmai apparátusa ezekhez a döntésekhez. Hogyan születnek tehát a finanszírozási rendeletmódosítások, ki fog véleményt mondani mondjuk az idegsebészet finanszírozásáról - és sorolhatnám tovább -, ha egyszerûen nem létezik olyan szakmai testület, amelyik errõl beszélhetne. Sajnos a helyzet az, hogy még abban az esetben sem kérik ki a szakmai kollégium véleményét, amikor van szakmai kollégium. Konkrét példát is mondhatok: az érsebészet szakmai kollégium vezetõje az új finanszírozási rendrõl, az érprotézisek új finanszírozási módjáról nem is hallott a rendelet megjelenése elõtt.

Tisztelt Képviselõtársaim! Fél év óta rendkívül sok zûrzavart, rendkívül sok ellentmondást és bizonytalanságot tapasztalhatunk az egészségügyi ellátórendszerben. Nézzenek körül a saját területükön, hiszen meg kell akadályoznunk, hogy ez a folyamat tovább folytatódjon! Nem az átalakítással van baj, hanem az átalakítás módjával. Nem lehet ilyen átgondolatlan és esztelen lépéseket tenni, mert szétzilálódik az egészségügyi ellátórendszer és ennek elsõsorban a betegek látják kárát. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MDF padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage