Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Igen tisztelt Képviselõtársaim! Amint az ismeretes, Göncz Árpád köztársasági elnök úr október 23-át megelõzõen elutazott New Yorkba az ENSZ megalakulása 50 éves évfordulójára rendezett díszünnepségre. Az elutazását megelõzõen a CNN amerikai televíziós társaság interjút készített vele.

Miután október 23-a nemcsak az ENSZ megalakulásának ötvenedik évfordulója, hanem a magyar forradalom és szabadságharc is 1956. október 23. napján vette kezdetét, ezért e két jelentõs dátum egybeesése a független kisgazdapárti megítélés szerint kiváló alkalmat nyújtott volna a Magyar Köztársaság elnökének arra, hogy a magyar nép helyzetére pozitív megközelítésben hívja fel a nemzetközi közvélemény figyelmét, hiszen az ENSZ valamennyi tagállama legfelsõ szinten képviseltette magát az ünnepségeken.

Úgy gondoljuk, hogy így a köztársasági elnök úrnak mindenképpen utalnia kellett volna arra, hogy a magyarság egész történelme, fennállása alatt hány ízben vérzett el a Nyugat védelmében; hivatkozhatott volna arra is, hogy a magyarok mennyire élen jártak Európában és a világban is a külföldiekkel való bánásmód tekintetében, hiszen a Szent István-i dekrétumok, a pozitív diszkrimináció a külföldiekkel kapcsolatos bánásmódot illetõen a világon talán az elsõ megfogalmazás; úgy gondolom, hogy a köztársasági elnök úr hivatkozhatott volna a magyar nép érdemeit tekintve arra is, hogy a magyar nép kultúrája mennyiben járult hozzá Európa és a világ kultúrájának emelkedéséhez; és talán ezúton is fel lehetett volna említeni a németek kiengedésénél keletkezett elévülhetetlen magyar érdemeket.

A köztársasági elnök úr azonban nem így közelítette meg a kérdést, hanem utalt arra, hogy Magyarország a németek utolsó szövetségese volt. Hogy mennyiben volt bölcs ez az utalás, én ezt nem kívánom taglalni. Úgy gondolom, hogy a kisgazdapárti kormány vagy köztársasági elnök nem ilyen hivatkozással élt volna. De talán legyen szabad külön kiemelnem, hogy a köztársasági elnök úr külön is kitért arra, hogy úgy érzi, hogy az ENSZ megalakulásával a magyar nép belépett a felnõttkorba. Én úgy gondolom, hogy ez a magyar nép olyan degradálása, a magyar történelemnek olyan lekicsinylése, amelyet a Független Kisgazdapárt nem nézhet tétlenül, és a köztársasági elnök úr ilyen megközelítését errõl a helyrõl nekünk a leghatározottabban vissza kell utasítanunk, hiszen a magyar nép nem most lett felnõtt korú, hanem ezer éven keresztül államiságát olyan magas szinten megszervezve élünk mi itt Európa közepén, amirõl illenék a köztársasági elnök úrnak is tudnia, tehát mi már azelõtt a felnõtt korba léptünk, mielõtt az ENSZ megalakult volna.

De hadd legyen szabad külön kitérnem még arra is, hogy 1956. október 23-ára történõ utalás az ENSZ-ben is kiváló lehetõségeket adott volna a köztársasági elnök úrnak arra, hogy rámutasson: az a magyar nép, amely a világ szabadságáért talán mindenkinél többet tett, az a magyar nép, amely az ördög birodalmát legyõzte, ez a magyar magyar nép ma az alapvetõ emberi jogokat és szabadságokat sem élvezheti, hanem ennek a magyar népnek ma nyíltan a megsemmisítésére törekszenek... (Zaj a bal oldalon.).., és a világ semmit nem tesz annak ügyében, hogy a magyarság is élvezhesse azokat az alapvetõ emberi jogokat és szabadságokat, amelyeket az ENSZ az alapokmányában is meghatározott, és amelynek a jelentõségét a köztársasági elnök úr oly bölcsen felismerte. Kár, hogy ugyanezt nem tette a magyarság vonatkozásában is. Köszönöm a türelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage