Bauer Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! Nem terveztük, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége részérõl szót kérünk ebben a vitában, hiszen azt hittük, hogy egy napirendrevételi kérdésrõl fogunk beszélni. Nem terveztük, mert egyetértünk a gazdasági bizottság javaslatával azon érvek alapján, amelyeket Szalay Gábor képviselõtársunk itt ismertetett.

Nem terveztük, mert egyetértünk azzal, hogy a Magyar Országgyûlés folytasson vitát az energiaprivatizációról. Részt vettünk, és kihasználtuk a teljes beszédidõnket a néhány héttel ezelõtti energiaprivatizációs vitanapon, amely érdektelenség miatt egy órával korábban befejezõdött, mint az tervezve volt.

Nem terveztük, mert támogatjuk azt, Raskó György képviselõnek a Magyar Demokrata Fórum részérõl benyújtott javaslatával, amely a kormány beszámoltatására vonatkozik az energiaprivatizációról, hogy ezt akár a bizottság, akár az Országgyûlés napirendre tûzze. Így is szavaztunk a gazdasági bizottság ülésén.

Nem terveztük, mert azt gondoltuk, hogy nem lesz vita az Országgyûlésben arról, hogy errõl a népi kezdeményezésrõl is kell-e vitatkozni az Országgyûlésnek, hiszen ennek a népi kezdeményezésnek az az üzenete, hogy továbbra is maradjanak kizárólagos állami tulajdonban az energetikai létesítmények. Tehát ez a népi kezdeményezés elutasítja a magántõke bevonását az energetikába és a külföldi tõke bevonását az energetikába, és mi azt hallottuk - többek között az energetikai vitanapon -, hogy magával az energetika privatizációjával itt mind a hat párt egyetért.

Nem terveztük, mert azt gondoltuk, minden párt számára világos, hogy itt mirõl van szó. Úgy tudtuk, mind a hat parlamenti párt egyetért azzal, hogy Magyarország gazdaságilag és biztonságpolitikailag integrálódjék a fejlett demokratikus országok közösségébe, az európai és Európán túli piacgazdaságok közösségébe.

De azt is tudtuk, hogy a hat parlamenti párton kívül van a magyar politikai életben további két párt: a szélsõbaloldali Munkáspárt és a szélsõjobboldali Magyar Igazság és Élet Pártja, amelyek soha nem értettek egyet ezzel a törekvéssel, amelyek azonban nem jutottak be a Magyar Országgyûlésbe, és amelyek ezért a parlamenten kívüli politizálás eszközét használják fel arra, hogy kifejezésre juttassák azt a politikai törekvésüket, hogy Magyarország zárkózzék el a világtól, a fejlett világtól, mind gazdaságpolitikai, mind biztonságpolitikai szempontból.

Ezt a célt szolgálja mind a Munkáspártnak a NATO-val szembeni népszavazási kezdeményezése, mind pedig a MIÉP-nek az energiaprivatizációval szembeni népi kezdeményezése. Ezért természetes volt számunkra, hogy a MIÉP-nek ezt a kezdeményezését - ha egyszer nem sikerült megszerezni a szükséges támogatottságot a magyar választók körében - a hat magyar parlamenti pártnak nincs oka támogatni.

Ezért csodálkozom azon, és csodálkoznak azon a szabaddemokraták, hogy a négy parlamenti ellenzéki párt kiáll a MIÉP kezdeményezése mellett, kiáll a MIÉP-nek a magyar gazdaság külgazdasági integrálódásával szemben meghirdetett népi kezdeményezése mellett, hozzájárul ennek a kezdeményezésnek, és ezáltal a magyar parlamentbõl kiszorult Magyar Igazság és Élet Pártjának a politikai megerõsítéséhez. Csodálkozunk ezen, és le kell szögeznünk, hogy mind tartalmi okokból ellenezzük ennek a népi kezdeményezésnek a napirendrevételét, mind pedig annak a nagyon világos politikai üzenetnek a szempontjából, amit igyekeztem most itt megfogalmazni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage