Filló Pál Tartalom Elõzõ Következõ

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság elõadója: Igen tisztelt Ház! Kedves Képviselõtársaim! Tisztelt Miniszter Asszony! Az Országgyûlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága két alkalommal is foglalkozott a Munkaerõ-piaci Alap létrehozásával kapcsolatos törvényjavaslattal.

November 15-én még tervezetként, munkaanyagként vitattuk meg e javaslat elõdjét. A bizottság tagjai egyetértettek abban, hogy az egységes alap létrehozása az államháztartás reformjának részeként, a kincstári gazdálkodásra való áttéréshez szükséges, vagyis összevonásukat nem szakmai szempontok vagy az eddigi alapok rossz mûködése indokolta. Ellenzéki képviselõtársaink szükségtelennek tartották az alapok összevonását. Véleményük szerint külön kellene összevonni azokat a pénzeket, alapokat, amelyek költségvetési eredetûek, és ezektõl elválasztva egy másik alapba kerülhetnének azok a pénzeszközök, amelyeket a munkavállalók és a munkaadók befizetéseibõl finanszírozunk.

Tisztelt Ház! Egységes véleménye volt a bizottságnak az, hogy amennyiben létrejön a Munkaerõ-piaci Alap, annak kezelését célszerû lenne önkormányzati jellegû irányítás kezébe adni. Annál is inkább, mert amíg a mûködési jellegû kiadások pontosan tervezhetõek, a munkanélküliség elleni harc aktív eszközeirõl, az egyes térségekben szükséges beavatkozások nagyságrendjérõl nagyon nehéz terveket készíteni.

Az elõzetes vitában kritika érte a javaslat néhány elemét. Ilyenek voltak: a miniszter 5 százalékos átcsoportosítási joga, a pályakezdõk segélyének január 1-jétõl tervezett megszüntetése, és nem értett egyet a bizottság a Szakképzési Alappal kapcsolatos tartalmi módosításokkal sem.

Hiányoltuk a törvénytervezetbõl az állami garancia feltételeinek megfogalmazását. Éppen ezért nagyon nagy örömmel fogadta a bizottság, amikor november 22-ei ülésén már a konkrét, benyújtott törvénytervezettel volt szerencsénk megismerkedni, hogy azok a kritikai észrevételek, amelyeket bizottságunk megfogalmazott az elõzetes vita során, gyakorlatilag megoldódtak, hiszen kikerült a tervezetbõl a miniszter átcsoportosítási joga, a pályakezdõk segélyének megszüntetése nem január 1-jétõl, hanem július 1- jétõl léphet életbe; szintén kikerült a tervezetbõl a Szakképzési Alappal kapcsolatos tartalmi módosításcsomag, és az állami garancia is áttételesen, de háromhónapos idõre bekerült a törvénytervezetbe.

Igen tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársaim! Bizottságunk 22-ei ülésén szavazott a törvénytervezetrõl, és azt 8 igen és 4 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartotta és támogatta. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage