Csóti György Tartalom Elõzõ Következõ

CSÓTI GYÖRGY (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt hetek, hónapok sajnos egyre több feszültséget, indulatot hoztak felszínre a magyar társadalomban. A közalkalmazottak, az egészségügyben dolgozók, a honvédség, a mozdonyvezetõk, a pedagógusok szakszervezetei - hogy csak a legutóbbi konfliktushelyzetben lévõket említsem - a megromlott, s szinte tarthatatlan helyzetük, valamint a szociálliberális kormányzat további tervezett megszorításai miatt sztrájkokra és tüntetésekre kényszerültek és kényszerülnek.

A Horn-Kuncze-kormány pedig, érezvén egyre tarthatatlanabb helyzetét, újabb bûnbakokat keres, és áthárítja a felelõsséget. Most már nem az elõzõ kormányt teszi felelõssé, mert ez a taktika már hiteltelenné vált. Bokros Lajos legutóbb a társadalombiztosítási önkormányzatokat tette felelõssé azért, hogy nem került idõben a parlament napirendjére a tb-alapok költségvetése.

(15.20)

Fodor Gábor a pedagógustüntetést úgy értékelte, hogy annak címzettje a parlament és a képviselõk. Keleti György honvédelmi miniszter pedig egyenesen az Országgyûlés elleni elégedetlenségre szólítja fel a társadalmat.

A honvédelmi miniszter december 2-án a televízió Híradójának az alábbiakat nyilatkozta: "A Honvéd Szakszervezet döntse el, ki ellen akar tüntetni. Ha a parlament elfogad egy törvényt, amelyben egy számukra kedvezõtlen állapotot fogad el, akkor azt gondolom, hogy nem a honvédelmi tárca és a kormány ellen, hanem a parlament ellen kell demonstrálni."

Mit jelent ez a parlamentáris demokráciában példátlan eset? A parlamentnek felelõs kormány felelõtlenségét? A jó király és a rossz tanácsadók áttranszformálását a jó kormány-rossz parlament és rossz önkormányzatok változatba? Vagy Fodor Gábor és Keleti György nem tudja, hogy az Országgyûlés a kormány, vagyis az általuk elõterjesztett törvényeket hagyja jóvá, az õ 72 százalékukkal? Milyen erkölcsi alapon hárítják át a felelõsséget a parlamentre? Netán a honvédelmi miniszter az elõzõ Országgyûlés elleni tüntetésre szólít fel? Nem gondolja, hogy ezzel nevetséges helyzetbe hozza a Honvéd Szakszervezetet?

Tisztelt Képviselõtársaim! A magyar alkotmány 19. § (1) bekezdése kimondja: "A Magyar Köztársaság legfelsõbb államhatalmi és népképviseleti szerve az Országgyûlés." A (2) bekezdés alapján a parlament a népszuverenitásból eredõ jogait gyakorolja. Ennek alapján hozta létre saját kormányát. E kormány tagjai pedig a nép által választott parlament elleni elégedetlenségre szólítják fel a népet! Itt valami iszonyatos zûrzavar és ellentmondás van! Vagy talán egy kristálytiszta koncepció, mely azt sugallja, hogy nincs is szükség népképviseleti szervekre? Itt a jó kormány, amely csupa jót akar, csak az a rossz parlament ráerõlteti a Bokros-csomagot az országra.

Ha ehhez a felelõtlen hangulatkeltéshez, alaptalan felelõsségáthárításhoz hozzávesszük az országban folyó mérhetetlen hatalomkoncentrációt, akkor 1995 végén okkal és félve tehetjük fel a kérdést: veszélyben a parlamentáris demokrácia Magyarországon?

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage