Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársak! Elõbb Dobos Krisztina az oktatásról beszélt, mint amely a nemzetgazdaság egyik legfontosabb ágazata, amely a jövõt adja az országnak, a jövõ emberét képezi. De a jelenben, hogy meg tudjon élni az oktató, a pedagógus, a lelkész, a munkás, bárki meg tudjon élni, ahhoz élelmiszert kell termelni, a mezõgazdaságot, a parasztságot kellene olyan helyzetbe hozni, hogy élni tudjon.

Jelenleg a mezõgazdaságnak két fontos feladata van. Az egyik, hogy azt a jogharmonizációt, azt a minõségi termelést elérje, amivel lehetõségünk lesz az Európai Unió országai közé kerülni. A másik viszont az, hogy hatalmas a munkanélküliség, amely ma a vidékre jellemzõ, amely ma Magyarországot jellemzi. Valahogy meg kellene tartani a vidéken azt a munkaerõt, a tsz- tagokból munkanélkülivé vált embereket, a kínlódó magángazdákat, hogy a városi munkanélküliség ne nõjön.

(9.20)

Ezt a kettõs feladatot mi módon lehetne megoldani? Erre próbálnék reagálni pár percben.

Úgy látom, a jelenlegi szervezeti rendszer nagyon rossz. A falugazdászok úgy ahogy beváltak, megismerték a gazdák a falugazdászokat. Erre jött a szociál-liberális kormány, és csípõbõl megszüntette a falugazdász-hálózatot. Helyette gazdajegyzõket hozott létre.

Több újságban megjelent, legutóbb például Gyõrben olvashattuk, hogy az újságíró próbálta megtudni a gyõri önkormányzati hivatalnál és Gyõrben több helyen, hogy ki a gazdajegyzõ. Nem tudta meg, barátaim. Nem tudta meg. Órák hosszat telefonálgattak, de nem találták meg a gazdajegyzõt.

A probléma gyökere a következõ. Mint ahogy a tisztelt kormány végre - öthónapos késéssel - elhatározta magát, hogy az elemi károk kárenyhítésére bizonyos összeget szán, amely - megjegyezzük - jóval kevesebb, mint kellene, és nagyon diszkriminatív, mert a magángazdákat, akik nem vettek fel hitelt, sajnos nem érinti. De akik még hitelkamatjaikat akarnák átütemezni, a kárenyhítésre való jogosultságot is bizonyítani kell. Mi a jelenlegi rendszer? Ezt igazoltatni kell a területi agrárkamaránál - a területek illetékes gazdajegyzõinek felmérése alapján -, és ezt a dokumentumot a megyei FM- hivatalnak is ellen kell jegyeznie.

A falugazdászokat - mint mondtam - nagyjából már ismerték a falvakban, de a gazdajegyzõnek kétszer akkora területe van, mint egy falugazdásznak, és ezért borzasztó nehezen mennek ezek az egyeztetések.

Mezõgazdaságunk másik kulcskérdése az integráció újjászervezése, a mûszaki- technológiai fejlesztés, hogy megfeleljen az Európai Unió elõírásainak, és hogy minõségi terméket tudjon elõállítani. Tehát ez a modernizáció a kitörés egyik útja. De sajnos éppen itt a legnagyobb a lemaradásunk.

Mire gondolok? Vannak jó minõségû genetikai alapanyaggal rendelkezõ állattenyésztési, növénytermesztési állami gazdaságok, még mûködõ nagyobb szövetkezetek, amelyekbõl kihelyezett tenyészanyagokkal, genetikai anyaggal lehetne a szerzõdéses termeltetési rendszert megoldani. A tisztelt kormányzat másfél év alatt ezt mintha elfelejtette volna.

Gondoljunk csak bele mondjuk a juhászatba. Kétszerannyit el tudnánk adni Európában, a kontingens kihasználhatnánk. De nincs árualap, egymillió hektár legelõ kihasználatlan, és sorolhatnánk azokat a problémákat, amelyekre semmilyen megoldást nem mutatott a kormány.

A legnagyobb kárt az integráció szenvedte el. A most teljesen szétvert rendszert kellene újjáépíteni a minõség jegyében, állami szerepvállalással. Minden azon múlik, hogy versenyképes termékekkel ki tudunk-e rukkolni, plusz a belföldi fogyasztást tudjuk-e növelni. Mert minden azon múlik, hogy Magyarországon a gazdagok tudnak-e önmérsékletet gyakorolni. Tudnak-e olyan szociálpolitikát folytatni, amit nem tudott a Szocialista Párt megvalósítani, hogy ne legyen gond, hogy a társadalmat ellátjuk megfelelõ élelmiszerekkel.

Sajnos a gabonapiac és problémái azt mutatják, hogy nem a termelõkhöz jutottak gyakorlatilag azok az árak, amelyek kellettek volna, hanem elvitték azokat a közvetítõk. Ezzel kapcsolatban a tisztelt kormányzat semmi intézkedést nem tett. A Számvevõszék, a Gazdasági Versenyhivatal tologatja ezt egymás után. Nekünk november végére, december elejére ígérték. Itt van december vége, jön a téli szünet, és semmi nem lett belõle. Igenis kérem, tisztelt Államtitkár Úr, ha bizonyítottá válik a gazdasági erõfölénnyel való visszaélés, juttassanak vissza még csak jelképes összegeket is a mázsánként leadott búza után a termelõknek, minden termelõnek. Mert nem igaz, hogy Magyarországon nem lehet ilyen problémát megoldani. Úgy érzem, ez a kormány érzéketlenségét mutatja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az FKGP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage