Keleti György Tartalom Elõzõ Következõ

KELETI GYÖRGY honvédelmi miniszter: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársam! Tisztelt Ház! Azt gondolom, mindenekelõtt azt kellene tisztázni, mi számít munkaszolgálatnak és ki a munkaszolgálatos. Nyilván lehetõsége lett volna képviselõ úrnak elmélyülni néhány törvényben. Ilyen az 1939-es II. törvénycikk, illetve az 50-70/1939. számú miniszterelnöki rendelet, amelyek a második világháborús munkaszolgálatosokra vonatkoztak.

Szeretném önt emlékeztetni arra, hogy a munkaszolgálatosok kényszerbehívó- paranccsal mentek feladatukat végezni, míg a mostani kontingensre, 400 fõre 2960-an önként jelentkeztek. A munkaszolgálatosok fegyvert nem viselhettek. A most kiküldendõ csoport rendszeresített személyi fegyverzettel lesz ellátva. A munkaszolgálatosok kiválasztása diszkriminatív módon történt, elsõsorban politikai megbízhatatlanság vagy faji megkülönböztetés alapján, míg itt a kiválasztás orvosi, szakmai alapon történik, személyes beszélgetésen keresztül.

Arra is emlékeztetném, hogy akkor a munkaszolgálatosok megkülönböztetett jelzéseket viseltek, különfélét, többek között például a sárga, hatágú csillagot. A most kiküldendõ katonáink az IFOR jelzését fogják viselni, hasonlóan az amerikai, a brit, a francia és sorolhatnám a többi 26 nemzet katonáihoz.

Ami pedig azt illeti, hogy az ezeréves magyar területekre mennek a magyar katonák, én tudom, hogy a Kisgazdapártnak rengeteg szakértõje van. Jó lenne, ha egy történész is lenne közöttük. Ha megengedi, felajánlom a katonatörténészeket, a Hadtörténeti Intézetben dolgozókat, akik önnek vagy munkatársainak tájékoztatást adnak arról, hogy Bosznia-Hercegovina milyen alapon számít ezeréves magyar földnek. Így ezzel a kérdéssel, ha megengedi, itt ebben a Házban, mert nem méltó a helyszín, nem kívánok foglalkozni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage