Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Képviselõtársaim! A Független Kisgazdapárt a demokrácia súlyos sérelmét látja több olyan tényben, amely az elmúlt idõszakban napvilágot látott, és amelyet elvitatni sem lehet. Különösképpen áll ez a veszély az információval kapcsolatban, hiszen az ugyanolyan rabbá lett, mint a kommunista idõkben volt.

Hadd emlékeztessem képviselõtársaimat arra, hogy a Horn-kormány hivatalba lépésekor ellehetetlenítették a Pesti Hírlapot. Ugyancsak sor került a hatalomváltást követõen az Esti Hírlap egész jellegének megváltoztatására, majd anyagilag tönkretették a Pesti Hírlapot, annak megszûnt a mûködése.

A Heti Magyarországból egyértelmûen kormánylapot csináltak, a Magyar Nemzetet pedig az uralkodó médiaholding kezére játszották, és látható módon visszanépfrontosítják ezt a lapot.

De hadd utaljak arra, hogy leváltották a Magyar Rádió egyetlen nemzeti elkötelezettségû mûsorának, a Vasárnapi Újságnak a fõszerkesztõjét, ezzel egészen más jelleget adtak a Rádió mûsorának. (Zaj a bal oldalon.)

Végül, de nem utolsósorban ezekben a napokban éljük meg az utolsó talpon maradt, ellenzéki hangokat is megjelenítõ napilapnak, az Új Magyarországnak a megfojtását. Ha ehhez a tényhez igen tisztelt képviselõtársaim figyelembe veszik azt, hogy a napirend elõtti felszólalások korlátozása - Gál Zoltán elnök úr által is hangoztatottan - a most következõ idõszak kormányzati feladata lesz; hasonlóképpen sor kerül a tévéközvetítések, a parlamenti közvetítések megszüntetésére vagy korlátozására, amint arról már szóltam, a Magyar Rádió Kossuth adójának éjfél utáni adását megszüntették, tehát gyakorlatilag az ellenzék valóban nem tud megszólalni. (Zaj a bal oldalon.)

Engedjék meg, hogy én most ezzel kapcsolatban utaljak Göncz Árpád köztársasági elnök úr 1993 õszi olaszországi sajtóbeszélgetésére a La Stampa címû lappal, amikor is a következõket mondotta a köztársasági elnök úr: "Európa, segíts! A rádió és a televízió, valamint az MTI a kormány szócsöve."

Megkérdezem képviselõtársaimat, vajon nem mondhatta volna-e sokkal nagyobb joggal a köztársasági elnök úr ezeket a szavakat ma, tegnap, tegnapelõtt? De hadd utaljak arra, hogy az ellenzék nem tud a néphez szólni - mondotta a köztársasági elnök úr és ez súlyos, mindenekelõtt a választás elõtti idõszakban. Minden olyan hangot elhallgattattak, amely nincs összhangban a kormányon lévõ párt nézeteivel.

Engedjék meg, hogy arra utaljak, hogy a Kisgazdapárt kezdeményezett egy olyan autonómia-vitát a parlamentben, ahol a határon túli magyarok segítségére akart sietni az autonómia-kérdés ügyének helyes értelmezésével, hiszen a határon túli magyarok nincsenek abban a helyzetben, hogy véleményüket valóban hangoztathassák Romániában, Szlovákiában és egyebütt.

(15.30)

Egyes MSZP-s képviselõtársaim is megtisztelték a Független Kisgazdapártot azzal, hogy - a közös nemzeti ügyre tekintettel - a politikai vitanap kezdeményezésével egyetértettek, az ívet aláírták. Mi történt ezek után?

Szekeres Imre frakcióvezetõ úr a legdurvábban beavatkozván a képviselõi jogállásba, utasította a frakcióját, hogy vonják vissza ezeket az aláírásokat, és noha az én tudomásom szerint az ilyen aláírások visszavonása jogilag ekként nem lehetséges, lehetséges lenne, hogy a Ptk. 210. §-a alapján megtámadják tévedés, megtévesztés vagy fenyegetés címén a saját nyilatkozatukat, de végül is... (Az elnök poharát megkocogtatva jelzi a felszólalási idõ leteltét.).., befejezem elnök úr, a demokrácia súlyos sérelme ezen a területen éppúgy bekövetkezett... (Az elnök poharát folyamatosan kocogtatva jelzi a felszólalási idõ leteltét.)..., befejezem, elnök úr... (Derültség.).., mint ahogy tették azt az ügynöktörvénnyel kapcsolatos kijelentés során is, hogy kivonulnak a parlamentbõl. Ez a demokrácia súlyos sérelme, igen tisztelt képviselõtársaim. (Zaj a bal oldalon. - Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage