Szabó György Tartalom Elõzõ Következõ

SZABÓ GYÖRGY népjóléti miniszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Mint ahogy ön is idézte, a kamarákról szóló törvény, illetve a gyógyszertárak létesítésérõl szóló törvény pontosan szabályozza a kamaráknak a jogát. Mint ahogy ön pontosan tudja, a kamaráknak kétfajta jogosítványuk van: egyetértési jogot gyakorolhatnak adott esetben egy döntéssel kapcsolatban, illetve véleményezési joguk van.

Ha egyetértési jogról van szó, akkor az magától értetõdõen kötelezi is a döntéshozót. Ha véleményezési jogról van szó, akkor természetesen ennél enyhébb ez a kötelezettség, a vélemény figyelembevételére van kötelezve a döntéshozó, adott esetben - miután engem címzett meg az interpellációjában - az illetékes miniszter.

Szeretném képviselõ urat arról tájékoztatni, hogy jómagam azon a véleményen vagyok, hogy a kamaráknak ez a véleményezési joga igenis komoly jogosítvány, amelyet a döntéshozóknak illik messzemenõen figyelembe venni. A gyógyszertárak létesítésérõl idáig a minisztériumban közel ezer döntés született, és alig fordult elõ, hogy ezek a döntések ne egyeztek volna meg a kamarák - adott esetben a Magyar Gyógyszerészeti Kamara - helyi szervezetének véleményével.

Ön egy január 10-ei döntésre utalt, és nem nevezte meg konkrétan a döntést. De miután az interpellációjának a szöveges részében benne van, hogy a Heves megyei szervezetnek a tiltakozása ellenére született meg ez a miniszteri döntés, vélelmezem, hogy ez a január 10-ei döntés egy gyöngyösi gyógyszertár engedélyezésével kapcsolatban született meg, amellyel összefüggésben tény és való, hogy a Heves Megyei Gyógyszerész Kamara tiltakozását fejezte ki, nem értett ezzel egyet.

Az is igaz azonban, hogy a kamara véleménye sem volt teljesen egyöntetû és egyforma, mert két változatot is kidolgoztak korábban Gyöngyös város gyógyszer-ellátására, nevezetesen az egyikben szerepelt egy olyan megoldás, amelyben az új közforgalmú, az ön által is vélhetõen említett gyógyszertár engedélyezésének tervét is tartalmazta.

Hozzáteszem, hogy a kamara véleményével ellentétben a megyei tiszti fõgyógyszerész nagyon határozottan azon a véleményen volt, hogy erre az új gyógyszertárra szükség van, mert a lakosság ellátása ezt igényli.

Miután ilyen ellentmondásos vélemények fogalmazódtak meg, ezért különös figyelemmel arra utasítottam mind a gyógyszerészeti fõosztályt, mind pediglen a jogi és közigazgatási fõosztályt, vizsgálják meg az új gyógyszertár létesítésének a törvényi és ellátási feltételeit. Ezeknek a feltételeknek a két fõosztály egybehangzó szakmai véleménye alapján megfelelt a kérelmezõ, ezért én ezt az engedélyt kiadtam.

Annyit szeretnék végül hozzátenni, hogy természetesen fontosnak tartom, hogy a kamarák véleménye figyelembe legyen véve, de ugyanakkor azt hiszem, azzal is tisztában kell lenni tisztelt képviselõ úr, hogy bizony a kamarát is emberek alkotják, benne különbözõ érdekcsoportok is megjelennek, és bizony nem véletlen talán, hogy ez esetben a véleményezési jog, és nem az egyetértési jog fogalmazódik meg az ön által is említett törvényekben, mert érdekcsoportok harcát csak a törvényes feltételeknek megfelelõ döntés tudja adott esetben áthidalni.

Megítélésem szerint ilyen döntés született, ezért kérem, hogy válaszomat, amennyiben ön is arra az esetre gondolt, amit én vélelmezek, szíveskedjen elfogadni. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage