Kósa Lajos Tartalom Elõzõ Következõ

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Az én álláspontom szerint nem szerencsés olyan tárgyalási jegyzõkönyvet aláírni, amiben az egyik fél egyértelmûen a magyar érdekeknek ellentmondó kinyilatkoztatást tesz, és ön, illetõleg Dunai miniszter úr ezt nem illeti kifogással.

A magyar félnek nemzetközi tárgyalások szakaszában módja lett volna a jegyzõkönyvben rögzíteni a különvéleményét ebben a pontban. Nem tették meg, nem tudom, miért. Az kétségtelenül nem szerencsés, hogy ezt itt kell felvetni a parlamentben, de nem került volna erre sor, ha az ipari miniszter úr veszi a fáradságot és a jegyzõkönyv aláírása elõtt kifogásolja azt a pontot, amely súlyosan sérti a magyar fél érdekeit.

Államtitkár Úr! Azt hiszem, hogy akkor, amikor a Mol privatizációja során ezt a vagyonértékû jogot megjelenítették a Mol értékeként, akkor egyértelmû kár éri a magyar államot és a Mol tulajdonosait, ha ezt nem a Mol kapja meg. Ezt a gázszállítási opciót a Panrusgáz fogja megkapni a jegyzõkönyvbõl idézett állítás szerint.

Nagyon sajnálom, hogy nem érzékelik azt, hogy a magyar érdekek milyen súlyosan csorbulnak ebben a kérdésben. Nagyon sajnálom azt is, hogy nem érzékelik, hogy sokkal jelentõsebb kérdésrõl van szó, hiszen a hosszú távú gázszállítási megállapodás aláírása az orosz féllel - igenis - érinti ennek a kétmilliárdnak a sorsát. Nem véletlen, hogy az orosz fél nem akarja megkötni azt a hosszú távú megállapodást vagy legalábbis nem nagyon hajlandó arra, amit mi a magyar érdekek szerint alá szeretnénk írni velük.

Azt hiszem, az ilyen ügyekben az engedékenység a nemzet érdekeinek feladását jelenti, és ez súlyosan sérti a magyar állam érdekeit. Ebben az ügyben egy ellenzéki képviselõnek interpellálnia kell! Meg kell tudni azt, hogy mi az oka annak, hogy az ipari miniszter nem hajlandó egy jegyzõkönyvben ezt a pontot kifogásolni. Mi az oka annak, hogy az ipari miniszter a magyar érdekeket nem képviseli ezeken a tárgyalásokon? Mi az oka annak, hogy azt a folyamatot kénytelenek vagyunk elnézni, ahogy a magyar gázértékesítõ pozícióból a Mol kiszorul, a nemzeti olajvállalat ezt a jogát elveszti, egyre inkább egy magyar-orosz vegyes vállalat kerül ebbe a pozícióba... (Az elnök pohara kocogtatásával figyelmeztet az idõ leteltére.).., és egyre inkább kicsúszik ez a stratégiai ágazat a magyar ipari tárca és a kormány irányításából.

Éppen ezért nagyon szeretném Dunai Imre úr válaszát is hallani a gazdasági bizottsági ülésén ebben a kérdésben, ezért az ön válaszát elfogadni nem tudom. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage