Kutrucz Katalin Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KUTRUCZ KATALIN (MDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! A polgári védelemrõl szóló törvényjavaslat képviselõi módosító indítványok kapcsán két ponton kiegészült olyan rendelkezésekkel, amely rendelkezéseket az eredeti törvényjavaslat egyáltalán nem tartalmazott.

Ez a két rendelkezés a 25. pontban foglalt, Puha Sándor és Mécs Imre képviselõ urak által benyújtott indítvány, amelyet pontosított a 26. pontban szereplõ környezetvédelmi bizottsági indítvány, amelyek a veszélyhelyzet fogalmát határozzák meg, tehát azt írják körül, hogy mikor van veszélyhelyzet, és ehhez kapcsolódik a 136. pontban szereplõ indítvány, Puha Sándor képviselõ úr és Mécs Imre képviselõ úr indítványa, amelyek a honvédelmi törvényt módosítanák, és azt fogalmazzák meg, hogy ebben az elõbb megfogalmazott veszélyhelyzetben a kormány milyen intézkedéseket vezethet be.

Ez az indítvány, amely a 136. pontban található, és amely arról szól, hogy milyen intézkedéseket alkalmazhat a kormány, mit csinálhat a kormány veszélyhelyzetben, a meglátásom szerint teljesen elfogadhatatlan és alkotmányellenes, bár a kormány ezt támogatja, és ezért is kértem szót ebben az ügyben.

Itt az történik, tisztelt képviselõtársaim, hogyha valakinek a figyelme elsiklott volna fölötte, hogy a kormány számára veszélyhelyzetben, amely lényegesen kevesebb, mint egy rendkívüli állapot, lényegesen kevesebb, mint egy szükségállapot, lényegesen kevesebb, mint az alkotmány 19/E szakaszában meghatározott helyzet, amikor a kormánynak szintén lehetõsége van bizonyos intézkedések bevezetésére, és ez a helyzet az, amikor külsõ fegyveres csoportok Magyarország területére váratlanul betörnek, tehát ez a veszélyhelyzet.

Ezt a helyzetet el nem érõ helyzetet jelent például három napnál tovább tartó intenzív hóesés, ami azért nem azonos egy háborús állapotnak az elõzményeivel. A kormány számára többet engednek meg, illetve lényegesen kevesebb garanciát tartalmazó rendelkezést vezetnének be, mint, mondom, amelyet az alkotmány 19/E szakaszában meghatározott esetben tehetnének. Például, elnézést kérek, sarkítva fogok fogalmazni, de akkor talán érthetõbb: ebben a bizonyos háromnapos intenzív, vagy három napnál hosszabb intenzív hóesésben korlátozható, illetve megtiltható lenne magyar állampolgárok külföldre utazása, külföldiek beutazása, szûkíteni lehetne rendelettel a bírósági felülvizsgálat alá nem tartozó eljárások körét, változtatni lehetne a közigazgatási jogorvoslat rendjét, és nem sorolom tovább.

Azt hiszem, hogy mindenki számára, aki figyelt, világos az, hogy az nem lehetséges, hogy itt valamiféle szûkítés ne történjék meg, tehát hogy a kormány lehetõségeit ne igazítsuk ahhoz a helyzethez, amely helyzetben cselekednie kell.

Én belátom, hogy a három napnál hosszabb hóesés, ezen a télen tapasztaltuk, rendkívül kellemetlen helyzeteket idézhet elõ, és például szükség lehet arra, hogy bizonyos jármûveknek a közlekedését megtiltsák, vagy hogy bizonyos jármûveket igénybe vehessenek. Tehát, hogy mondjam, a helyzethez igazodó intézkedések megtételére természetesen szükség van, de az lehetetlen, hogy a kormány azon túlterjeszkedjék.

Ezzel kapcsolatban szeretném felhívni képviselõtársaim figyelmét egy kapcsolódó módosító indítványra, amelyet történetesen én terjesztettem elõ a Néppárt nevében, amely arról szólna, hogy a kormány intézkedési lehetõségeit kössük az adott helyzethez és az adott mértékhez. Tehát amelynek az lenne a lényege, hogy ne bármilyen mértékben hozhassa meg, és bármilyen keretek között a kormány ezeket a rendelkezéseket, hanem csak a helyzet megkövetelte mértékben, és csak abban a körben. Tehát az ne fordulhasson elõ, hogy az Alföldön három napig esik a hó és a Dunántúlon kijárási tilalmat rendelnek el.

Ezért kérem képviselõtársaimat, és kérem a kormány jelen lévõ képviselõjét is, hogy kísérje figyelemmel a módosító indítványom sorsát, és ha lehetséges, akkor támogassa ezt, mert biztos vagyok benne, hogy a patkó egyik oldalának sem áll szándékában végtelen lehetõségeket adni a mindenkori kormány számára, mert soha nem csak a mostani kormányról van szó, hanem a mindenkori kormányról van szó. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage