Demeter Ervin Tartalom Elõzõ Következõ

DEMETER ERVIN (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1994 elején a gazdasági kutatóintézetek elõrejelzése szerint kb. 15%-os inflációt jósoltak 1995-re. Ezzel szemben az infláció az új kormány hivatalbalépése után 1995-re közel 30% lett, 10 százalékponttal meghaladva az elõzõ évet.

Mindez véleményünk szerint egy téves gazdaságpolitikai nézetnek a következménye, ami abból vezette le a gazdaság összes problémáját, hogy egyszerûen fogalmazzak, az emberek túl sokat keresnek, és így túl sokat fogyasztanak. A kormány úgy véli megoldani a gondokat, hogy elinflálja az emberek pénzét, vagyis erõteljesen növeli az inflációt, és nem engedi, hogy a bérek ezzel együtt növekedjenek. Ennek következménye, hogy tavaly 12%-kal csökkentek a reálbérek. Ilyen mértékû jövedelemcsökkenés utoljára az 1950-es évek elején volt Magyarországon. A kormány az idén 20% körüli inflációt, és 2% körüli reálbércsökkenést tervezett. Már március elején kiderült, hogy ez is ábránd marad.

Önök tisztelt szocialista-szabaddemokrata-kormányzók ismét félrevezették a társadalmat. A reálbércsökkenés pedig már elérte a 6%-ot az évben eddig is. Felhívjuk a figyelmüket arra, hogy a tervezettnél nagyobb infláció a fû alatt semmissé teszi a ÉT megállapodást is, ahol a felek 2%-os reálbér-csökkenésben állapodtak meg. Örülünk, hogy a kormány az ellenzéki pártok és a társadalom széles rétegeinek nyomására inflációellenes lépéseket tervez. Csak remélni tudjuk, hogy a szándék õszinte, és ezt gyakorlati lépések is követik, mert ha az eredmények elmaradnak, a társadalom jogosan érezheti újra, hogy a kormány ismét félrevezette.

Az infláció automatikusan csökkenti a reálbéreket, a bérek pedig az infláció következtében egyre magasabb jövedelem-adósávba esnek, mert a szocialista- szabaddemokrata-kormány elmulasztotta évente a személyi jövedelemadó-táblát az infláció mértékéhez igazítani, és évente növeli a jövedelemadónak a mértékét. Csak akkor várható a kormány részérõl õszinte küzdelem az infláció ellen, ha belátja tévedését és elismeri, hogy az inflációnak nem az az oka, hogy az emberek túl sokat fogyasztanak, ahogy a társadalom gondjaira érzéketlen ultraliberális befolyásolók hangoztatják. Véleményünk szerint az infláció legfõbb tényezõi az energiaárak emelkedése, a túladóztatás, és az, hogy a kormány nem támogatja vállalkozás élénkítését, és ez a monopóliumok megerõsödését jelenti. A kormány maga teremtette démonok ellen harcol. Kitalálják, hogy a gondok legfõbb oka a túlzott fogyasztás, erre megnövelik az inflációt vagy meghirdetik az inflációellenes harcot.

Az infláció visszaszorítása a Magyar Demokrata Fórum gazdaságpolitikai elképzeléseiben kiemelten fontos cél, ezért a rendelkezésünkre álló rövid idõ alatt, ez jelenleg a Házszabály keretei között 5 perc, felhívjuk a figyelmet azokra a tényezõkre, amelyek véleményünk szerint a magas infláció legfõbb okai, és megpróbálunk javaslatot tenni azokra a lépésekre, amelyeket a kormánynak véleményünk szerint meg kell tennie.

Elsõ lépés az adók és egyéb járulékok csökkentése. A második lépés a kis- és közepes vállalkozások élénkítése. Többször felhívtuk már a figyelmet arra, hogy a kormány a monopóliumok megerõsödését tétlenül szemléli. A piaci szereplõk számának csökkentése, a monopóliumok kialakítása, az árakra és az inflációkra negatív hatást gyakorolnak.

A legfontosabb tényezõ azonban most, a jelenleg elõttünk álló feladatok között az energiaárak kérdése. Az energia-áremelésekrõl sokszor a miniszterelnök úr is említést tesz. A jövõt illetõen azonban itt sajnos senki nem láthat tisztán. Az árak alakulásának a korlátait - ha egyáltalán vannak ilyenek - nem tudjuk, és nem ismert valójában, milyen szerzõdéseket kötött a kormány azokkal a cégekkel, akik részére értékesítette az energiaszektort.

Úgy tûnik, hazánk inflációjának alakulása a néhány energetikai cégtõl függ leginkább. Õk valószínûleg azt teszik, amit számukra a privatizációkor a kormány a szerzõdésekben megengedett. Félõ azonban, hogy az energiaszektor gyors és nagy bevételt hozó privatizációját a lakosságnak többszörösen kell megfizetni, ugyanis minden jel arra mutat, hogy kicsúszott a kormány kezébõl az energiaárak szabályozásának alakulása. Könnyen lehet, hogy az árképzésre vonatkozó szerzõdésekbõl ez kiderül.

Ezért kérjük a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra az energiaszolgáltatókkal, illetve hozza nyilvánosságra, hogy milyen feltételek között értékesítette ezt a szektort, mert a lakosságnak joga van megtudni, hogy az õ pénztárcájának rovására milyen szerzõdéseket kötött a kormány. Az energiaszolgáltatókért kapott magas összegek ugyanis lehet, hogy a lakosságba kerülnek többszörösen megfizettetésre. Néhány hónapja csak a privatizáció sikerérõl beszélnek, a vélt vagy valós sikerek mellett azonban joga kell, hogy legyen mindenkinek, ennek árnyoldalait is megismerni... (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) ...igen, befejezem elnök úr, az árnyoldalait és ennek inflációs hatását megismerni, ezért a Magyar Demokrata Fórum tisztelettel kéri a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra az energiaszektor privatizációkor (Az elnök folyamatosan kocogtatja poharát.) meghatározott árképzési szabályokat. Köszönöm a figyelmüket. Elnézést az idõtúllépésért. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage