Lányi Zsolt Tartalom Elõzõ Következõ

LÁNYI ZSOLT (FKGP): Tisztelt Elnök Úr, Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Azt hiszem, a világon mindenütt az országok mûködését törvények szabályozzák. Ha a törvényeket senki sem tartja be, akkor azt úgy hívják, hogy anarchia, ha a törvényeket csak az egyszerû embereknek kell betartani és a politikai vezetõknek nem, akkor azt úgy hívják, hogy diktatúra. A törvények végeredményben egy alaptörvénybõl, az alkotmányból fakadnak, mert az alkotmány szellemében kell megszülessenek a részlettörvények.

Ezelõtt egy héttel miniszterelnök úr, most mulasztásról beszél, akkor elismerte az alkotmánysértés tényét, ennek következtében itt a kormány részérõl egy alkotmányellenes történés ment végbe a MiG-ek külföldön való hadgyakorlat végzése következtében. Fel kell hívjam a szíves figyelmét a tisztelt kormánynak, hogy az alkotmány a köztársasági elnök úrtól a legkisebb magyar állampolgárig mindenkire egyformán kötelezõ. Ha ez nem így volna, akkor nem beszélhetünk demokratikus jogállamról. Fel kell továbbá arra is hívjam a tisztelt kormány figyelmét, hogy a köztársasági elnök úrtól kezdve a miniszterelnök úr, a kormány minden minisztere, sõt a parlament minden képviselõje az alkotmányra esküszik fel és azt mondja, hogy az alkotmányban rögzítetteket betartja és betartatja.

Ennek következtében az alkotmánysértéssel együtt jár az esküszegés, tisztelt kormány. Önök megszegték azt az esküt, amit itt a parlamentben tettek, amikor az alkotmány védelmében felléptek és vállalták ezt itt a színünk elõtt.

Most a konkrét ügyre térve. Itt egy házi vizsgálatot a kormány elrendelhet ugyan, mert ehhez joga van. Nagyon emlékeztet az elmúlt régi átkos idõkre, amikor ilyen esetekben a politikai helyettes vizsgálta a fõnökének az ügyét, az összeférhetetlenség; a jelenlegi, úgynevezett demokratikus parlamenti jogállamiságban ez kimeríti az összeférhetetlenséget. A vizsgálatnál nem hallottunk semmit, mert nem tudjuk, ki a felelõs, még máig sem. A katonáktól is felelõs valaki, aki egy hét múlva nyugdíjba megy, egy olyan tábornok úr, vagy egy helyettes államtitkárról olvastam az újságban, de ez nem lényeges. Itt a lényeg azon van, hogy a parlament ellenõrzi a kormány munkáját, ez is az alkotmányban van. A parlamentben van egy honvédelmi bizottság, a honvédelmi bizottságnak van már két éve egy ellenõrzési albizottsága, amelynek kötelessége, hogy ellenõrizze ezeket a dolgokat, amelyet a kormány úgy követett el, hogy az alkotmánnyal szembeszegült.

Most még egy-két apróságra, az idõ rövidsége miatt, felhívnám a miniszterelnök úr szíves figyelmét.

Amikor Keleti miniszter úr, hosszas vajúdás után mégiscsak lemondott, akkor egy percen belül miniszterelnök úr úgy nyilatkozott, hogy egy csodálatos jó miniszter, nagyszerûen dolgozik, hûséges a kormányhoz, hûséges a párthoz, jó elvtárs. Na de ez kevés egy jogállamban, mert meg kellett volna várni a miniszterelnök úrnak a vizsgálatot. Tehát ez egy politikai hiba volt, hogy egy percen belül, rögtön biztosítsa teljes bizalmáról a minisztert akkor, amikor még fogalma sincs, mert ez a vizsgálat el sem indult, még az a belsõ vizsgálat sem, még az az összeférhetetlenségi vizsgálat sem, amelyik kihozhatott volna véletlenül egy eredményt, hogy mégis Keleti György miniszter úr a hibás. Természetesen ettõl nem kellett félni, mert a régi metódus szerint a politikai helyettes ilyet sosem követett el, tehát nyugodtan adhatta rögtön meg a bizalmát miniszterelnök úr a miniszterének.

Összefoglalva annyit szeretnék mondani, hogy a Független Kisgazdapárt már többször felvetette azt, hogy ez a demokrácia itt veszélyben van. Én most megkérdezem, hogyha egy ilyen alkotmánysértést el lehet bagatellizálni, ilyen simán meg lehet oldani, akkor kérdezem, hogy vajon ebben az országban ma demokrácia van? Vajon ez egy demokratikus parlamenti jogállam? Vajon valóban megtörtént a rendszerváltás? Ez kérdés. Erre várjuk majd a feleletet. Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalról.)

(9.00)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage