Szigethy István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZIGETHY ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Kutrucz Katalin és Szájer József kétperces felszólalására egyben szeretnék reagálni. Teljes tiszteletem a Fideszé azért, hogy a napirend elõtti felszólalások rendbe tételéért mit tett az új Házszabály hatályba lépése után is. Valóban, több alkalommal - emlékezetem szerint háromszor, de lehet, hogy rosszul emlékszem - kifogásolták, hogy a házszabályi feltételek megléte nélkül is napirend elõtti felszólalások elhangzottak.

Ugyanakkor azonban nem értem, hogyha ez valóban egy következetes harc volt, akkor abban az esetben, amikor a Házszabály szerinti egyéves revízió során felülvizsgáljuk ezt a kérelmet, miért nem támogatja ugyanabból a körbõl, ugyanabból a megfontolásból, ahogy korábban fellépett. Az nem indok, hogy ebbe a versenybe be kell szállni, hiszen ennek csak a kereteit kívánjuk meghatározni.

Fölhívom mindenkinek a figyelmét, a Magyarország Politikai Évkönyve az elmúlt napokban megjelent kiadványra. Ebben világos statisztikák vannak, hogy ki hányszor szólalt meg. Én azt hiszem, hogy ez a verseny közel sem egyenragú a felek között. De nem akarom a számokat itt most elmondani. Kutrucz Katalin konszenzusról beszélt. Valóban: a korábbi parlamentben a képviseleti arányok miatt konszenzusra volt szükség egy Házszabály módosításához, hiszen nem volt meg a koalíciónak a kétharmados többsége. Szeretném jelezni, hogy 1994 tavaszán az ellenzéki jogok bõvítése érdekében tett lépéseinket sorozatosan az akkori kormánykoalíció nem támogatta, végül egy olyan kompromisszumba lett volna hajlandó belemenni, hogy majd a következõ ciklusban ezek hatályba lépjenek.

Sokkal kevesebb jogot kértünk, mint amennyit önként a kormánykoalíció a kétharmadának tudatában megadott 1994-ben - megadott, mert jogában lett volna másképp szavazni, hangsúlyozom. Ez nem kiharcolt eredmény volt. Természetesen a jelenlegi helyzetben konszenzusra szükség van, de olyan értelemben van konszenzusra, hogy a 72 százalék ne legyen a 28 százalékos ellenzék diktatúrája alatt olyan értelemben, hogyha bármihez nem járul hozzá, akkor ne lehessen bármit megváltoztatni. Most a két perc eltelt, majd a késõbbiekben ezt folytatnám.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage