Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Szeretném leszögezni, hogy a határon túli magyarság helyzetében érthetõ az érzelmi politizálás. Ellenzéki képviselõ is megengedheti magának, hogy reagálva egy napirend elõttire földrajzi képtelenségeket mondjon, hogy - mondjuk - egy országot önmaga határai vesznek körül. A kormány tagjai és a miniszterelnök nem engedheti meg magának az érzelmi politizálást, csak a tárgyszerût. Lehet, hogy a miniszterelnök olcsó népszerûséget tudott volna szerezni egy másfajta felszólalással, de azt hiszem, nem járt volna el helyesen.

Három dologban kísérte nemtetszés az õ felszólalását az MTI jelentése szerint. Az egyik: az a megjegyzése, hogy huszonhárom hónap alatt a kormány nem tett semmi olyat, ami sérti a demokráciát. Én nem hiszem, hogy a határon túli magyaroknak kell ezen felháborodni, és valószínûleg nem is õk voltak azok, akik ekkor zajongnak, sokkal inkább a teremben lévõ ellenzéki politikusok. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

A másik dolog, amit Demeter úr is említett, hogy elõreléptünk a jószomszédi kapcsolatok építésében. Nézzék meg képviselõ urak, hölgyek, a tényeket, hogy mi minden változott, és ez nem jelenti azt, hogy mi nem látjuk a határon túli magyarok helyzetének rosszabbodását. A két dolog párhuzamosan haladt, hogy a határon túli magyarok helyzete rosszabbodott, miközben a kereskedelmi forgalomtól kezdve a határátkelõig egy csomó helyen elõreléptünk.

Végül az alapszerzõdések ügye, amely Horn Gyula miniszterelnök szavai szerint, a magyar kisebbség érdekeit is szolgálja. Az ukrán-magyar alapszerzõdés is, amelyet az elõzõ kormány, az önök kormánya kötött, és a magyar-szlovák alapszerzõdés is.

És mindössze annyira szeretnék még reagálni, hogy ezt az alapszerzõdést, a magyar-szlovákot, amelyet annyian kárhoztatnak, a szlovákiai magyar pártok a szlovák parlamentben valamennyien megszavazták. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage