Salamon László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SALAMON LÁSZLÓ (független): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! A jelen vitaszakasz keretében a 14-es számú módosító javaslatomhoz szeretnék hozzászólni, illetõleg az ezáltal érintett kérdésekhez, amit Kõszeg Ferenc képviselõ úr 12-es és Gáspár Miklós képviselõ úr és KDNP képviselõtársaim a 13-as számú módosító indítványa is érint.

Rögtön elõrebocsátom, hogy az én módosító javaslatom négy, ez az a javaslat, amire az ügyrendi vitában utaltam, négy párt támogatását élvezi. Egy párt, nyugodtan megnevezhetjük gondolom, a Szabad Demokraták Szövetsége frakciója, delegációja volt, amelyik nem támogatta. Ez a javaslat tartalmilag ugyanazt kívánja megvalósítani, mint a Kereszténydemokrata Néppárt által elõterjesztett imént említett 13-as számú javaslat. Az ugyanis úgy szólna, hogy a Magyar Köztársaság szociális állam. Ezzel a megfogalmazással szemben a bizottság tényleges többsége nem értett egyet, és ez a javaslat, megfogalmazásbeli, úgy éreztem legalábbis én a vitában, hogy megfogalmazásbéli fenntartások miatt nem került, nem nyert támogatást. Ezért én, hogy erre is figyelemmel én ugyanezt a tartalmi célt szolgálva terjesztettem elõ egy olyan módosító javaslatot, amely az állam alapvetõ feladatává teszi, több feladat mellett a szociális gondozó tevékenység gyakorlását a társadalom felé. Vagyis azt, hogy alapelvi szinten a legfontosabb helyén jelenjen meg az alkotmánynak a XX. század nagy elve, a szociális igazságosság elve. Most nem akarok részletekbe menni, mert tényleg nem általános vita ez, de hiszen csak utalnék nagyon-nagyon röviden arra, hogy a szabadság, az egyenlõség jogi kategóriája a polgári társadalom alappillérét jelentik, a piacgazdaság alappillérét jelentik. De nem szabad megfeledkeznünk a XX. század nagy társadalmi politikai kihívásától, ami a szociális jelleg elismerését kívánja.

Ezt szerettem volna ebben a javaslat érvényesíteni, és az alkotmány legfontosabb helyén a legfontosabb elvek között megjeleníteni. Én nem tudom, hogy a Független Kisgazdapárt, ha ott lett volna, támogatta volna e javaslatot, de az eddigi hozzászólásai, parlamenti megnyilatkozásaiból úgy tûnik, hogy a Kisgazdapárt a szociális szempontokra mindig nagy hangsúlyt helyez. Sajnálatos, hogy nem voltak ott, mert ha ott lettek volna és e várakozásomnak megfelelõen igennel szavaztak volna e javaslatra, akkor ez máris bizottság által támogatott öt-párti javaslat lett volna, sõt az is sajnálatos, hogy a Magyar Demokrata Néppárt ki van zárva ebbõl az alkotmányozási folyamatból, mert arról is tájékoztatást kaptam, hogy ezt a javaslatot a Magyar Demokrata Néppárt is támogatta volna és támogatná, ha benne lenne az alkotmány-elõkészítõ bizottságban, be lenne vonva a munkájába. Tehát egy olyan javaslatról van szó, amire nyugodtan mondhatom, hogy véletlenszerû, hogy nem nyert az alkotmány-elõkészítõ bizottság által támogatást és én úgy gondolom, hogy egy olyan fontos alapelvrõl van szó, a szociális igazság gondolatáról, amely a még oly polgári és még oly piacgazdasági ország és társadalom alkotmányából sem hiányozhat. Én ezért kérem mind SZDSZ-es képviselõtársaimat, hogy gondolják végig, hogy mód lehet-e majd a bizottsági munkában újragondolni ezt a kérdést, illetve kérem a Kisgazdapártot, mert az MDNP jelen pillanatban úgy sem tud részt venni, õket hiába kérjük, nem rajtuk múlik, hogy távol vannak a munkától, de kérem a Kisgazdapártot, hogy ezt a javaslatot támogassák a bizottsági munkában, mert úgy hiszem, hogy ezzel a javaslat nyer, mert Gáspár Miklós képviselõtársam nagyon helyesen jelzi, az összes többi párt, Szocialista Párt, Kereszténydemokrata Néppárt, Magyar Demokrata Fórum, Fidesz-Magyar Polgári Párt, minden magyar polgári párt támogatta, a följegyzéseim szerint csak egy ellenszavazata volt, egyedül az SZDSZ nem támogatta. Valamennyi részt vevõ párt támogatta az SZDSZ kivételével. A Kereszténydemokrata Néppárt is. Az általam elmondottakból értelemszerûen következik. Köszönöm a türelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage