Gáspár Miklós Tartalom Elõzõ Következõ

DR. GÁSPÁR MIKLÓS (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Az állam jellegének a meghatározásánál elengedhetetlennek tartjuk, hogy a Magyar Köztársaság ne csak független, ne csak demokratikus és ne csak jogállam legyen, hanem szociális állam is. Az elsõ szociális államok már 100 évvel ezelõtt megjelentek Európa térképén. Az állam szociális jellegét ma számos korszerû nyugat-európai alkotmány deklarálja, így például az osztrák, a német, a svájci, az olasz, a francia, a spanyol és a portugál alkotmányok is. Az állam szociális jellegének a kinyilvánítása tehát tipikusnak tekinthetõ a mai fejlett Nyugat-Európában.

Ez logikusan következik abból, hogy a modern európai államok nem liberális, hanem szociális piacgazdaságot valósítanak meg. A magyar alkotmány koncepciója sem rekedhet meg a XVIII. századi liberális állammodellnél, amikor az állam csupán passzív éjjeliõr szerepet játszott, hanem a mai követelményeknek megfelelõen, az államnak be kell avatkoznia az arra szociálisan rászorultak javára. Az állam szociális jellegének a kimondása, tehát egy állami kötelezettségvállalást jelent arra nézve, hogy az állam nem hagyja magára, hanem segíti a rászorulókat. Ha az állam szociális jellege szerepel az alkotmányban, akkor az arra vonatkozóan is garancia lenne, hogy az állampolgároknak legyenek szociális jogaik az alkotmányban, hogy szociális biztonságban éljenek.

Végül az állam szociális jellegének az alkotmányban történõ kinyilvánítása az egész szociális szférát az Alkotmánybíróság védelme alá helyezné, mivel az Alkotmánybíróság erre hivatkozással megsemmisítheti az ezzel ellentétes antiszociális törvényeket.

(9.20)

Ha az állam pusztán liberális jogállam marad és nem lesz egyúttal szociális állam is, tehát ha az állam nem fog beavatkozni a rászorulók érdekében, akkor az magának a jogállamnak a tekintélyét fogja szétzúzni. Mindezek alapján a Kereszténydemokrata Néppárt alapvetõ kérdésnek tartja, hogy a Magyar Köztársaság szociális állam legyen, és enélkül az alkotmánykoncepciót nem támogatja.

Én nagyon remélem, hogy azok a pártok, a Szabad Demokraták Szövetsége és a Fiatal Demokraták Szövetsége, akik a Magyar Köztársaság szociális állam jellege ellen szavaztak, át fogják gondolni álláspontjukat, de sajnos ehhez nem sok reményt fûzök, úgyhogy én az ügyrendi vitával kapcsolatban Isépy Tamás frakcióvezetõ úrhoz csatlakozok, aki kifejtette azt a nézetét, hogy ez a vita formális lesz, mert lehet, hogy bizonyos részletkérdésekben, apró kérdésekben lesz változás, de lényegi, alapvetõ kérdésekben nem, és ilyen lényegi, alapvetõ kérdés az állam szociális jellege és az állam szociális jellegét a liberális pártok évek óta és kezdettõl fogva a saját liberális államfelfogásuknak és államfilozófiájuknak megfelelõen ellenzik. Ezt mi nagyon sajnáljuk. Köszönöm. (Taps a jobb oldalról.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage