Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselõtársaim! A Concordia Részvénytársaság Magyarország legnagyobb közraktározási részvénytársasága. A Gabonaforgalmi és Malomipari Szolgáltató Vállalat jogutódjaként hozta létre az Állami Vagyonügynökség '93 júniusában. Az állam tulajdonosi jogait a Földmûvelésügyi Minisztérium gyakorolta.

A részvénytársaságnak '95 nyarán 956,7 millió forint tartozása volt az Országos Kereskedelmi és Hitelbankkal szemben, melyet a Concordia Részvénytársaság ingatlanjaira bejegyzett jelzálogjoggal biztosított.

Ezután a részvénytársaság reorganizációjára került sor, melynek során az FM 320 millió forint Concordia-részvényt adott az Országos Kereskedelmi és Hitelbanknak, tehát az OKHB-nak a 956,7 millió forint tartozás földhivatali törlésére vonatkozó okirat kiadásáért. Ez a szerzõdés az államháztartási törvénybe ütközik, hiszen ez tiltja az állammal szembeni adósság elengedését. Itt pedig, amint hallhatták, 636,7 millió forint a különbözet.

Ezek után az FM ahelyett, hogy a profiljába tartozó munkákat végezte volna, és mondjuk, a sertés, a búza vagy a kukorica ügyeiben tevékenykedett volna eredménnyel, jogi bravúrral és extraprofitra vágyott, és miután az Atex Fehérjefeldolgozó Részvénytársaság tulajdonosa is volt, a Kereskedelmi Bankkal kötött engedményezési szerzõdéssel egy bizonytalannak minõsített követelést, tehát egy nesze semmi, fogd meg jól követelést 455 millió forint ellenében átadott, amelyet Concordia-részvényként az OKHB-nak ajándékozott.

Ebben a körben az FM még szerzõdést kötött az OKHB tulajdonában lévõ Limpex Rt.-vel, majd e tranzakciók végtermékeként az FM valójában ingyen az OKHB-nek ajándékozta a Concordia-részvények 39 százalékát, míg további 61 százalékát az OKHB átalány és hiteldíj fejében szerezte meg. Így tûnt el tehát a Concordiavagyon, és ezek után már igazán nem tekinthetõ meglepõ fordulatnak, hogy a Concordia Rt. a még tulajdonában megmaradt Gabona Rt.-részvényeket a szakértõi véleményben szereplõ, minimum 210 százalékos piaci árfolyam helyett 170 százalékos piaci árfolyamon értékesítette, 100 millió forint veszteséget okozva ezzel a magyar államnak. A Gabona Rt.-részvényeknek a szakértõi véleményben szereplõ, minimálisan 210 forintos piaci árfolyam helyett 170 százalékos áron történõ értékesítésére vonatkozólag tehát hiába szerezte be a szakértõi véleményt, hiába mondta a szakértõi vélemény, hogy ennek az ára akár 240 százalék is lehet, a 210 százalékos ár alá szállva legalább 100 millió tehát az a különbözet, amelyet valaki itt jogosulatlanul megszerezhetett.

(13.40)

Íme, igen tisztelt képviselõtársaim, itt a konkrét példa arra nézve, hogy miként jogi hókusz-pókuszokkal az állami vagyont megkárosítani, miként lehet az állam vagyonát zsebre vágni. A miniszterelnök úr számos alkalommal hangoztatta, hogy konkrét adatokat kér, mert enélkül õ nem tud eljárni. Itt én most a Kisgazdapárt nevében egy ötperces felszólalás keretein belül két igen lényeges olyan vagyonszerzésre mutattam rá, ahol egyértelmûen kimutatható, hogy jogi megoldásokkal hatalmas állami tulajdonrészt szereztek meg valakik. Kérjük az igen tisztelt kormányt, hogy szíveskedjék ebben a körben vizsgálatot elrendelni, az érintetteket felelõsségre vonni, majd a Házat ennek eredményérõl tájékoztatni. Köszönöm a türelmüket. (Taps a jobb oldalról.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage