Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! A kormányprogram 1994. végére ígére az új közoktatási törvény elfogadását. Másfél évig késlekedett a kormány ennek a törvénymódosító csomagnak a benyújtásával, és azt gondolhatnánk, hogy e késlekedés lehetõséget adott arra, hogy egy kiforrott, a jelenlegi helyzetet a közeli és távoli jövõ lehetõségeit figyelembevevõ elõterjesztés szülessék.

Nem ez történt. Ezt a törvényt a Fidesz-Magyar Polgári Párt nem tudta megszavazni. Nem szavazta meg, mert alapvetõ eljárásoknak sem felel meg. Nem tesz eleget annak az elvárásnak, hogy hosszabb távon kiszámítható feltételeket, stabilitást teremtsen a közoktatásban, a diákok és szüleik számára, az ott dolgozó pedagógusok számára, az intézményeket fenntartó önkormányzatok, egyházak, alapítványok számára.

(18.20)

Társadalmunk kettészakadását növeli, szûkíti a versenyképes tudás megszerzésének lehetõségét, rontja a hozzáférés esélyeit, nem csökkenti a közoktatás finanszírozási gondjait, hiszen a javaslatban szereplõ elképzelés csak 8-9 százalékos éves inflációnál tudná megõrizni az oktatásra szánt költségvetési támogatás értékét. Így a Horn-kormány elsõ éveihez hasonló mértékû iskola- és óvodabezárásokra lehet számítani.

Ez a törvény olyan iskolaszerkezeti modellt tartalmaz, amely idegen a magyar közoktatástól, nem illeszkedik a pedagógusképzés kialakult formájához, nem veszi figyelembe a magyar településszerkezet sajátosságait, az iskolaépületek adottságát, amely többletfinanszírozás nélkül megvalósíthatatlan.

Ez a javaslat a szülõk számára azt jelenti, hogy az eddig ingyenesen biztosított szolgáltatásokért több esetben fizetniük kell majd, a diákok számára pedig korlátokat állít fel a differenciált vagy speciális képzési lehetõségekhez való hozzáférést illetõen.

Közel húszezer elbocsátásra ítélt pedagógus, lefejezett, hatosztályosra zsugorított általános iskolák, bezárt óvodák, a kétszintû érettségivel kettészakított középiskolai rendszer, bizonytalan jövõjû egyházi iskolák.

Lehetne tovább sorolni a gondokat, hiszen arról még nem is szóltam, hogy a javaslat még az éghajlati körülményeket is figyelmen kívül hagyta a június végéig tartó 185 napos tanévvel.

Nem folytatom tovább, hiszen ezeket már elmondtuk a törvény elõkészítése és vitája során. Elmondtuk a Fidesz által benyújtott 100 módosító javaslat indokolásában.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! A Fidesz a fentiek miatt szavazott nemmel a közoktatási törvényre. Köszönöm. (Taps az ellenzék oldalán.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage