Varga Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Fidesz parlamenti frakciója nemmel szavazott egységesen a beterjesztett törvényjavaslatra. A vitában az MSZP-SZDSZ-kormány két érvet hozott fel a nyugdíjkorhatár emelése mellett. Az egyik, hogy európai összehasonlításban szokatlanul alacsony a magyar nyugdíjkorhatár, ezért mindenképpen emelni kell. A másik pedig, hogy hosszú távon a Nyugdíjbiztosítási Alap hiánnyal fog szembenézni az emelkedõ, a rossz demográfiai mutatók alapján. Emiatt is emelni kell.

Nos, tisztelt képviselõtársaim, ez az elfogadott törvényjavaslat egyikre sem hoz megnyugtató megoldást. Valóban igaz, hogy európai összehasonlításban alacsony a nyugdíjkorhatár Magyarországon, azonban az európai országok többsége nem ilyen demográfiai mutatókkal és tendenciákkal rendelkezik. 1996 áprilisában, amióta demográfiai mérés van Magyarországon, soha nem volt olyan alacsony a születésszám, mint éppen ebben az esztendõben. Már közhelyszámba megy, hogy Magyarország lakossága évente 30-40 ezer emberrel csökken.

Azonban a Horn-Kuncze-kormány elmúlt kétéves tevékenysége után ez a tendenciának a megállítására semmiféle szándék nincs a kormány részérõl, semmiféle olyan szándék nincs, hogy ez a tendencia legalább csökkenjen, lassuljon, és a magyar népesség csökkenése belátható idõn belül megálljon. Ebben a helyzetben tehát európai példákra hivatkozni, arra hivatkozni, hogy tõlünk sokkal fejlettebb, GDP-t tekintve sokkal magasabb értéket elõállító országokban magasabb ez az életkor, ez a nyugdíjkorhatár, szerintünk hibás és rossz érvelés.

Nem hoz megoldást a Nyugdíjbiztosítási Alap kezelésére sem ez a döntés. Ugyanis ez oly mértékben, olyan kevés mértékben járul hozzá az alap stabilitásához, hogy ennek a hatása elenyészõ. Hiszen a magyar korstruktúra egy elöregedõ korstruktúra, sokkal kevesebb lesz az aktív népesség száma. Ezt nem oldja meg az a kérdés, az a megoldási mód, amit a korhatárkérdéssel kívánunk rendezni.

Önmagában tehát ez a törvényjavaslat nem jelent megoldást, önmagában ez semmiféle államháztartási reformba, nyugdíjreformba nem illeszkedik bele. Ez a döntés, tisztelt képviselõtársaim, pusztán annyit jelent, hogy azok a nyugdíjasok, akik ezek után mennek nyugdíjba, kevesebb idõt tölthetnek majd nyugdíjban, hiszen az életkor az egészségügyi viszonyok miatt nem változik. Azok az emberek, akik 30-40 éves munka után most, a megszavazott törvény után fognak majd nyugdíjba menni, kevesebb idõt tölthetnek nyugdíjban, mint eddig. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage