Hajdú Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

HAJDÚ ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm a szót, Elnök asszony. Tisztelt Ház! Hölgyeim és uraim!

A Magyar Köztársaság és Románia között aláírásra elõkészített szerzõdés rögzíti azt, hogy Magyarország és Románia alapvetõ érdeke a két ország közötti jószomszédság, a kölcsönös tisztelet és az együttmûködés.

(16.40)

Mindkét ország elkötelezett az emberi jogok, az alapvetõ szabadságjogok, a demokrácia, a humanizmus és a jogállamiság iránt, mint amelyek a szabadság, igazságosság és a béke alapját képezik. Kimondja azt a közös törekvést, mely szerint Európa valamennyi állama és népe javára a béke, a biztonság és az együttmûködés egységes kontinensévé kell lenni. Elismeri, hogy a nemzeti kisebbségek azon állam társadalmának integráns részét képezik, ahol élnek, s hogy védelmük az emberi jogok nemzetközi védelmének része, a nemzetközi együttmûködés tárgya. Megerõsíti, hogy mind Magyarország, mind Románia elkötelezett az ENSZ alapokmányában, a Helsinki Záróokmányban, a Párizsi Chartában, az Európai Barátsági és Együttmûködési Szerzõdésben, egyéb dokumentumokban foglalt célok és elvek megvalósulásáért tevékenykedni. Végül kimondja azt a meggyõzõdést, hogy az Európában és a két országban bekövetkezett változások vissza nem fordíthatók, és ez a tény új távlatot nyit a kétoldalú kapcsolatokban. 37

Hölgyeim és Uraim! Van-e csak egy is a Magyar Köztársaság törvényhozásának tagjai között, aki ezekkel az elvekkel nem ért egyet, vagy mindezeket nem tekinti jövõt formáló értékeknek? Nincsen. Bizonyára nincsen. Ugyanez a kérdés elhangozhat a bukaresti parlamentben is. A nagy kérdés tehát mindkét oldalon az, hogy hitelt szerez-e az írott szövegnek a mindennapok valósága.

Az elmúlt hat esztendõben egynémely dolog történt ebben a Házban. A Magyar Köztársaság parlamentjének önmaga elé állított magas követelménye szerint megszületett a kisebbségi törvény, és nem kell szégyenkeznünk miatta szomszédaink elõtt. Megszületett az önkormányzati és a kisebbségek önkormányzatát szabályozó törvény, és nem kell szégyenkeznünk miatta Európa vagy a nagyvilág elõtt.

Megállják helyüket, és egyre inkább igazodnak az európai követelményekhez mindazok a törvények, amelyeket itt, ebben a Házban a rendszerváltás óta a magyar törvényhozás megalkotott. Magunk alkottunk törvényeket magunknak, és nem más. Magunknak fogunk alkotni törvényeket ezután is, és csak magunknak és másnak nem alkothatunk. Elvárásunk lehet és legyen is - és ezeket az elvárásokat fogalmazzuk meg, és rögzítsük írásban! De vegyük komolyan, hogy törvények meghozatalára ebben az országban jogosított fel bennünket ennek az országnak, a Magyar Köztársaságnak népe. (Taps a kormánypárt padsoraiban.)

Hölgyeim és Uraim! Hogy az utóbbi hat évben így történhetett, nem minden zökkenõ nélkül, és nem csak dicsekvésre méltó eredményekkel, de mégis elmondhatjuk, hogy a Magyar Országgyûlésben úgy történhetett a törvényhozás, és elsõsorban a kisebbségek ügyeinek a kezelése, ahogy történt, bizonyság arról, hogy 1100 éves jelenlétünk Európa szívében további perspektívával bír. Hogy máshol, közelben vagy távolban fellelhetõ-e a nacionalizmus, a diszkrimináció, származás miatti megaláztatás, egyéni vagy közösségi jogok megsértése, anyanyelv használatának korlátozása, ez az adott országnak a szégyene.

Magunk elé képzelhetünk mi el nem érhetõ elvárásokat, vagy így is mondhatnám: elvárások túlharsogásával szûkíthetünk meglévõ lehetõségeket. De egyrõl nem feledkezhetünk meg: dokumentumban rögzíteni az elérhetõt, ez annyit jelent, megalapozni akár egy alapszerzõdéssel egy higgadt, következetes, elõttünk álló építkezést. Ez az építkezés érvényes a két nemzet közötti jószomszédi kapcsolatra. Érvényes ez egészséges nemzeti öntudat építésére határon innen és határon túl. Ez az építkezés érvényes az anyaország és a határon kívül élõ kisebbség kapcsolatára, a szülõföld megõrzésére, akár autonómia formájában is, az egységes Európa megteremtésének nehéz, de nemes küzdelmeire.

Dokumentumban rögzíteni az elérhetõt annyit jelent: megalapozni akár egy alapszerzõdéssel egy higgadt, következetes, elõttünk álló építkezést. Egy Istenhez és emberhez méltó emberi, európai élettért. Ennek megépítésében tegyük meg minta értékkel, példaszerûen, amit megtehetünk! Tartsuk azokat a kapcsolatokat, amelyek határokon átnyúló kapcsolatok, magyar-magyar kapcsolatok vagy magyar-szomszédsági kapcsolatok olyan intenzitással, olyan tisztességgel, és olyan becsülettel, hogy jeladás legyen és követésre méltó a magyarságnak, a Magyar Köztársaságnak a cselekvése, a helytállása. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárt padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage