Csiha Judit Tartalom Elõzõ Következõ

CSIHA JUDIT igazságügy-minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõ Úr! Két mondatban szeretnék reagálni a felvetéseire, amit azért is köszönünk - akik az elõkészítésben részt veszünk -, mert ezek okozták talán a legtöbb fejtörést az elõkészítés során, és fogják okozni érzésem szerint a jövõben is.

Az egyik az, hogy a szándékaink szerint a közalapítvány kuratóriuma lenne a vagyon kezelõje, amit a közalapítvány részére az alapító juttat, és a 57 kuratóriumot a közalapítványi alap létrehozásának szabályai szerint az alapító nevezi meg. Hogy az alapító ezt milyen körbõl választja, ahhoz folytatódnának a konzultációk valamennyi, Magyarországon bejegyzett zsidó szervezettel, és velük egyetértésben alakulna ki az összetétel.

A másik megjegyzésem: azonos vagy nem azonos elbírálás illeti a kárpótlási törvények egyéb csoportjával kapcsolatosan? Itt az Alkotmánybíróság elég határozottan leszögezte azt az álláspontját, ami - én azt hiszem - helyes, hogyha egyszer a párizsi békeszerzõdés szövege oly értelemben nem valósítható meg, hogy természetben kerüljenek visszaadásra teljes körûen az elkobzott, elrablott vagyontárgyak, akkor más, alkalmas módon kötelessége a kormányoknak ezt megtenni, így a magyar kormánynak is. És ez a más, alkalmas mód összhangban kell hogy legyen az eddigi megoldással, magyarán a költségvetés mindenkori teherbíróképességének megfelelõen mindenfajta diszkriminációtól mentesen.

Ezt az egységességet mondta ki az Alkotmánybíróság, és én azt gondolom, hogy a magyar Országgyûlésnek az a kötelessége, hogy ennek szellemében és jegyében próbálja a kérdést megoldani. Köszönöm. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage