Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Képviselõ Úr! A minap a várost járván, láttam egy falfirkált, hogy "I love Torgyán", ez állt rajta. (Derû a kormánypárt padsoraiban.) Ön most azt kérdezi tõlem, hogy mit kívánunk tenni az esztelen falfirkálók ellen? (Derû a kormánypárt padsoraiban. Taps.)

Önnek azonban nincs igaza akkor, amikor azt gondolja, hogy ennek a világszerte - sajnos, és Magyarországon is sajnálatos módon - terjedõ jelenségnek a kezelése egyedül és kizárólag a rendõrség feladatkörébe tartozik. Bár egyébként ön bizonyos tekintetben jól hivatkozott például az iskolákra, jól hivatkozott például az önkormányzatokra. Hozzátehetem rögtön, hogy nemcsak az iskolák vagy az önkormányzatok tehetnek, illetve próbálnak tenni ez ellen a jelenség ellen, hanem a rendõrség is fokozza a közterületi ellenõrzést, illetve nagy segítséget jelentenek ebben az ügyben a polgárõr szövetségek is.

Ezek az eljárások egyébként vagy úgy indulnak, hogy valakit tetten érnek, s ekkor automatikusan megindulhat az eljárás, vagy maguk a tulajdonosok tesznek ezekben az ügyekben bejelentést, feljelentést, és akkor ennek a következményeként indul el az eljárás. Ugyanakkor azonban azt is meg kell persze mondanom, hogy ezekben az ügyekben meglehetõsen nehéz a rendõrség helyzete, mert ugye ezeknek az ügyeknek egy része bûncselekménynek minõsül, például ha tiltott jelképek festésérõl van szó, illetve szabálysértés akkor, ha ez egyébként rongálásnak minõsül. Tehát ezekben az ügyekben valóban nagyon nehéz a tettest kideríteni.

1996-ban rongálás címén mintegy 14 ezer eljárást fejezett be egyébként a rendõrség. Ezeknek az ügyeknek mintegy 10-15 százaléka falfirka, graffiti- tevékenység. Ezekben az ügyekben a felderítési mutató - figyelembe véve persze a tettenéréseket is - mintegy 30 százalékos.

Egyébként a kérdés 1993-óta szerepel a parlament napirendjén. A válaszadók általában - azon túlmenõen, hogy azt mondják persze, hogy fokozni kell az ellenõrzést, és azon túlmenõen, hogy elítélik ezt a tevékenységet, különösen akkor, ha ez bûncselekménynek minõsül - mindig azt ígérik, hogy fokozni kell a közterületi ellenõrzést, fokozni kell az összefogást annak érdekében, hogy ez a jelenség valamilyen módon visszaszorítható legyen. És mindig arra hivatkoztak az eddigi válaszadók, és én is ezt fogom most tenni, hogy ezt végérvényesen akkor fogjuk tudni valamilyen normális szintre leszorítani vagy esetleg megszüntetni - mármint magát a jelenséget -, ha a társadalom érettsége egy olyan szintet ér el, amikor végre belátjuk, hogy ezekben az ügyekben, a rongálásokban, a falfirkálásokban saját magunknak okozunk olyan károkat, amiket aztán majd saját magunknak kell - vagy például a háztulajdonosoknak jelen esetben - megfizetnünk.

(14.50)

És remélem, hogy ezek az eddigieknél is nagyobb eredményt fognak majd hozni a jövõben. Kérem válaszom elfogadását. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage