Hasznos Miklós Tartalom Elõzõ Következõ

DR. HASZNOS MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ha egy nagy közhellyel akarnám kezdeni, akkor azt mondanám, hogy a XX. század végén, a XXI. század elején az informatika küszöbén áll az egész emberiség. Csak tudjuk nagyon jól azt is, hogy az informatika és az információs rendszerek akkor mûködnek jól, ha megbízható adatszolgáltatáson és naprakész és teljes körû nyilvántartáson alapulnak. Ha megnézzük, hogy mi a helyzet az országban, és most nem is csak az elmúlt két évre, hanem akár az elmúlt tíz évre visszamenõleg gondolkodom, akkor azt mondhatjuk, hogy nálunk - sajnos - nemhogy megállt az idõ, hanem egy kicsit visszafelé megy, az információk, a nyilvántartások tekintetében rosszabb helyzetben vagyunk, mint voltunk valaha.

Nemcsak az a baj, hogy nincsenek nyilvántartási rendszerek és nincs erre épülõ ellenõrzési rendszer, hanem az is nagy baj, hogy ezt az egész problémát - legyünk õszinték - mind a kormány, mind a parlament, mind a társadalom csak olyan hanyagon kezeli. Küszködnek vele azok, akiknek információk alapján döntés-elõkészítést kellene készíteni, de itt nincs nagy szükség az elõzetes hatástanulmányokra, hiszen saját gyakorlatunkban látjuk, tegyük a kezünket a szívünkre és nyissuk ki a táskánkat, hány törvényhez volt és készült olyan szintû hatástanulmány, aminek alapján mondjuk teljes nyugalommal tudtunk volna dönteni.

1988 óta például nincs a nemzeti vagyonnak nyilvántartása. Ha van is nyilvántartás, akkor az vagy elavult, elmaradott, vagy annyira rejtve van, hogy szinte senki nem juthat hozzá. Pedig itt nagyon fontos kérdések vannak. Hiszen gondoljunk csak a telekkönyvi nyilvántartásra. De azt hiszem, abban minden jogásztársam egyetért, és ma is azt oktatják az egyetemen, hogy a telekkönyvi jog, az nem deklaratív, a bejegyzés az konstitutív jog. Az hozza létre a tulajdont, hogy bejegyezték.

És mi a helyzet nálunk? Szerencsétlen állampolgár beadja a papírokat, befizeti a különbözõ illetéket, és egy év múlva körülbelül megkapja, de akkor nagyon jól járt, ha egy év múlva megkapja a telekkönyvi kivonatokat. Hol van itt megbízható nyilvántartás? Vagy tessék nézni olyan fontos kérdést, szociálpolitikai kérdést, mint a munkanélküliek nyilvántartása. Nálunk maximum a regisztrált munkanélkülieket tartják nyilván, azokat, akik jelentkeztek munkanélküli segélyre; de hogy mi a valós munkanélküliség, arra csak becsült adataink vannak. Tehát ezek a nyilvántartások. És hadd ne menjek el (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) odáig, hogy a tisztelt Belügyminisztériumba például (Az elnök ismét megkocogtatja a poharát.) a lopott kocsik nyilvántartásába még a maffia is beledolgozik. Akkor tisztelettel kérdezem, mit kíván tenni a kormány e nyilvántartási tevékenység katasztrofális elmaradottságának a felszámolására? (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage