Kökény Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KÖKÉNY MIHÁLY népjóléti minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Válaszomban, hivatkozással a Házszabály rendelkezésére, a leírt interpellációban megfogalmazottakra szeretnék válaszolni. Képviselõ úr interpellácójában sajnos, több tévedés és egymással össze nem függõ állítás is szerepel. Csak címszavakkal idézve: rekonstrukció helyett kórházépítésrõl, mûködési költség terhére felvett banki hitelrõl szól, teljesítmény-finanszírozás helyett költségtérítés-csökkentést említ képviselõ úr. Azt is kérdezi, hogy tisztában vagyunk-e a helyzettel? A tények azt bizonyítják, hogy jobban, mint képviselõ úr, mert tudjuk például, hogy nem új kórházról, hanem a régi hagyományokkal rendelkezõ kórház rekonstrukciójáról van szó Gyöngyösön.

Képviselõ úr kérdéseire konkrétan a következõket szeretném válaszolni: csak a tájékozottság hiányának tudható be, hogy képviselõ úr a kórház mûködési keretének további 21 százalékos csökkentését említi. A kórházak finanszírozása, mint köztudott, teljesítményük alapján történik, mûködési keretrõl így nem is beszélhetünk. Senkinek nem célja a kórház anyagi ellehetetlenítése, de a megoldás nem jelentheti azt, hogy más intézmények rovására folyamatos pótlólagos központi forrásokból kompenzálják a kórház deficitjét.

A helyzet az, hogy a gyöngyösi kórház teljesítménye alapján kifizetett mûködési költsége egy hónapban, júliusban átmenetileg valóban 21 százalékkal csökkent. Ennek oka az volt, hogy az akkor érvényes finanszírozási rendeletet alkalmazói különbözõképpen értelmezték, egyes intézmények az indokoltnál kevesebb, mások több bevételre tettek szert. Ennek a rendeletnek a korrekciója megtörtént, és gondoskodtunk arról is, hogy a rendeletet csak egyféleképpen lehessen értelmezni és alkalmazni. Ez a jelenség nem ismétlõdhet meg. A korábbi csökkentett mértékû finanszírozás ellensúlyozására nemcsak ez a kórház, néhány más kórház is a likviditási problémák megoldására pótlólagos finanszírozásban részesült, így a gyöngyösi kórház is 15 millió forintot kapott.

(15.30)

Természetes törekvésnek és jogos igénynek tartjuk ugyanakkor azt, hogy az azonos szolgáltatások azonos díjazásban részesüljenek az egészségügyi intézményekben. Hangsúlyozni szeretném, hogy ennek az elvnek a betartása esetén a gyöngyösi kórház bevétele drasztikusan csökkent volna, ha nem kapott volna 15 millió forintot.

Meg kell azt is említenem, hogy ebben az intézményben 1995-ben az átlagos kórházi ápolási eset finanszírozási díja 47 ezer forint volt, a 38 ezer forintos városi kórházi átlaggal szemben. A '96 júliusában kifizetett térítési díjnál az átlagos kórházi ápolási eset díja 52 750 forint volt, ezzel szemben az országos átlagdíj 46 ezer forint.

Fontos tudni azt is, hogy országosan, átlagos kórházi ápolási esetdíj kiszámításánál az ellátás magasabb szintjeit jelentõ megyei kórházak, országos intézetek, egyetemi klinikák átlagos esetköltségeit is figyelembe veszik. És ezeknek az intézményeknek az átlagdíjai ezen idõszak alatt sem voltak magasabbak, mint a Gyöngyösi Városi Kórházé.

Ez a magas összeg annak következménye, hogy a kórház sajnos nem elég gazdaságosan mûködik, az ágykihasználtság alacsony, 70 százalék körüli, ugyanakkor a szakmailag vitatható tartalmú kórházi rekonstrukció is jelentõsen drágította a gyógyítást. Erre a tulajdonosnak és a menedzsmentnek figyelnie kell.

Szükségesnek tartom azt is elmondani, hogy az 1994. esztendõben a rekonstrukció befejezését a kórház és az önkormányzat közös elhatározással felgyorsította, anélkül, hogy az új funkciók finanszírozási befogadás megtörtént volna, így a határidõ elõtt belépõ fejlesztések egy ideig hiányt termeltek. Többek között ez a helyzet vezetett oda, hogy az önkormányzat hitel felvételére kényszerült.

Képviselõ úr megfogalmazott kérdéseire, úgy gondolom, nagyrészt válaszoltam, a megyei egyeztetések kapcsán eddig még célzás sem hangzott el arra, hogy a gyöngyösi kórházat be kellene zárni. Ahhoz azonban, hogy a képviselõ úr által is említett, sok krónikus betegséggel küszködõ lakosság ellátása valóban megfelelõen történjen, számos kórházon kívüli ellátást is biztosítani kell a térségben. Ennek anyagi fedezete csak akkor biztosítható, ha az akut betegségek ellátására létrehozott kórház is hatékonyan mûködik.

Tisztelt Képviselõ Úr! A lelkiismereti kérdésekre, úgy hiszem, egyikünknek sem itt kell feleletet adni, arra pedig, hogy kinek vagy kiknek áll érdekében a gyöngyösi új kórház tönkretétele, magam választ adni sajnos nem tudok, mert semmilyen tényeket, semmilyen személyeket nem ismerek. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok oldaláról, szórványos taps az ellenzéki pártok oldaláról.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage