Demeter Ervin Tartalom Elõzõ Következõ

DEMETER ERVIN (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! 1995 végén, december 21-én az Országgyûlés elfogadta az úgynevezett médiatörvényt, az 1996. évi I. számú törvényt. Hosszú idõ, hosszú tárgyalási folyamat elõzte meg ezt, és szeretném a miniszter zárszavát idézni, mert magunk is egyetértettünk vele, ezt szavazatunkban is kifejezésre juttattuk.

Azt mondta, hogy több éves médiaharc után a pártok képviselõi és a szakértõi a médiumok testületeiben egy nagyon kényes egyensúlyon alapuló delegálási rendszert és döntési mechanizmust tartottak csak kölcsönösen elfogadhatónak. Több éves, öt-hat éves egyeztetési folyamat eredményeképpen született meg, és azt a mérhetetlen bizalmatlanságot, ami uralta a törvény alkotását kezdettõl fogva, csupán az tudta feloldani, hogy egy kölcsönösen elfogadott, széles körben, több mint 90 százalékos támogatottságot élvezõ törvénynél egy rendkívül kiegyensúlyozott mechanizmus jött létre, és ez biztosítja a nyilvánosság szereplõi számára a javaslattétel és az arányos képviselet jogát.

Ez a rendszer valamelyest megbomlott egy új képviselõcsoport létrejöttével. Az elõttünk levõ országgyûlési határozati javaslat azért született, mert ez az egyensúly megbomlott, egy új képviselõcsoport jött létre. Meglátásunk szerint a jelenlegi javaslat a meglévõ aránytalanságot és ezt az egyensúlyi helyzetet nem helyreállítja, hanem még jobban eltorzítja. Ezért a Magyar Demokrata Fórum országgyûlési képviselõcsoportja módosító javaslatot terjesztett be. Sokáig azt gondoltuk, és én magam is így gondoltam, meggyõztek róla, hogy ez csupán két párt ügye, és egyezzenek meg, ne vitatkozzanak, és hozzák ide a javaslatukat. Mégis itt többrõl van szó, mint két képviselõcsoportnak a megegyezésérõl. Itt nem másról van szó, mint a médiatörvényben a parlament 90 százaléka által elfogadott arányos és kiegyensúlyozott mûködési mechanizmusról, ami biztosítja a nyugalmat, a békét és a médiaterületen a megfelelõ és a parlament döntõ többségét élvezõ támogatást.

Tisztelt Képviselõtársaim! Mit lehet tenni ebben a helyzetben, amikor kiderült, hogy ez a két képviselõcsoport nem tudott megegyezni? De mi úgy ítéljük meg, hogy ez egy széles körû, ez a parlament felelõsségi körébe tartozó döntés, és ezért fordulunk önökhöz.

A megoldási javaslatnak kínálkozik az elsõ esetben, hogy az a négy személy, akit a Magyar Demokrata Fórum annak idején delegált, lemond a tagságáról, és ezzel szabad út nyílik mindenkinek, mind a két képviselõcsoportnak, szabad elhatározás alapján akár azokat a személyeket is, akik eddig szerepeltek, delegálhatják.

Én azt tudom mondani, hogy a Magyar Rádió kuratóriumában lévõ Juhász László és a Magyar Televízió kuratóriumában dolgozó Grezsa Ferenc errõl szándékát kifejezte és kinyilvánította, azonban a másik két képviselõ nem, tehát ezért ez nem tûnik járható útnak. Marad az a megoldási javaslat, hogy próbálja meg a parlament megteremteni ennek a megbomlott egyensúlyi feltételnek a körülményeit, és a mi javaslataink szerint olyan formában, hogy találja meg, hogy mind a két képviselõcsoportnak lehetõsége legyen annak a négy-négy helynek a betöltésére, amit az eredeti médiatörvény szabályozott. Ennek megfelelõen módosító javaslatot nyújtottunk be a Ház elé, ami meglátásunk szerint természetesen megfelel a Házszabály elõírásainak.

A Házszabály 94. §-a úgy rendelkezik, hogy a törvényjavaslathoz, határozati javaslathoz, politikai nyilatkozattervezethez satöbbi a Házszabályban meghatározott kivételekkel módosító javaslatot nyújthat be egy képviselõ. Ezt tettük. A módosító javaslat fogalmánál az értelmi rendelkezéseknél szerepel, hogy a tárgysorozatban levõ határozati javaslathoz, annak szövegének konkrét megjelölt részére vonatkozóan, attól való eltérési szándékot kifejezõ írásbeli beadvány nyújtható be.

Szeretném megjelölni pontosan, hogy eloszlassam azokat az aggályokat, amik az elnök úrban esetleg megfogalmazódtak, a szövegnek azt a részét, amelyikre vonatkozik a javaslat.

A javaslat egy személyi javaslatot tesz, a teljes részére vonatkozik a mi javaslatunk. A tartalmi része pedig azt jelenti, hogy eltérést abban javasol, hogy a megoldásmód az egyensúlyi helyzet helyreállítására nem egy új személy jelölése, hanem megnyitása annak a jelölési mechanizmusnak, amivel annak idején élni lehetett, és úgy gondolom, hogy ez egy korrekt és mindenki számára elfogadható megoldást kínál. Ezért tisztelettel kérem képviselõtársaimat, hogy a bizottsági ülésen a javaslatot megvitatni és azt támogatni szíveskedjenek. Köszönöm. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage