Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Mint köztudott, szombat délután 3 órakor, az Országház elõtt a Magyar Demokrata Fórum tüntetni fog a kormány politikája ellen. (Derû a kormánypárt padsoraiban.). Tüntetni fog többek között azért is, mert az elmúlt két évben ijesztõ mértékben romlott az ország közbiztonsága. A vagyon elleni bûncselekményeknek nemcsak a száma növekedett, hanem az okozott kár mértéke is. Hogy érzékeltessem elégedetlenkedõ képviselõtársaimmal a helyzetet, elég, ha annyit mondok, hogy 1995. I. félévében a vagyoni bûncselekményekkel okozott kár mértéke 30 milliárd forint volt. 1996-ban ez 20 milliárd forinttal növekedett, tehát megközelítette az 50 milliárd forintot - egy fél év alatt! Tessék belegondolni, hogy milyen költségvetési megtakarítások vannak az adóprés emelésével, és mit lehetne elérni a hatékony bûnüldözéssel.

A kormánynak az a feladata egyrészt, hogy mûködtesse a bûnüldözõ szerveket, másrészt pedig, hogy az igazságszolgáltatás útján, nevezetesen ebben az esetben a bíróságoknak a mûködtetésével gyorsan és hatékonyan vegye elejét a bûnelkövetésnek. Tehát azt hiszem, abban mindannyian egyetértünk, képviselõtársaim, egy ítélet, hogyha gyorsan születik meg, annak van visszatartó hatása. Ha éveken keresztül húzódnak a büntetõügyek, abból a társadalomra nézve semmiféle jó nem származik.

Több mint egymilliárd forint értékû kár elkövetésével vádolnak személyeket. A név nem annyira érdekes - Tóth Tibor és társai egyébként a vádlottaknak a megnevezése. 1994 nyarán nyújtja be a Fõvárosi Fõügyészség a vádiratot a Fõvárosi Bíróságra. És igen tisztelt képviselõtáraim, két év eltelt a vádirat benyújtása óta, és a bíróság érdemi tárgyalást még nem tartott. Nem azért, mert a vádlott ismeretlen helyen tartózkodik, hanem azért, mert az elsõ bíró visszaadta az ügyet, mert elfogultnak érezte magát, utána a következõ bíró pótnyomozást rendelt el - nem volt neki igaza a Legfelsõbb Bíróság szerint. Könyvszakértõt rendeltek ki. A könyvszakértõ nem készítette el a könyvszakértõi véleményét. Eltelt két év anélkül, hogy egymilliárd forint értékû bûncselekménnyel vádolt személyek esetében a bíróság eljutott volna az elsõ igazi tárgyalásig.

Ezért kérdezem miniszterelnök urat, mit akar tenni a kormány annak érdekében, hogy ez a helyzet megváltozzon?

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage