Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Képviselõtársaim! "A kommandós demokráciáról" címet adta a Független Kisgazdapárt országgyûlési képviselõcsoportja a felszólalásomnak. A demokrácia veszélyeztetése mindig súlyos kérdés, de ha az a gazdaság ellehetetlenülésével együtt jár, akkor a diktatúra megfogható közelségbe kerül.

Ezt volt kénytelen észlelni a Független Kisgazdapárt országgyûlési képviselõcsoportja akkor, amikor a diákság tüntetett, és amikor a kommandós ruhához hasonló gyakorlóruhába öltözött rendõri egységek szakasz- és rajkötelékben - állítólag a mellékhelyiséget keresve - vonultak be a Házba. Természetesen mi most nem azzal a kérdéssel kívánunk foglalkozni, hogy miért állított valótlant a belügyminiszter, hanem ennek egy más vonatkozásával, nevezetesen azzal a ténnyel, hogy a belügyminiszter úr amíg ezekkel a kérdésekkel foglalkozott, tehát a kommandós ruhába öltözött egységeknek a jelenlétét próbálta valamiféle természetes szükséglettel magyarázni, mintha ez a Ház nyilvános vécének épült volna, (Derültség.) én úgy gondolom, hogy ugyanakkor elfelejtett azzal a kérdéssel foglalkozni, hogy közben az õ felügyelete alá tartozó önkormányzatokat pedig súlyosan megrövidítik, sok-sok milliárd forinttal rövidítették meg közben, nevezetesen azok a "pénzügyi kommandósok", igen tisztelt belügyminiszter úr, akik az ön figyelmét, úgy látszik, elkerülhették. Ezek a "pénzügyi kommandósok" az ÁPV Rt.-ben részben munkatársként, részben tanácsadóként, részben szakértõként szerepeltek, és a miniszter úr felelõssége abban a kérdésben merül fel a Független Kisgazdapárt álláspontja szerint, hogy a mûködésükben ellehetetlenült önkormányzatokat központilag, kormány által kezdeményezetten zsarolták meg és vették el a mûködési költségeiket, és a miniszter úr ahelyett, hogy fellépett volna az önkormányzatok védelmében, miniszter úr csendben volt és hallgatott.

Én úgy gondolom, hogy a Tocsik Márta-ügy kapcsán nemcsak a privatizációs miniszter felelõssége merül fel, hanem a belügyminiszteré is. Nem is szólván arról, hogy a költségvetési törvény - ha jól emlékszem - 108. § (2) bekezdése értelmében az önkormányzatokat megilletõ járandóságról nem is lehetett volna lemondani, senkinek semmiféle egyezséget nem lehetett volna errõl kötni, hanem önkormányzati rendeletalkotással lehetett volna csak ezeket a kereteket szûkíteni. Miniszter úrnak mindenképpen fel kellett volna lépnie tehát a zsarolással jelentkezõ olyan bûncselekménnyel szemben, amely az önkormányzatokat ellehetetlenítette.

Ezért mi azt kérjük - sajnálatos módon idõközben a miniszterelnök úrnak, úgy látszik, halaszthatatlan közfeladata támadt még Tocsik-ügyben -, mi úgy gondoljuk, hogy a miniszterelnök úrnak éppen a miniszterelnöki felelõsségnél fogva egyrészt kezdeményeznie kell a belügyminiszter úr felmentését is, másrészt arról a tényrõl sem feledkezhet meg, hogy a miniszterelnöki 17 felelõsségnél fogva a miniszterelnök is tartozik helytállni miniszterei mulasztásáért, tehát a miniszterelnök úrnak is távoznia kell.

A Független Kisgazdapárt álláspontja ebben az ügyben egyebekben az, (Taps az FKGP padsoraiban.) hogy olyan nagymértékben elborította a korrupció hulláma a kormányt és a kormány tagjait, hogy a miniszterelnök úrnak önmagával szemben illenék (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) bizalmatlansági indítványt benyújtania, mert megítélésem szerint - befejezem természetesen, elnök úr - mert megítélésem szerint (Az elnök pohara megkocogtatásával ismét jelzi a felszólalási idõ leteltét.) a kormány elvesztette a lakosságnak a türelmét. Ezért a Ház elõtt kell most már felelnie mindazért, amelyre a Kisgazdapárt felhívta a figyelmet. Köszönöm a türelmüket. (Taps az FKGP padsoraiban.)

(16.30)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage