Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Az elmúlt napok történései, az ÁPV Rt. sikerdíj-botránya mélységesen felháborította a magyar közvéleményt. Az ügyben a privatizációs folyamattal kapcsolatban eddig példátlan szabálytalanságokra derült fény. Kiderült, az ÁPV Rt. felügyelõbizottsága kormányhoz intézett levelei, jelentései, a parlamenti meghallgatások, a számvevõszéki vizsgálatok alapján, hogy a törvényszegés, a jogerõs bírósági határozatok, ítéletek semmibe vétele, a belsõ szabályzatok áthágása, a személyi összefonódások a magánosítás és annak irányítása minden területén napi gyakorlattá váltak.

Éppen ezért a Fidesz-Magyar Polgári Párt, átérezve azt a felelõsséget, amelyet a polgári piacgazdaság iránti bizalom megteremtése és megõrzése diktál, a napokban fájdalmas, ámde a jelen helyzetben elkerülhetetlen kormányzati döntésekre szólította fel levélben a kormányt.

Javasoltuk, hogy a kormány haladéktalanul függessze fel a privatizációt, a privatizáció ellenõrzésére kinevezendõ miniszter a törvényben biztosított felhatalmazásaival élve tegyen azonnali és konkrét intézkedéseket a korrupció és a korrupciógyanús privatizációs ügyek kivizsgálására, a privatizáció törvényességének helyreállítására, az ÁPV Rt. döntési mechanizmusainak felülvizsgálatára és módosítására, és felhívtuk a kormány figyelmét, hogy az ügyek tisztázása, a korrupciót gátló eljárások és garanciák kialakítása, az ÁPV Rt. átvilágítása és ezzel összefüggésben a privatizációs törvény szükséges módosítása után induljon csak újra a magánosítási folyamat.

A kormány gyorsan válaszolt, visszautasította javaslatainkat. A válaszközlemény szerint a kormánynak nincs joga a magánosítás felfüggesztésére, továbbá szerintük a kormányt a Fidesz eddig nem figyelmeztette egy ügyben sem a privatizáció körüli korrupcióra. A kormány érvei azonban nem felelnek meg a valóságnak. Nem, mert a privatizációs törvény számos jogot ad a kormánynak a privatizáció irányítására. A kormány tagja gyakorolja az ÁPV Rt. részvényesi jogait, a kormány nevezi ki az igazgatóságot, a kormány határozza meg a magánosítás koncepcióját. Önmagában a felfüggesztéshez nem szükséges a törvény módosítása.

A kormány érve nem igaz azért sem, mert igen tisztelt képviselõtársaim, önök a tanúk arra, hogy a Fidesz képviselõi minden héten szembesítették a kormányt, a minisztereket a magánosítás körüli korrupciós ügyekkel. Hogy csak azokat az eseteket említsem, amelyekben az utólagos vizsgálatok is igazolták a korrupciót, hadd utaljak Kósa Lajos három interpellációjára az önkormányzati vagyonátadásról, a szolnoki Kõolajkutató Rt. magánosításáról, Sasvári Szilárd kérdésére a recski rézbánya botrányos esetérõl, vagy a Hungarocoop Rt. szabálytalan részvényeladásáról. Könnyen lehet, hogy az elmúlt napok zûrzavara kimosta a kormányfõ memóriájából azt, hogy a parlamentben a Fidesz hívta fel az ország figyelmét elsõként a Tocsik-ügyre is.

Tisztelt Ház! Az elmúlt két hétben olyan nagyobb horderejû ügyek, mint a Budapest Bank eladásakor átadott milliárdos kormánygarancia- vállalás, a Tocsik-ügy vagy a Dunaferr vagyonkezelése kapcsán cinikus módon az ÁPV Rt. igazgatósága leváltása elõtti utolsó órákban nyélbe ütött újabb milliárdos sikerdíj napvilágra kerülése után ma a helyzet azzal fenyeget, hogy a korrupciós ügyek magát a privatizációs folyamatot is maguk alá temethetik.

Ezért fordulunk most önökhöz, a parlamenthez, kormánypárti képviselõtársaim, hogy próbálják meg a súlyos helyzetet még mindig nem értõ kormányukat jobb belátásra bírni. Az állami vagyon jelentõs, mintegy 800 milliárdos tömege áll még magánosítás elõtt. Bankok, az energetikai szektor jó része, olyan cégek, mint a Mol, a Magyar Villamos Mûvek. Nem tûrhetõ, és ne tûrjék önök sem, hogy ez a vagyontömeg úgy kerüljön magánkézbe, hogy minden egyes szerzõdést továbbra is a korrupció gyanúja lengjen be.

A magánosítás korrupciótlanítása a Fidesz által tegnap kiadott Polgári Magyarországért címû kötet egyik fõ programpontja is. És erre azért is szükség van, mert éppen a miniszterelnök úr hívta fel a figyelmet arra, idézem: "Sajnos, nem tudom azt mondani a közvéleménynek, hogy ezzel az üggyel, az ÁPV Rt.-vel kapcsolatos botránnyal lezárult volna a korrupciós ügyeknek a sorozata."

Tisztelt Ház! A mai súlyos helyzetben a Fidesz véleménye szerint a tét nem kisebb, mint a polgárok, valamint a nemzetközi befektetõk bizalmának visszaszerzése, a magánosítás ügyének a megmentése és annak garantálása, hogy a radikális öntisztító lépések után a korrupciós gyanú árnyéka se férhessen a magánosításhoz. Az utolsó pillanatban vagyunk. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage