Csépe Béla Tartalom Elõzõ Következõ

CSÉPE BÉLA (KDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miközben az ország közvéleménye eléggé felbolydult most már a felszínre került korrupciós ügyek miatt, én egy olyan területre szeretném ráirányítani a figyelmet, amely rendkívül korrupcióveszélyes, és amelynek jó lenne, hogyha a tisztasága megõrzõdne. Ez pedig a közbeszerzések területe. Mint ismeretes, a közbeszerzési törvény tulajdonképpen azért született, hogy lehetõleg errõl a területrõl a korrupció számûzve legyen. Mindazon államokban, ahol ilyen törvény mûködik, ez nagyjából ezt a feladatát el is látja. Nagyon kell vigyázni arra, és erre hívjuk fel a figyelmet, nehogy nálunk ez fordítva legyen, és éppen a közbeszerzési törvény egyes szabályozatlan részek miatt a korrupciónak fõ terepévé ne váljon.

(15.50)

Emlékeztetek arra, hogy a most kirobbant korrupciós botrányban már megsérült a közbeszerzési törvény is, mert több mint 100 önkormányzati testület tulajdonképpen pályáztatás nélkül bízta meg a Vektor Kft.-t, és az ÁPV Rt.-vel kapcsolatban pedig most már egész komolyan és súlyosan fölmerül az a kérdés, hogy a közbeszerzési törvény hatálya alá kellene vonni, mert jelenleg nincs a hatálya alatt.

A Közbeszerzések Tanácsa is egyetért ezzel, s tulajdonképpen a vagyonkezelõ kiválasztását is pályáztatással kellene megoldani. Ekkor lehetne valamennyire biztosítani azt, hogy a korrupció árnyéka erre a területrõl elkerüljön.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Közbeszerzések Tanácsát, amely tulajdonképpen jelenleg csak figyelemmel kíséri ezt a területet, jó lenne ellenõrzési jogosítvánnyal felruházni. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelenleg érvényben lévõ törvény 60. §-a azt mondja ki, hogy eredménytelen a pályázat, ha a kiíró nem bírálja el határidõn belül. Ezzel kapcsolatban komolyan fönnáll annak a veszélye, hogy így, tulajdonképpen tárgyalásos eljárás útján, végül is eredménytelen pályázat esetén a legkedvesebb ajánlattevõt lehet választani. Ezt a paragrafust mindenképpen meg kellene változtatni.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jövõ évi költségvetésben mintegy 60 milliárd forint kerül majd erre a területre, és ennek az elosztása szintén fontos, hogy ne olyan közbeszerzési törvény szabályozásával történjék, mint ami jelenleg még funkcionál.

A közbeszerzések helyzetét a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonképpen próbálja szabályozni, és hatáskörébe vonta, azáltal, hogy a Kormányzati Közbeszerzési Igazgatóságot fölállította. Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy a belsõ piac általános szûkülése következtében egyre inkább erõsödik az állami megrendelések szerepének a fontossága, és a jelentkezõk egyre inkább meg akarnak szerezni állami megrendeléseket.

Ezért mi úgy gondoljuk, hogy a közbeszerzések területének az ellenõrzését nem közvetlenül a kormányhoz kellene kapcsolni, hanem valamiképpen egy független, objektív szervezetnek kellene ezeket felügyelni.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy igen sok lehetõség van itt a korrupcióra. Csak egypárat említek. Ilyen a testre szabott kiírás. Ilyen a megrendelõ alkalmazása késõbb a nyertes cégnél. Ilyen a megrendelések elaprózódása, hogy ne ütközzék a közbeszerzési törvényben elõírt határba. Ilyen a pályázati kötelezettség alóli felmentés sürgõsség, titkosság alapján. Ilyen bizonyos közintézményeknek a gazdasági társasággá alakulása.

Miután ezekre a figyelmet felhívjuk napirend elõtti hozzászólásunkban, általánosságban szeretnék reflektálni a távozó ipari és kereskedelmi miniszter egyik kijelentésére, amelyet a bizottsági meghallgatás folyamán tett. Ez nagyjából úgy hangzott, hogy nem az ÁPV Rt. korrupt, hanem a világ. És sajnálatos módon említette meg a távozó miniszter úr, hogy õ tapasztalja, hogy ember embernek a farkasa. Ezek súlyos kijelentések voltak, de ezekkel szembe kell szállni, és nem szabad fátumként felfogni, mert nem a világ korrupt. Igenis van olyan értékrend, amely az emberi személyt, a közösséget, a másért vállalt áldozatot helyezi a központba. (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) Ha ez az értékrend érvényesülne a magyar társadalomban, akkor nem lenne korrupció. Erre való figyelemfelhívással még egyszer (Az elnök pohara újbóli megkocogtatásával ismét jelzi a felszólalási idõ leteltét.) megismételném a lényeget: vigyázzunk a közbeszerzések tisztaságára! Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage