Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! Az 1993-ban elfogadott törvény, amely a jövedéki szabályozásról és ellenõrzésrõl rendelkezik, több vonatkozásban meghaladott. Idõszerûvé vált e törvény felülvizsgálata egyrészt azért, mert a feketegazdaság visszaszorításának egyik jogi eszközérõl van szó, másrészt pedig azért, mert az Európai Unióhoz való csatlakozás igényli a jogharmonizáció megteremtését.

A Független Kisgazdapárt képviselõcsoportjának tagjai a parlamenti viták során több esetben is felhívták az illetékesek figyelmét arra, hogy a feketegazdaság egyik virágzó területe az olajipar. Az ügyek felderítését és a felelõsségrevonást nemcsak az eljáró szervek - gyakran korrupt - magatartása, hanem az is nehezíti, hogy a jövedéki szabályok nem rendelkeztek megfelelõen a motorok meghajtásához használatos üzemanyagok értékesítésérõl és felhasználásáról. A törvényjavaslat ezt pótolja, amikor a törvény hatályát kiterjeszti a belsõ égésû motorok üzemanyagainak keverésére, hígítására használható termékekre is.

A feketegazdaságban ismert egyik leggyakoribb bûncselekmény az olajszõkítés. Ez a javaslat, helyesen, nemcsak általános szabályokkal törekszik a nem kívánatos gazdasági folyamatok visszaszorítására, hanem azzal a konkrét szabályzással is, hogy pótolván a jelenlegi törvény egyik legfontosabb hiányosságát, pontosan meghatározza a háztartási tüzelõolaj fogalmát is. A javaslat egyértelmûbben szabályozza a jövedéki engedély megadásának és megszûnésének eseteit. Ez utóbbival összefüggésben kifogásoljuk viszont a tervezet azon rendelkezését, amely szerint a jövedéki jogosultság megszûnése esetén készletben maradó jövedéki termékeket a volt jövedéki alany is értékesítheti.

Véleményünk szerint azonban aki nem rendelkezik jövedéki jogosultságról, azt a forgalomból minden vonatkozásban ki kell zárni, a még meglevõ és e törvény hatálya alá esõ termékeit pedig szabályszerû kereskedelmi forgalomban, például bizományi szerzõdés alapján kell értékesíteni.

A javaslat jelentõs mértékben kibõvíti az adómentességi engedély megszerzéséhez szükséges adóigazolások körét. Erre figyelemmel több mint duplájára, 6 munkanapról 15 munkanapra emelte fel az engedélykérelem elbírálásának az idejét. A fogyasztók érdekeinek védelme miatt kifogásoljuk az ügyintézési határidõ ilyen mértékû megállapítását, mert ez adott esetben veszélyeztetheti, illetve késleltetheti a vásárlók igényeinek megfelelõ kielégítését. Megítélésünk szerint az eddigi határidõt ilyen drasztikusan megemelni nem kell, elegendõ lenne a jelenlegi szabályban rögzített 6 munkanap.

A jövedéki bírságolással kapcsolatos eljárás ez ideig nem differenciált megfelelõen. Több esetben elõfordult, hogy néhány üveg zárjegy nélküli szeszes ital miatt aránytalanul nagy büntetést szabtak ki. Arra is volt példa, hogy az eljárások során azonosan bíráltak el egy néhány négyzetméternyi helyiségben folytatott kereskedelmet, amely elsõdlegesen a lakosság jobb ellátására irányult és egy kifejezetten nyerészkedési célzatú, "pult alatti" (idézõjelbe tett) kereskedelmi tevékenységet. Elfogadjuk tehát a javaslatnak az engedély nélkül folytatott tevékenységre vonatkozó, új elveken nyugvó szankcióit, amely szigorúan megkülönbözteti azt az esetet, amikor a terméket adózottan szerezték be, és amikor az illegális forgalomból származik.

A bagatell ügyekben kiszabott aránytalanul magas bírságok több kisvállalkozást ellehetetlenítettek, mert gyakorlatilag nem volt számukra jogorvoslati lehetõség. A bírságok ugyanis szinte minden esetben helybenhagyták az aránytalanul magas bírságok összegét.

A tervezet változtatásait humánusnak és megelõzõnek tekintjük. Befejezésül, mint a mezõgazdasági bizottsági elnök úr beszámolójában is hallottuk - a mezõgazdasági bizottság ülésén, mely az általános vitára való alkalmasságról döntött, a jövedéki törvénymódosításról -, ott én magam is elmondtam többször, hogy sérelmesnek tartjuk, hogy a fûszerpaprikát még tovább is a jövedéki termékek között tartják. A pénzügyminisztériumi elõterjesztõ, elõadó nyugtatott meg bennünket abban, hogy a fogyasztásiadó-ráta 0 százalékkulcsos lesz, bár továbbra is zárjegyköteles, jövedékitermék-köteles a fûszerpaprika. A termelõk érdekében mindenképp jogosnak tartanám, ha a következõ években a tisztelt Pénzügyminisztérium kivenné a fûszerpaprikát a jövedéki termékek közül. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

(A jegyzõi széket Kávássy Sándor foglalja el.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage