Héthy Lajos Tartalom Elõzõ Következõ

DR. HÉTHY LAJOS munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Röviden kívánok reflektálni a törvényjavaslatok általános és részletes vitájában elhangzottakra. De mindenekelõtt szeretném megköszönni azt az érdeklõdést, amelyet a képviselõk a törvényjavaslat iránt tanúsítottak, illetve a törvényjavaslat jobbítását szolgáló módosító indítványokat.

A vita során ellenzéki és kormánypárti képviselõk részérõl elhangzott vélemények azt igazolják, helyes kormányzati döntés volt, hogy nem törvénymódosítást kezdeményeztünk, hanem új törvény megalkotására tettünk javaslatot, egy olyan új törvény megalkotására, amely hosszabb távon is segíti a magyar szakképzés tartalmi megújítását, fejlesztési célkitûzések megvalósítását.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat fontos eleme az iskolai és az iskolarendszeren kívüli szakképzés egységes szabályozása a támogatás szempontjából. A gazdasági szerkezetváltás idõszakában ugyanis felértékelõdik az iskolarendszeren kívüli szakképzés szerepe, mert rugalmasabban, rövidebb idõ alatt tudja kielégíteni a gazdaság gyorsan változó szakemberigényét, ezáltal kedvezõen befolyásolja az emberi sorsok alakulását is.

Ez a javaslatunk - természetesnek tekinthetõ módon - élénk vitát váltott ki a képviselõk között. Ebben a vitában éppúgy hangot kapott a támogatás mértékének növelésére vonatkozó igény, mint ahogy többen annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy ebbõl a forrásból nem indokolt támogatást nyújtani a felnõttek szakképzéséhez, átképzéséhez, hiszen ahhoz más források is rendelkezésre állnak.

Amint arról a múlt heti részletes vita alkalmával a miniszter úr is szólt, a törvényjavaslat az érdekegyeztetés keretei között a szociális partnerekkel kialakított álláspontot tartalmazza, ezért a végletes megoldásokat tartalmazó módosító indítványokat nem tudtuk támogatni.

(17.50)

Részben egymással ellentétes vélemények megfogalmazását váltotta ki a törvényjavaslatnak az a része is, amely pénzügyi feltételek biztosításával foglalkozik a gazdasági kamarák szakképzéssel kapcsolatos feladatainak ellátásához.

A módosító indítványok közül mi azt a javaslatot támogatjuk, amelyik a köztestületként létrejött gazdasági kamarák pénzügyi támogathatóságának feltételeként a szakképzési törvény megfelelõ rendelkezéseire való pontos hivatkozást ajánlja megjelölni. A gazdasági kamarák ugyanis a gyakorlati képzés felügyeletével kapcsolatos feladataikat csak a szakképzõ iskolák közremûködésével tudják ellátni, amelyhez a szakképzési alaprészbõl a támogatás lehetõségét e törvényben feltétlenül meg kell teremteni.

Tisztelt Országgyûlés! Végezetül egy olyan kérdésrõl kívánok szólni, amelyhez szintén számos módosító indítvány érkezett. A szakképzési alaprész felosztásával kapcsolatos javaslattételi és döntési jogosítványok esetében a szociális partnerekkel egyetértés alakult ki abban, hogy a szakképzési alaprész területi felosztására a munkaügyi tanácsok hozhassanak létre szakképzési bizottságokat. Ezért a két törvény közötti jogharmonizációt az érdekegyeztetésben kialakult álláspont szerint megfogalmazott képviselõi módosító indítványt támogatjuk.

Tisztelt Ház! A napirenden lévõ törvényjavaslattal és a módosító indítványokkal az Országgyûlés két bizottsága foglalkozott. A bizottságok által megtárgyalt 52 módosító és 12 kapcsolódó indítvány közül 21 módosító javaslattal értettünk egyet. Meggyõzõdésem, hogy az indokolt módosítások figyelembevételével a törvényjavaslat elfogadása hosszabb távra megfelelõ jogi kereteket biztosít a magyar szakképzés fejlesztésének támogatásához, a szakképzés és a gazdaság között kívánatos közvetlen kapcsolat kialakításához. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage