Szõdi Imre Tartalom Elõzõ Következõ

SZÕDI IMRE (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy röviden a most elhangzottakkal kapcsolatban reagáljak egy-két témára.

Medgyasszay képviselõtársam említette, hogy a 4. § foglalkozik az egyéni és a társadalmi elõnyöket fölülmúló témával. Hogy valójában mit értsünk alatta? Én úgy ítélem meg, hogy ez a nemzetközi gyakorlatból átvett szöveg kellõképpen illik ide a törvénytervezetbe. Ugyanis tudjuk azt, hogy az ionizáló sugárzásokat az orvosok fölhasználják. Ez a sugárzás azonban - azon túlmenõleg, hogy gyógyító hatású lehet, ha megfelelõen használják - ennek ellenére áttételesen kedvezõtlen hatásai lehetnek. Tehát mégis szükséges, hogy ez benne legyen, hogy az egyéni érdeket fölülmúló társadalmi érdek az, hogy minél több embert meggyógyítsunk. Vagy épp az atomerõmû esetében ugyanez megfogalmazható lenne.

Az, amit a képviselõtársam, Medgyasszay László megfogalmazott, hogy legyen benne a kockázati szint valamilyen szinten megfogalmazva, ez számomra eléggé megfoghatatlan, és azt hiszem, a törvénytervezetbe, amelyet õ is úgy fogalmazott, hogy ez egy szakmai törvény, így nem lehetett bele tenni. Ugyanis nem körülhatárolható számomra, hogy mit jelent az a kockázati szint, ugyanis Pallag László képviselõtársam is említette, hogy a hulladéktemetõ esetében elsõsorban nem szakmai, hanem politikai kérdésrõl van szó. Én viszont pont fordítva érzem, hogy a hulladékok elhelyezése, mind a kis és közepes aktivitású, mint az egyéb hulladékok átmeneti tárolása is mindenképpen egy szakmai kérdés. Egy szakmai kérdés, amelynek az elõzménye az, hogy a nemzeti célprojekt végigelemezte az ország összes területét, hogy hol lehetségesek azok a helyek, amelyek alkalmassá tehetõk arra, hogy nemcsak az ott élõk, hanem az ország egész lakosságára is biztonságosan elhelyezhetõvé tegyék a hulladékokat.

És még egy. Engedjék meg, hogy befejezésül a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap számításával kapcsolatban sok kérdés vetõdik fel az emberekben és saját magamban is. És azt hiszem, hogy mégiscsak jó dolog az, hogyha erre az éves költségvetésben rendszeresen visszatérünk úgy ahogy a svédek és a finnek teszik. Ugyanis pont amit Medgyasszay képviselõtársam említett, hogy a technikai fejlõdéssel a biztonságtechnika fejlõdésnek is szorosan együtt kell haladnia, ez pedig mind a technikai fejlõdés korszakainak megfelelõen kell hogy figyelembe vegye a majdani lebontást és ezek a számítások, ezek a becslések azt hiszem, hogy szakszerûsíthetõk és pontosíthatók minden évben. Köszönöm.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage