Hajdú László Tartalom Elõzõ Következõ

HAJDÚ LÁSZLÓ, a környezetvédelmi bizottság elõadója: Elnök úr! Tisztelt Országgyûlés! Képviselõtársaim! A környezetvédelmi bizottság október 16-i ülésén megtárgyalta a Magyar Köztársaság '97. évi költségvetésérõl szóló törvényjavaslatot, illetve az ehhez mellékelt állami számvevõszéki ajánlást.

A bizottságunk ellenszavazat nélkül a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta. A bizottsági vitáról, amely nálunk is terjedelmes és hosszú volt, a következõ felhatalmazásom van az Országgyûlést tájékoztatni. A bizottságunk vizsgálta, hogy a '94 óta megszületett nagy szabályozású környezetvédelmi törvényekben megfogalmazott célokat és feladatokat a költségvetési törvényjavaslat milyen módon segíti.

Vizsgáltuk, hogy a környezet védelmérõl szóló törvény, a vízgazdálkodásról szóló törvény, a védett természeti értékek védettségi szintjérõl szóló törvény vagy a termékdíj-törvények, illetve a természetvédelmi törvényben megfogalmazott feladatokra a költségvetésben milyen elõirányzatok szerepelnek.

Külön vizsgáltuk a területfejlesztésrõl és területrendezésrõl szóló törvényben megfogalmazott célok és feladatok költségvetési egybeesését. Talán egy megjegyzést mindjárt itt az elején el kell mondanom - a pénzügyminiszter úr expozéjával ellentétben -, nekünk itt kritikai megjegyzéseink lesznek, amelyre a késõbbiekben kitérek.

A környezetvédelmi bizottság az ágazatok mindegyikében a környezetvédelmi fejezeteket külön is megnézte, és számszerûen jól hangzik a 86-88 milliárd forintos elõirányzat, amelyet ha figyelembe veszem, hogy '95-ben ez 54 milliárd volt, '96-ban ez várhatóan 72 milliárd forint lesz, akkor ez egy ütemes és folyamatos emelkedést mutat a környezetvédelemben és az ilyen típusú ráfordításokban. Úgy gondolom, hogy ezt a bizottságunk nagyon is pozitívan értékeli.

Kedvezõnek értékeljük, és ez a bizottsági ülésen is hangot kapott, az a prioritássor, amely megfogalmazódik a törvényjavaslatban, mindenekelõtt szinte üzenet jellege van annak, hogy a prioritások között a cél- és címzett támogatásoknál a hulladéklerakók kérdése az elsõ helyre került.

És a prioritások között még szerepelhet a vízminõség, a szennyvíztisztítás és egy olyan tétel, amely még sosem szerepelt a prioritások között, a tengelyen szállítható folyékony hulladéknak a prioritásként való szerepeltetése. Ez azért rendkívüli jelentõségû, mert hiszen még nagyon nagy területek és sok település nem csatornázott, és szennyvíztisztítással nem ellátott.

A bizottságunk külön vizsgálta - mint említettem - az egyes ágazatoknál a környezetvédelmi elõirányzatot, csak utalásszerûen említem, hogy néztük a honvédelmi minisztériumi elõirányzatoknál a környezetbiztonsággal kapcsolatos fejezetet, és úgy értékeljük, hogy emelkedik. Néztük a Népjóléti Minisztériumnál a környezet- egészségüggyel kapcsolatos elõterjesztést. Mi azt a mostani formájában kedvezõnek tekintjük. Néztük a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium fejezeténél a környezetvédelmi oktatás, nevelés, továbbképzésre fordítandó fejezeteket.

Külön vizsgáltuk természetesen a hozzánk közel álló ágazat, a KHVM fejezeteit. Ebbõl csak néhányat emelnék ki mint kiemelkedést és pozitívumot. Az egyik a Vízügyi Alapnak a kérdése, amely 4 millió forint elõirányzatot tartalmaz, és természetesen a vízkészlet használati járuléka emelését elõirányozza, amely - ismert a javaslatból - 1 forintról 1 forint 15 fillérre lesz emelve.

Néztük az Útalap-elõirányzatokat, és itt is a törvényjavaslatból ismert, hogy a hozzájárulás mértéke 12 forint 10-rõl 15 forint 40-re fog emelkedni, amely jelzi, hogy az infrastruktúra fejlesztésére további források fognak '97-ben rendelkezésre állni.

Vizsgáltuk, hogy egy-egy nagytérségi környezetvédelmi probléma megoldására milyen pénzügyi javaslatot tesz a költségvetés. Így többek között például a Balaton térségében, amely megközelíti a 3 milliárd forintos elõirányzatot, amely vízminõség, vízmennyiség a Balatont övezõ infrastruktúra és az idegenforgalom kérdésével is foglalkozik.

Vizsgáltunk olyan környezetvédelmi problémát, mint a Szigetköz és az egész Bõs-Nagymarossal kapcsolatos rehabilitációk kérdését - az elõterjesztésben megfelelõ módon szerepel.

Úgy gondolom, hogy kiugró és kiemelkedõ az idegenforgalomra fordítandó fejezet, a bizottságunknak ez is a feladatkörébe tartozik. Az idegenforgalomra megduplázódik a '97-es elõirányzat.

Szeretnék visszatérni a területfejlesztéssel és területrendezéssel kapcsolatos kérdésekre. Úgy érzi a bizottságunk, hogy a területfejlesztés céljaira elõirányzott források a kitûzött elképzelések és magában a létrejött területfejlesztési tanácsoknál - megyei területfejlesztési tanácsoknál - lévõ programok finanszírozásához csak részben elegendõ, nem ütemesen növekszik, a mi meglátásunk szerint szinten marad, azaz, hogy inflációval értve csökkenõ 1997-ben.

Problémaként jelenik meg a Központi Környezetvédelmi Alapban lévõ maradvány fölhasználhatósága, illetve a bányajáradék maradványának a felhasználhatósága. A mi bizottságunk ide - már elõzetesen megállapodtunk - módosító indítványt szeretne az elõterjesztõ felé benyújtani. A 4 milliárdos Központi Környezetvédelmi Alapból felhasználható forrást mi 2,5 milliárddal szeretnénk emelni. Ez a minimálisan szükséges ahhoz, hogy a feladatok finanszírozhatók legyenek, amelyek elõttünk állnak.

(12.10)

Összességében a környezetvédelmi bizottság - mint említettem - ellenszavazat nélkül az elõterjesztést általános vitára alkalmasnak tartotta. Köszönöm szépen. (Általános taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage