Kökény Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KÖKÉNY MIHÁLY népjóléti minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselõ Úr! Az ön által feltett kérdéseket a tiszakanyári háziorvos már szó szerint azonos megfogalmazásban megírta a miniszter úrnak, a nyár folyamán. Tulajdonképpen, az ön által felvetett kérdés, miszerint ez a bizonyos nem engedi meg a betegek szabad orvos választását, vagy netalán a településen születettek vagy gyors ütemben beköltözõk finanszírozását nem biztosítja, nem egészen helytálló.

A degresszió ugyanis egy finanszírozási technika, amely nem a szabad orvosválasztást korlátozza, hanem bizonyos betegszám felett hatványozottan csökkenti a praxis jövedelmét. Használatának egyébként törvényi indoka van, szó szerint idézve az idevonatkozó jogszabályt: "A háziorvosi ellátás finanszírozása korcsoportos fejkvóták megállapításával, a szakképesítés, a területi viszonyok s a területi ellátási kötelezettség figyelembevételével olyan rendszerben történik, amely az ellátás szakmai színvonalát veszélyeztetõ mértékû teljesítményre irányuló érdekeltséget, degressziós szorzó útján csökkenti."

Idén egyébként megfogalmaztuk a szakmailag megfelelõen ellátható háziorvosi körzetnagyságot, ez 1200-1500 közötti lakosságszámban van, és meghagytuk a 2600 pontnál kezdõdõ degressziót. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy havi 300 ezer forintos vagy ennél magasabb praxispénznél 2-3 százalékot vonnak el, tehát plusz 200 pontot, hogyha 2800 összpont van.

(15.50)

A képviselõ úr kérdezte, látunk-e lehetõséget a probléma rendezésére. Igen. Mégpedig a kártyapénz mellett szeretnénk a finanszírozási rendszerbe - remélhetõleg, ha a szakma együttmûködik, már jövõ év elejétõl kezdve - valamilyen módon beépíteni a prevenció, a gondozás, a szûrés elismerését és díjazását. Ezt egyébként megírtuk a tiszakanyári háziorvosnak. Köszönöm szépen a lehetõséget. (Taps a kormánypártok oldalán.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage