Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnöknõ! Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Képviselõ Úr! Dr. Réczei László kitüntetésére a javaslatot Kovács László külügyminiszter tette (Derültség a jobb oldalon.) 90. életévének betöltése alkalmából, az alábbi indoklással:

"A nemzetközi magánjog kiemelkedõ és elismert képviselõje. Jogászi tevékenysége életpályája során kizárólag a civilisztika területére korlátozódott. (Derültség a jobb oldalon.) E minõségében kiemelkedõ szerepet játszott a magyar polgári törvénykönyv elõkészítésében. Javaslatára és tevékeny közremûködésével jöttek létre - Magyarországon elõször - a diplomataképzés szakmai keretei a Közgazdaságtudományi Egyetemen, a nemzetközi kapcsolatok tanszékén.

Diplomáciai szolgálata során Indiában, Ceylonban, Japánban, Burmában, Kambodzsában, Belgiumban és Luxemburgban képviselte hazánkat. 1968-ban együttmûködésével készült el az a javaslat, amelynek alapján az ENSZ Közgyûlése létrehozta az ENSZ Kereskedelmi Jogi Bizottságát, amelyben 13 évig volt a magyar kormány képviselõje. Ezt a tevékenységét az ENSZ-ben számos alkalommal elismeréssel méltatták. Tizenöt éven keresztül tagja volt a magánjog egységesítésére létesült Római Intézetnek és tagja a hágai állandó választott bíróság magyar nemzeti tanácsának.

Életútja: '44 végétõl az ideiglenes nemzeti kormány Igazságügyi Minisztériumában miniszteri tanácsos, '45-tõl a Tájékoztatásügyi Minisztérium elnöki osztályát vezette, '48-tõl '53-ig a Kereskedelmi, majd Külkereskedelmi Minisztériumban az elnöki fõosztály vezetõje, '53- tól a Közgazdaságtudományi Egyetem jogi tanszéke vezetõje, '57-ben egyetemi tanár, '57-tõl '59-ig az igazságügy-miniszter elsõ helyettese, a polgári törvény elõkészítésén dolgozott, '63-tól hazánk indiai nagykövete, '63-tól '70-ig a Közgazdaságtudományi Egyetem nemzetközi tanszékét vezette, az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságában a magyar delegáció vezetõje, '71-tõl '74-ig brüsszeli nagykövet, '75 februárjában nyugállományba vonult.

A kezdeményezõ külügyminisztériumi vezetésnek semmilyen információja sincs arról, hogy dr. Réczei László az igazságügy-miniszter elsõ helyetteseként megtorló jogszabályok kidolgozásában vagy törvénytelen ítéletek meghozatalában közremûködött volna." - hangzik a külügyminiszter indoklása. (Derültség a jobb oldalon.) Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage