Csapody Miklós Tartalom Elõzõ Következõ

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Napirend elõtti felszólalásomnak azt a címet is adhattam volna, hogy "Az MTI és a párt". A Magyar Távirati Iroda ügyében ugyanis leplezetlen pártpolitikai törekvéseknek vagyunk tanúi az MSZP részérõl a hírügynökségi törvénytervezetet illetõen éppen úgy, mint a szervezet átalakulását és az új vezérigazgató kinevezését illetõen.

A Magyar Demokrata Fórum álláspontja szerint az MTI nem pusztán egy hírügynökség, hanem nemzeti közszolgálati funkciójából adódóan meghatározó szerepet betöltõ intézménye a hiteles tájékoztatásnak. Olyan nemzeti intézmény, mely a tömegkommunikációs rendszereken át közvetlen és pozitív hatással kell hogy legyen az állampolgárok magatartására döntéseik kialakításában. Mint az képviselõtársaim elõtt ismert, az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minõsítette az MTI kormányfelügyeletét fönntartó - még az elõzõ rendszerben született - törvényi rendelkezést, és kötelezett bennünket egy, az MTI státuszát szabályozó, politikai és gazdasági függetlenségét szavatoló törvény megalkotására, mely elfogadása esetén '97. január 1-jével lépne hatályba. A részvénytársasággá való átalakulás ezután következne.

És itt jön a kinevezés ügye, avagy az MTI és a párt. E hónap végén ugyanis lejár az MTI jelenlegi vezetésének megbízatása, és fölvetõdik a kérdés, mit kíván tenni a kormány? Ésszerûnek az tûnne, hogy tekintettel a részvénytársasággá való átalakulásig hátralévõ néhány hónapra, a vezetés mandátuma meghosszabbodna addig, amíg az elfogadandó törvény elõírásai szerint megbízatásuk amúgy is megszûnne, és pályázat útján választódna ki immár az MTI Rt. új elnöke.

(8.40)

Ehelyett azonban sajnálatos módon olyan nyílt MSZP-s törekvéseknek vagyunk tanúi, amelyek némelyekben jogos aggodalmakat keltenek. Csakis politikai szándék érvényesülhet ugyanis a kinevezéskor, hiszen érdemi mérlegelésre, demokratikus pályáztatásra ebben a szakaszban nem kínálkozik lehetõség. Leplezetlen pártpolitikai szándékra utal ugyanis a tény, hogy a sajtóban egy olyan személy neve forog az MTI úgymond kormánykörök által legesélyesebbnek tartott vezérigazgató- jelöltjeként, aki 1990-ben a Magyar Szocialista Párt választási kampányát vezette, és akinek a közelmúltban újságírói szakmai-etikai vétség miatt kellett távoznia egy napilap fõszerkesztõ-helyettesi posztjáról.

Nem a személy a fontos, tisztelt képviselõtársaim. Az már inkább, hogy - mint õ maga mondja - "részt vettem a távirati iroda átalakulásáról szóló törvénytervezet elõkészítésében". Ez már kínos, hiszen az azért kétségkívül nem szép dolog, ha valaki saját magának saját leendõ vezetõi posztjáról fogalmaz törvényjavaslatot. Nem szép dolog - de hát mi szép ebben az ügyben? Az MSZP választottja, akinek jelölését nemrégiben a párt elnöksége is jóváhagyta, nem önszorgalomból mûködött közre, hanem Vastagh Pál miniszter úr felkérésére, aki e szakmunkára Vitányi Iván és Kósa Ferenc kulturális bizottsági tagok helyett õt választotta.

A szakmai-etikai vétség és a javaslatfogalmazó talaj-elõkészítés önmagáért beszél - nem minõsítem. A történet címe: "Az MTI és a párt". Csakhogy, képviselõtársaim, mi lesz így az MTI-vel, mi lesz így a közszolgálatisággal, a pártatlan, a tárgyilagos, a hiteles tájékoztatással, az átalakulással és a politikai, gazdasági függetlenség szavatolásával? A Magyar Szocialista Párt jelöltje addig is jól van, dolgozik, lapot szerkeszt, mégis, mondja: "Ha a megbeszélések úgy alakulnak, készen állok az új kihívásra, hiszen ez óriási feladat számomra." Ez minden bizonnyal így van, csak kérdezem tisztelt MSZP-s képviselõtársaimtól, biztos-e, hogy ezt így kell csinálni? Biztos-e, hogy ez elegáns megoldás? Az MTI véleményünk szerint nem ezt érdemli. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalról.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage