Szabó Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ ZOLTÁN mûvelõdési és közoktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Én több kérdésben is hajlamos vagyok egyetérteni önnel. Az egyik kérdés természetesen az, hogy a tankönyvek újrahasznosításával kapcsolatban világos gazdasági ellenérdekeltség is mûködik. Ez teljesen normális dolog: egy tankönyvkiadó, aki abból él, hogy évente eladja a tankönyvet, az nyilván nem érdekelt abban, hogy a tankönyveket újra hasznosítsák, és ezzel az õ piaca szûküljön. Ebben a tényben én egyetértek önnel, én úgy gondolom, hogy ez ellen a tény ellen természetesen lehet tenni.

Nem értek egyet önnel abban, hogy a közoktatási törvény ebben az ügyben semmit nem tesz. Azóta, hogy az ön által is említett interpelláció és az arra adott miniszteri válasz elhangzott, a törvényt elfogadtuk, és a törvény a tankönyv-minõsítési eljárásban új szempontot határozott meg, és ez az új szempont az, hogy vizsgálni kell, hogy a könyv tartós használatra alkalmas-e. Úgy vélem, hogy a miniszter úrnak az a kijelentése, amely szerint a törvény módosítása ennek a kérdésnek a hosszú távú megoldását lehetõvé teszi, ezáltal megvalósult, a törvénymódosítás alapján készülõ végrehajtási rendelet pedig részletesen fogja szabályozni a tartós tankönyvhasználatot.

Változatlanul úgy gondoljuk, hogy a rendszer teljes körû kiépítésére csak a Nemzeti Alaptanterv szerint, a felmenõ rendszerben haladó osztályok esetében, tehát 1998-tól kezdõdõen kerülhet sor, ami azonban természetesen nem zárja ki azt, hogy az egyes iskolákban addig is az újra hasznosításra alkalmas tankönyveket újra hasznosítsák, de ezeknek a tankönyveknek a kiválasztása, illetõleg az a tény, hogy újrahasznosítják-e, kizárólag az iskolákon múlhat. A minisztériumnak, illetõleg a kormánynak nem áll jogában kötelezni sem az iskolákat arra, hogy ezt az újrahasznosítást megcsinálják, sem a szülõket arra, hogy a használt tankönyveket, a gyerekeket vagy a szülõket arra, hogy a használt tankönyveket ilyen célból az iskola rendelkezésére bocsássák. Akkor, amikor a tartós tankönyvhasználatnak a törvény által adott felhatalmazás alapján rendeleti szabályozása meg fog történni, akkor ez természetszerûleg már kellõ jogalapot biztosít az intézkedésre.

Addig is természetesen úgy gondoljuk, hogy érdekelt a magyar lakosság és a magyar gazdaság a tankönyvek újrahasznosításában. Éppen képviselõ úr kezdeményezésére alakult a minisztériumban egy olyan bizottság, amelynek feladata, hogy az iskolákat a tartós tankönyvhasználatra, illetõleg a tankönyvek cseréjére felhívja.

A bizottság munkájával, illetõleg errõl a feladatról nem is feledkeztünk meg, de a kialakulóban lévõ tankönyvpiac mûködõképességének érdekében a felhívás idejét el kellett halasztanom. A tankönyveket ugyanis január végéig rendelik meg az iskolák, a kiadók állami készfizetõ kezességvállalással tudják a tankönyveket megjelentetni, a hitel visszafizetéséért szükségük van a tervezett bevételre, és ha a nyár elején ezt a felhívást meghirdettük volna, az tömeges visszárut, ezzel hitel- visszafizetési gondokat okozhatott volna, és akár a kibontakozó tankönyvpiac összeroppanását is eredményezhette volna. A felhívás közzétételét ezért november folyamára tervezzük, amikor a megrendelt és átvett tankönyveket az iskolák már kifizették. Csak az iskolák tudják - mint már említettem - áttekinteni, hogy mely könyvek alkalmasak pillanatnyilag a tartós használatra, de ezeknek a továbbadását viszont a januári rendeléseknél figyelembe tudják venni, tehát a felhívás kibocsátásában elszenvedett késedelem nem okoz tényleges kárt a tankönyvek jövõ évi újrahasznosítása ügyében, amennyiben erre az iskolák és a szülõk hajlandóak lesznek. Gondolom - minthogy gazdasági érdekeltség van az ügyben -, nyilván hajlandóak lesznek.

Én mindenesetre úgy vélem, hogy az említett felhívás közzétételével jelentõs lépést teszünk a tankönyvek újrahasznosításának bevezetése érdekében, ez már jövõre jelentõs költségmegtakarítást jelenthet. Még egyszer mondom, végleges és teljes körû megoldást, úgy gondolom, a Nemzeti Alaptanterv bevezetése nyomán megjelenõ új tankönyvcsaládok és azoknak a közoktatási törvény módosítása által adott felhatalmazás nyomán a tartós használatra való alkalmasság vizsgálata fog jelenteni. Köszönöm, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage