Rózsa Edit Tartalom Elõzõ Következõ

RÓZSA EDIT (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársaim! A költségvetési törvény részletes vitájának e szakaszában felszólalásomban három módosító indítvánnyal szeretnék foglalkozni. Három javaslatot szeretnék a tisztelt Ház figyelmébe ajánlani. Egyike a kultúra területét érinti, a másik a társadalmi szervezeteket, a civil szektort, a harmadik pedig szociálpolitikai vonatkozású.

"Nagy múltú hagyományai vannak Magyarországon a szabadtéri színházaknak. Jelentõs mûvészek munkája hozza létre évtizedek óta azokat az elõadásokat, amelyek nem egyszerûen csak pótolják a május végétõl szeptember elejéig zárva tartó kõszínházakat, és nemcsak idegenforgalmi látványosságként funkcionálnak." Így kezdõdik a Szabadtéri Színházak Szövetségének nyilatkozata, amelynek minden egyes gondolatával, sorával anélkül, hogy fölolvasnám, úgy gondolom képviselõtársaim, teljes mértékben egyetértünk.

Egyetlenegy probléma adódott, hogy ezeknek a színházaknak a támogatása megváltozott, pályázati szisztémában pályázhatnak a támogatásra, ennek a kerete viszont a felére csökkent. Keller László szocialista képviselõtársam jóvoltából, aki rögtön megtalálta azt a forrást, amivel lehetõvé tehetõ az is, hogy ezek a színházak támogatása növekedjen, szeretném az önök figyelmébe ajánlani azt a módosító indítványt, amely ezen színházak támogatása, mûködése szempontjából elengedhetetlenül szükséges, ugyanakkor forrás van hozzárendelve. Kérem tehát, hogy a szavazás során különös figyelemmel tekintsék ezt a módosító indítványt és támogassák a Keller László, Miakich Gábor, Bajor Tibor, Horváth Vilmos és szerény személyem által támogatott, benyújtott módosító indítványt.

Felszólalásom másik témája a társadalmi szervezeteket érinti. Nem akarom fölidézni a délelõtti vitát, amikor is képviselõtársaim a személyi jövedelemadó 1 százalékával kapcsolatos hozzászólásaikban azt is fölemlegették, fölemlítették, hogy nagyon jó ez a javaslat abból a szempontból is, hogy végre kiválthatja azt az évek óta vitatott, jogosan vitatott elosztási szisztémát, amit a parlamentben egy bizottság készít elõ konszenzusos javaslattal, majd a Házban tulajdonképpen egy politikai vita kezdõdik meg, amelynek eredményeként nyilván egy politikai döntés határozza meg, hogy a társadalmi szervezetek milyen támogatást kapnak a mûködésükhöz. Régóta célja az Országgyûlésnek, hogy ettõl az elosztási szisztémától, ezt az elosztási mechanizmust kiváltsa. Ebben - úgy gondolom -, hogy a Házban teljes volt az egyetértés. Az, hogy jövõ évben lehetõség van arra, hogy elsõ lépcsõben maguk az állampolgárok dönthessenek arról, hogy mely civil szervezetet milyen közcélok érdekében tevékenykedõ szervezetet támogatnak, azt is lehetõvé teszi, hogy leépüljön, megszûnjön ez a parlamenti elosztás. Nyilván ez motiválta a kormányt, amikor erre a jövõ évben a társadalmi szervezetek számára elkülönített keretet a felére csökkentette, nyilvánvaló az a szándék áll e javaslat mögött, hogy egy idõ után ki fogja váltani egy másik elosztás ezt a parlamenti szisztémát.

Ugyanakkor arra szeretném fölhívni a figyelmet, hogy ebbõl igazából a nonprofit szervezetek, a civil szervezetek csak a jövõ év végén juthatnak támogatáshoz, abban az esetben természetesen, hogyha az Országgyûlés errõl a kérdésrõl még az idén törvényt hoz. Ezért tehát az a módosító indítvány, amely növelni kívánja azt a keretet, amely a társadalmi szervezetek mûködéséhez nyújt támogatást, nem lehet a felére csökkenteni, és ezt szorgalmazza, mármint ennek az ellenkezõjét szorgalmazza a módosító indítvány, azaz tehát arra tesz javaslatot, hogy ez a forrás biztosítva legyen, ne maradhassanak, ne maradjanak a civil szervezetek, a társadalmi szervezetek támogatás nélkül, ne legyenek kitéve annak, hogy a parlament döntésétõl függõen mikor juthatnak hozzá ahhoz a támogatáshoz, amelyrõl maguk hamarosan - remélem minél hamarabb - maguk az állampolgárok döntenek. Kérem tehát, hogy amikor a bizottsági vitákon ezt a módosító indítványt tárgyalják, akkor vegyék ezt figyelembe azzal együtt, hogy emögött az a szándék húzódik meg, hogy ez az elosztási mechanizmus nem jó, ezt ki kell váltani, de ahhoz, hogy ezt kiválthassuk, ehhez a fokozatos visszavonulást, a fokozatos leépítést kell választanunk.

A harmadik terület végül is a szociálpolitikát érinti, amiben kérem az önök támogatását ez a komoly múltra tekintõ S.O.S. lelki segélyszolgálat telefonhálózatnak a mûködésének a támogatása. Nagyon sok embernek tulajdonképpen az utolsó szalmaszál. Sajnos egyre több személy veszi igénybe ezt a szalmaszálat, sajnos egyre többen vannak rászorulva, hogy ez az S.O.S. lelki segélyszolgálat-telefonhálózat mûködjön. Ez viszont nem oldható meg kizárólag a különbözõ vállalati szféra támogatásából, nem oldható meg csupán önkormányzati támogatásból, hiszen ez a hálózat - én úgy gondolom - bele kell hogy tartozzon mindenképpen annyira a költségvetés figyelmébe is, hogy ezt a fajta támogatást a költségvetés oldaláról is biztosítanunk kell. Én tehát azt kérem önöktõl, hogy erre tekintettel ehhez a szükséges támogatás megszavazását támogassák. Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage