Pálfi Dénes Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PÁLFI DÉNES (KDNP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Elnézést kérek, hogy felkészületlen voltam, és még egy dolgot szeretnék elnök úrtól engedélyként kérni, de legalábbis a hozzájárulását, hogy olyan kérdéseket is érinthessek felszólalásomban, ami az általános vitához tartozna, mivel akkor nem vehettem részt a vitában, ezért lesz ilyen pár dolog.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Kedves Államtitkár Asszonyok, Államtitkár Úr! Elsõsorban az önkormányzatokat érintõ költségvetési résszel szeretnék foglalkozni, ennek is kiemelten a kiegészítõ támogatási rendszerével, vagyis a célzott, illetve céltámogatásokkal.

Akar László államtitkár úrtól elnézést kérek, hogy nem két év adataira hivatkozom, hanem a hat év adataira. Ami a címzett támogatásokat illeti, ebben a kategóriában 204 db beruházás valósult meg, mintegy 107 milliárd forint értékben. Ebbõl 90 milliárd volt a központi támogatási rész, tehát még ebben is volt közel 17-20 milliárd forint önrész. Ez az egészségügyi- oktatási ágazat helyzetét javította jelentõsen. Javította természetesen a vidék helyzetét is, hiszen itt ma több képviselõtársam szólt a vidék fejlesztésrõl, még akkor is, ha ebbõl a 204 megvalósulásból 153 városban került kivitelezésre és 51 községben.

(19.20)

A céltámogatásokat illetõen - ami alanyi jogon jár - is sikeres volt ez a támogatási rendszer, hiszen 6682 darab beruházás valósult meg a hat év alatt, és ha az önkormányzatok számát vesszük figyelembe, akkor ez a duplája a jelenlegi önkormányzatok számának. 300 milliárdos beruházás valósult ebben meg, és a támogatási rész 123 milliárd forint volt.

Ehhez viszonyítva a '97. évi költségvetésben emelkedett ezen a rovaton a pénzösszeg, de egy kicsit kellemetlen hatás az, hogy a 39 milliárdból 27 milliárd a folyamatban lévõ, tehát 12 milliárd az új induló, amibõl 2 milliárd a címzett támogatás és 10 milliárd a céltámogatásra jutó.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elõzõ négy év tapasztalatai alapján állíthatom, hogy a beruházások elhúzódása olyan lehetetlen helyzetet teremt a beruházó részére - minél nagyobb volumenû, annál inkább nehezebb helyzetet -, hogy ennek a kezelésére a '97. évi költségvetésben sincs fedezet vagy legalábbis ilyen címszó alatt támogatás.

Mire gondolok elsõsorban? Arra, hogy különösen a címzett támogatások esetén, ahol nemcsak a beruházás vagy a kivitelezés elhúzódása miatt - hiszen ma már a kapacitások olyanok, hogy ezt rövid idõn belül is meg lehetne valósítani -, hanem elsõsorban a támogatás több évre történõ elnyújtása révén olyan inflációs hiány jelentkezik a beruházásnál, hogy ez a teljes megvalósulást teszi lehetetlenné vagy olyan helyzetbe kényszeríti a beruházót, intézményt, önkormányzatot, ami kezelhetetlen számára.

Erre szeretném kérni államtitkár urat, hogy erre nagyobb figyelmet fordítsunk az elkövetkezendõ években, illetve próbáljuk megtalálni ezen beruházások kiegészítõ támogatásának módját.

Én õszintén azt gondoltam, hogy egy területfejlesztési törvény elfogadásával és a megyei területfejlesztési tanácsok létrejöttével valami elmozdulás történik a tanácsokhoz juttatott pénzt illetõen, nem elsõsorban csak a nagyságrendre gondolok, hiszen ez duplája a tervezett szinten, mint az elõzõ évi volt, illetve az ez évi, tehát ez úgymond dicséretes, örvendetes, de az elkülönített alapoknál gondolok, és bizonyos célok átcsoportosításánál én gondoltam olyan változási lehetõségre - és itt hivatkozom Miklós László képviselõtársam felszólalására -, és ezeknek az elkülönített pénzügyi alapoknak a mûködése valóban nem összehangolt.

Úgy gondoljuk, hogy egy területfejlesztési tanácshoz juttatott nagyobb hányad - akár környezetvédelmi ágazatban, de egyéb ágazatban is - sokkal racionálisabb pénzfelhasználást eredményezne, és ezzel az összehangoltság jelentõsen nõne.

Miket lehetne átcsoportosítani a területfejlesztési tanácsok hatáskörébe? Például: életveszélyes tantermek, illetve iskolák ügyét. Nem tudhatják jobban máshol, mint ott, a térségben, hogy hol szorít ez a cipõ, és hol lehet ilyen pályázatot, illetve támogatást nyújtani a probléma megoldására. Természetes, az már egy külön támogatási rendszer lenne a területfejlesztési pénzekbõl, hogy bizonyos önrészt is tudna biztosítani ez annak az önkormányzatnak, amelyik ilyen helyzetbe került.

Tisztelt Ház! Szó esett az elõttem szóló felszólalásoknál a térségfejlesztés, vidékfejlesztés, területfejlesztés és településfejlesztés összefüggéseiben. Bogárdi képviselõtársam drámaian szólt a kistelepülések, a mezõgazdasági települések, illetve területek lecsúszásáról, lakosságmegtartó-képességének egyre csökkenõ hiányáról (Sic!), de Nacsa János képviselõtársam is ezt húzta alá, illetve ezt is kiemelte. Erre én is szeretném képviselõtársaim figyelmét felhívni. De egy konkrét példa kapcsán is. Minden pénz kevés, amit egy ágazat kap, legalábbis a vitában ez domborodik ki. Így a mezõgazdasági ágazatnak juttatott 88 milliárd is, természetes, lehet kevés. Én mégis arra a 10 milliárdra szeretném államtitkár úr figyelmét felhívni, ami integrált termelés támogatására fordítandó, vagy jó lenne, ha fordítandó lenne.

Tisztelt Képviselõtársaim! Valljuk be õszintén, súlyos milliárdok csúsznak ki a költségvetésbõl, és nem úgy hasznosulnak, mint ahogy az jó lenne, hogy hasznosulna, mint ahogy szeretnénk, hogy hasznosulna, mert lehet utána felvonulni a Parlament elé, tejet önteni csatornába, almát ideömleszteni a Parlament elé, ha nem integrált irányban fejlesztjük a magyar mezõgazdaságot, akkor ezekkel a problémákkal évrõl évre szembesülünk, és ezeken alapvetõen változtatni nem tudunk.

Még egy dolgot szeretnék képviselõtársaim figyelmébe ajánlani. Az elmaradt térségek besorolása, ez napról napra egyre erõteljesebben felmerülõ kérdés az önkormányzatok részérõl. Ismeretes képviselõtársaim elõtt, hogy korábban több mint harminc szempont szerint volt ez a lehatárolás. Aztán leszûkült tíz szempontra. Jó lenne ebben minél gyorsabban egy olyan egzakt, megközelítõleg egzakt módszert alkalmazni, ami elfogadható lesz azoknak az önkormányzatoknak a számára is, akik bekerülnek ebbe a kategóriacsoportba, és azoknak a számára is, akik kívül maradnak.

Összefoglalva: tisztelt Ház, frakcióm nevében is köszönjük és örülünk annak, hogy az önkormányzatok összességében 60 milliárddal többet kapnak tervezeti szinten, mint kaptak 1996- ban, de 50 milliárddal becsléseim szerint feltétlen többet kapnak, mint ahogy teljesül majd a '96. évi terv. Ezt köszönjük, de a leszakadást településcsoportonként sajnos ez az 50-60 milliárd forint még nem akadályozza meg. Köszönöm figyelmüket. (Általános taps az ülésteremben.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage