Csapody Miklós Tartalom Elõzõ Következõ

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Távirati Iroda nemzeti közszolgálati hírügynökség. A rá vonatkozó törvényjavaslat expozéjában az igazságügyi államtitkár úr elmondta, ki kell zárni, hogy valamely párt, társadalmi szervezet, illetve állami szerv a közszolgálati hírügynökségben a hírszolgálati tevékenység tartalmára meghatározó befolyást gyakorolhasson.

Nos, tisztelt szocialista képviselõtársaim, frakcióvezetõjük talán nem fog kisebbségi diktatúrával megvádolni engem, ha ebbõl indulok ki, és mégis azt mondom, hogy az MTI jövõbeni politikai és gazdasági függetlenségének nincsenek garanciái, sõt, azt is mondom, hogy amikor a múlt héten leplezetlen, nyílt pártpolitikai törekvésekrõl beszéltem az MSZP részérõl, akkor nem az önök frakciójának valamilyenfajta elvetemültségérõl szóltam, hanem arról, hogy a miniszterelnök úr személyes törekvései mások. Arról, hogy a miniszterelnök úrban ismét a régi reflexek dolgoznak, hiszen az MTI átalakulása elõtt nincs türelme megvárni sem a törvényt, sem a pályázati kiírást.

Toller képviselõ úr felszólalásomat szakmailag megalapozatlannak, politikailag pedig elfogadhatatlannak nevezte, én viszont a leplezetlen nyomulás láttán azt kell hogy mondjam - a néha Gerõ Ernõt idézve -, hogy: "Ami az MTI ügyében itt történik, az bizony, elvtársak, elvileg helytelen, gyakorlatilag pedig roppant káros."

Meruk József, mint maga mondja - egykor az MTI legifjabb tudós vezetõje, volt moszkvai és madridi tudósító, késõbb az MSZP nemzetközi osztályának vezetõje, és az MSZP '90-es 200 milliós kampányának vezetõje - ma nem az MSZP-frakció vezérigazgató-jelöltje, nem a kormányé, hiszen az SZDSZ álláspontja szerint is el kell kerülni, hogy az MTI várhatóan fél évre kinevezendõ új vezetõje nyilvánvaló politikai elfogultsággal legyen vádolható.

(8.10)

A jelölt személyérõl koalíciós egyeztetés nem történt. Meruk József pedig, aki '93-ban Antall József németországi gyógykezelése idején "Támad a püspöki kar" címmel próbálta hátba támadni az akkori kormányt, akinek az 1990-es MSZP-kampány pénzügyeirõl érdemes föllapozni az ülésjegyzõkönyveket, megnézni azt is, ki akadályozta meg, hogy a testület utánanézhessen a nagyvonalú pénzkezelésnek. Nos, Meruk József, Horn Gyula jelöltje nemcsak azt nyilatkoztatta már ki jó elõre, hogy az õ tervezetébõl bizony törvény lesz, de azt is, hogy - idézem a Magyar Hírlapból: "Ami az rt.-elnök pályázatesélyét illeti, a megbízatás elvállalása esetén reményeim szerint az átmeneti idõszakra való felkérés segíthet egy minõségi, elmélyült pályázat kidolgozásában." De hogy Meruk Józsefet pontosabban értsük, mindenáron bejutni, átmenetileg is MTI-be, hogy aztán - úgymond belülrõl - az átalakulást heroikusan levezénylõ egyedül alkalmas vezetõként megpályázhassa már most legesélyesebbként azt a posztot - ha ugyan lesz még bárki is, aki ezek után még bízna az elbírálás tisztaságában.

Tisztelt Országgyûlés! A mostani vezetés mandátuma szombaton lejár, az rt.-elnököt azonban még a törvény idei megszületése esetén is leghamarabb csak jövõ szeptemberben nevezhetik ki. Ideiglenes vezetõre a tervezetben semmi sem utal, sõt, a javaslat szerint a hivatalban lévõ vezetõk megbízatása csak az új elnök megválasztásakor szûnne meg. Igen, csakhogy nemrégiben lezajlott egy államtitkári értekezlet, ahol úgy döntöttek, hogy az átmenet lerövidítendõ, és a jelenlegi vezetés már nem hajthat végre változásokat akkor sem, ha a mûködõképesség megkövetelne ilyeneket. Itt van az áruló momentum, ebbe a résbe kell Horn Gyulának Meruk József, aki maga mondta: részt vettem a távirati iroda átalakulásáról szóló tervezet elõkészítésében; vagyis saját magának tulajdon vezetõi posztjára fogalmazott meg jó elõre törvényjavaslatot. Az elõkészítésbe az igazságügy-miniszter fölkérésére kapcsolódott be. Az államtitkár úr azt mondta hétfõn, ki kell zárni - és ezzel egyetértek - valamely párt stb., állami szervezet befolyását az MTI-nél. Én azt mondom, mindegyik pártét ki kell zárni - még a "valamelyét" is -, tudva, hogy Meruk József nem annyira az MSZP-frakciónak, mint inkább némely, azon belüli lobbycsoportnak és a miniszterelnöknek a jelöltje. Ki kell zárni és bevárni a pályáztatást, a tisztességes elbírálását, mert ha nem ez történik, kínos lesz még ez az ügy nagyon, politikai, anyagi, szakmai és etikai szempontból egyaránt. Ez ellen a Magyar Demokrata Fórum a leghatározottabban tiltakozik. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage