Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! 1978 óta állomásoznak a Budapesti Vegyimûvek klór-benzol tartalmú hordói a dél-baranyai Garé határában.

Az évek során 15 ezer tonna, mintegy 60 ezer hordó veszélyes hulladék gyûlt össze. Az ügy a közelmúltban három okból vett viharos fordulatot. Kiderült, hogy elõször is a klór-benzolok az elõre számítottnál gyorsabban jutottak ki a tározón kívülre, s elérték a közeli forrást, valamint a patak vizét.

Másodszor: a hordók rohamos rothadásnak indultak. Harmadszor: a közelmúlt ellenõrzõ mérései során a lerakó talajában és talajvizében a klór-benzoloknál jóval veszélyesebb anyagokat mutattak ki határérték feletti mennyiségben. A határértéket háromszázszorosan haladja meg a dioxinok mennyisége. Hogyha a klór-benzolok kijuthattak a lerakóból, és bejuthattak a felszín alatti, illetve felszíni vizekre, ugyanígy a veszélyesebb dioxinok és más szénhidrogének is már ott lehetnek.

Ez azért veti fel a környezeti veszélyhelyzet lehetõségét, mert a dioxinok az ember által elõállított legveszélyesebb egészség- és környezetkárosító anyagok közé tartoznak. A dioxinok a bõrön keresztül vagy közvetlen belégzéssel is az ember szervezetébe kerülhetnek, a legkockázatosabb azonban, hogyha az élelmiszerekkel jutnak be. A szervezetbe jutva génkárosító, magzatkárosító és daganatkeltõ hatásukkal kell számolniuk.

Aggodalomra ad okot, hogy a vizekbe kerülve jóval inkább kerülhetnek be ezek az anyagok a táplálékláncba, hiszen például a garéi tározótól 50 méterre már kukoricát termelnek. Például a patak vizébõl a patak mentén termesztett zöldségekbe vagy más növényekbe jutva. Az is gond, hogy az említett anyagok 10-15 éves távlatban fejtik ki az emberre káros hatásukat. A környezetvédelmi hatóság '96 szeptemberében haladéktalan kárelhárítást tartott szükségesnek a minisztériumba írott levelében, ez azonban mind ez idáig elmaradt.

Amikor a Fidesz nyilvánosságra hozta az ügyet a környezetvédelmi tárca haladéktalan intézkedését követelve, Baja Ferenc környezetvédelmi miniszter részérõl ingerült, a felelõsséget elkenni kívánó választ kaptunk. A miniszter szerint az ügyrõl már régóta tudnak, de azt nem volt helyes a Fidesz részérõl nyilvánosságra hozni, mert megzavarja az emberek nyugalmát.

Tisztelt Ház! Az ilyen érvelés kísértetisesen emlékeztet az egykori szovjet pártfõtitkár - Gorbacsov - véleményére, aki 1986-ban nem tartotta helyesnek azt, hogy a csernobili katasztrófa nyilvánosságra került. Az ilyen magatartás kiskorúan kezeli az állampolgárokat.

A miniszter másik érve az volt, hogy a tárca nem felelõs az ügyért, s közpénzen egy magáncég hulladékát nem fogják feltakarítani, csak reménykedhetünk, hogy ezt nem gondolta komolyan. A tárcának ugyanis törvényes feladata a kár megelõzése, és ehhez a szükséges jogi eszközökkel is rendelkezik. Ezért a tárcát felelõsség terheli, mert nem szerzett érvényt a jogszabályoknak, s ezzel tettestárs a környezet Bs az egészség veszélyeztetésében.

A tárca ahelyett, hogy jogszerû, a költségeket a tulajdonosra áthárító kárelhárítás megkezdésérõl haladéktalanul rendelkezett volna, újabb vizsgálatot rendelt el, és az idõt húzta. A tétlenségét és tehetetlenségét jól mutatja az a huzavona és nyilatkozatkampány, amelynek célja nem az ügy megnyugtató megoldása volt, hanem az ügyet nyilvánosságra hozók beszennyezése és a Környezetvédelmi Minisztérium mulasztásainak elkenése.

Egy ilyen nagyságrendû és veszélyességi ügy, tisztelt Országgyûlés, már önmagában is a parlament elé kívánkozik. Ami azonban ennél is riasztóbb, az a napokban nyilvánosságra került veszélyeshulladék- ügyeket is ide számítjuk, a környezetvédelmi tárca hatáskörébe tartozó jogszabályok betartása vagy be nem tartása, a lakosság informálása más ügyekben is hasonló helyzetben van, mint Garé esetében, akkor a magyar polgárok valóban nem érezhetik biztonságban magukat.

Ezért a Fidesz követeli, hogy Baja Ferenc miniszter a minisztérium sikerpropaganda tevékenységén és MSZP-s választmányi elnöki munkáján túl - ha erre ideje jut - foglalkozzon végre azzal is, ami egy környezetvédelmi miniszter feladata, a polgárok környezetének védelmével, vagy pedig sürgõsen távozzon hivatalából. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage