Mécs Imre Tartalom Elõzõ Következõ

MÉCS IMRE (SZDSZ): Szeretnék a helyemrõl beszélni, mert röviden fogok, és itt, meghitt papírjaim között vagyok. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A 88/1995. számú határozat a Magyar Honvédség hosszú, valamint középtávú átalakításának irányairól szólt, tehát tendenciát szabott meg, ugyanakkor rendelkezett létszámról, és rendelkezett finanszírozási kérdésekrõl, továbbá a kormányra háruló olyan járulékos feladatokról is, mint amilyen a biztonsági helyzetnek az állandó figyelése és a szükséges intézkedések megtétele.

Amint államtitkár úr is elmondta, az eredeti határozat két pontjával kapcsolatban változások váltak szükségessé. Elõször a elsõ pontot veszem. Itt két új momentum van, ami miatt az eredeti határozatot meg kell változtatni. Az egyik, hogy a 60 ezres, 60 ezer fõs határt 1998 végére csak mint korlátot szabja meg, tehát menet közben, az átalakításnak megfelelõen elképzelhetõ ennél valamivel kisebb létszám is.

A másik nagyon fontos momentum, hogy túl merev volt az eredeti szabályozás, amelyik megadta a tiszteknek és a tiszthelyetteseknek a százalékos arányát. Jelenleg az a helyzet, hogy az európai normákhoz képest túl kevés nálunk a tiszthelyettes, a tiszthelyettesi állomány aránya kevés, és sokkal nagyobb a tiszteknek az aránya.

Ha az eredeti szabályozás megmaradna, akkor kénytelenek lennének tiszthelyettesi státusokba tiszteket elhelyezni, és ez nagyon sok problémát jelentene, különösen érzékenységi és lelki problémákat. Nem volna szerencsés akadémián végzett, fõiskolán végzett katonatiszteket tiszthelyettesi beosztásokba helyezni; probléma lenne a rendfokozatuknak az alkalmazásával, és megbontaná azt a képet és rendet, amely a hadseregekben általában megvan.

Helyesebb tehát az a megoldás, hogy a honvédelem vezetése megkezdi az intenzívebb tiszthelyettesi képzést, gondoskodik a tiszthelyettesi utánpótlás növelésérõl, és ennek megfelelõen alakítják a tiszti, tiszthelyettesi beosztásoknak a számát, hogy ezt a feszültséget elkerüljék. Hosszas vita után, amint hallottuk a honvédelmi bizottság elõadójától, ezt a megoldást elfogadtuk.

A másik eleme a változtatásnak, ez egy modern dolog: egyszerûsíteni kell a Magyar Honvédség felsõ vezetési rendszerét, ugyanakkor NATO- komformmá, NATO-kompatibilissá kell tenni. Mint ismeretes, új, fiatal vezérkari fõnököt nevezett ki a köztársaság elnöke, és a Honvédelmi Minisztériummal együtt kidolgoztak egy egyszerûbb, modernebb, áttekinthetõbb felsõ vezetési struktúrát, amelyben egy honvéd vezérkar játszaná a fõszerepet, ennek alárendeltségében lenne két szakági vezérkar: a szárazföldi vezérkar és a légierõ vezérkara, amely közvetlen irányítási feladatokat is ellátna. Tehát nemcsak vezérkari, hanem közvetlen irányítási feladatokat, valamint lenne velük párhuzamosan egy logisztikai fõigazgatóság. Ezzel együtt egy sor középszintû szervezet megszûnne, amelyeket tételesen fölsorol a határozat.

Ez egy korszerû irányzatot képviselõ, a késõbbi, nagyobb szabású átalakítások és haderõreform alapját is elõkészíti. Úgyhogy a határozati javaslatot mind a magam nevében, mind az SZDSZ-frakció nevében elfogadásra ajánlom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártiak oldalán.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage