Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm, elnök asszony! De nem vagyok doktor, már több ízben kifejtettem. Tisztelt Ház! Az állami gazdaságok privatizációjáról mikor beszélünk, tudni kell, hogy közel 130 állami gazdaság volt és ebbõl ma 28 maradt tartós állami tulajdonban.

A 24. órában vagyunk abban a tekintetben, hogy a még majd' közel vagyon, az összes állami gazdaságnak megmaradt, az állami tulajdonban e 28 tartós tulajdonban maradt állami gazdaságnak (Sic!), és ezért még lehetne valamit tenni. Hogy zajlott eddig az állami gazdaságok privatizációja? Ahogy az önkormányzati szférában volt Tocsik-ügy, az állami gazdaságok privatizációja során nagyon sok kis Tocsik-ügy történt. Egy jellemzõ példát. Kétszer mondtam el a parlamentben, a Környei Agráripari Rt., az ország egyik legjobb volt állami gazdaságának az esetét, a privatizációs esetét: közel két és fél milliárd forintos vagyont 912 millió forintért adta el, tehát egyharmadáért az ÁVÜ. Ebbõl 200 millió forintot kárpótlási jegyben, a többit pedig az Agrobank által folyósított E-hitellel fizették ki, de úgy, hogy a szükséges 103 millió forint saját erõforrással természetesen nem rendelkeztek a vásárlók.

Ez jellemzõ eset, ezért én indítványozom a tisztelt Országgyûlésnek, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottság álljon fel, amely a közel 100 privatizált állami gazdaság privatizációs folyamatát megvizsgálná a következõ szempontok szerint:

Eredetileg mennyi volt a könyv szerinti érték - a vagyon -, és végsõ soron az ÁVÜ és jogutódja, az ÁPV Rt. mennyiért adta el?

Kettõ: vállalták-e a vásárlók a szerzõdésekben, pályázatokban kiírt feltételeket, elsõsorban a foglalkoztatási kötelezettségekre gondolok - tudniillik többségében nem.

Harmadik szempontként figyelembe kellene venni, hogy kik kerültek be ezen állami gazdaságok, illetve privatizált állami gazdaságok igazgatótanácsába, felügyelõbizottságába, és ezt véleményem szerint a vizsgálóbizottságnak nyilvánosságra kellene hozni. Nagyon sok minisztériumi és egyéb állami tisztségviselõ tagja ezen állami gazdasági igazgatótanácsoknak, felügyelõ-bizottságoknak. Itt természetesen a korrupció lehetõsége fennáll, véleményem szerint fenn is áll nagyon sok esetben.

Általában mit csinálnak az új tulajdonosok? Ez itt a kulcskérdés. Az új tulajdonosok különbözõ fiktív megbízási szerzõdésekkel, tanácsadás és egyéb címen hatalmas összegeket lopnak ki az rt.-bõl, például ez a környei rt.-re is igaz. Van olyan volt országgyûlési képviselõ, korábbi olimpiai bajnok, ügyvéd úr, aki talán nem is látta a Környei Agráripari Rt.-t, és többmilliós szaktanácsadási díjakat vett fel. De ez nem egy eset, hanem 11 ilyen kilopási akciót küldtek el a megyei gazdaságvédelmi osztályra. Tehát itt feladat lenne ennek a vizsgálóbizottságnak - a rendõrkapitányságok gazdaságvédelmi osztályain is évek óta elfekvõ - rablóprivatizációs bûnügyeknek a felderítése.

Csiha Judit, akkori államtitkár asszony vizsgálta - "tiszta kezek" bizottságának, azt hiszem, így hívták, amely például jelen esetben ezt a környei rablóprivatizációt is vizsgálta. Megállapította, hogy erkölcstelen dolog, ami ott történt, de szabályos, törvényszerû. Az ott dolgozó agrármérnökök, egyszerû dolgozók természetesen nem ezt érzik azóta is, hisz semmi nem teljesült azokból a privatizációs követelményekbõl. De mi jellemzõ ma? Föltehetjük a kérdést: miért nem szólnak akkor a dolgozók, miért nem váltják le azt a rossz menedzsmentet?

(9.00)

Kérem, kenyérdolog miatt. Az emberek kiszolgáltatottak.

Az a középvezetõ, az a dolgozó olyan kiszolgáltatott, akárcsak a látszatszakszervezet, amely kinyitja a száját, azonnal röpül. Ezt tapasztaltuk nemcsak a mezõgazdaságban, hanem mondjuk a piszkei papírgyárban. Elmondhatjuk, hogy az önkormányzati Tocsik-ügy sokszorosa van az állami gazdaságok privatizációjánál.

Én még egyszer kérem a tisztelt Országgyûlést, alakuljon meg az állami gazdaságok privatizációjának felülvizsgálatára egy szigorú elvek alapján mûködõ parlamenti vizsgálóbizottság, és az említett szempontok alapján - amint elmondtam ezeket a rablóprivatizációs folyamatokat - vizsgálja felül, és hozza nyilvánosságra, az ország nyilvánosságára, hogy kik alkotják ezeket az igazgatótanácsokat, a felügyelõbizottságokat és az összeférhetetlenséget meg kell szüntetni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage